ТРАЖИЋЕ ПОДАТКЕ И ОД РУСА: Полиција истражује ко стоји иза група на апликацији "Телеграм" које објављују неприличне фотографије
ДА на апликацији за дописивање "Телеграм", која је руски пандан "Виберу", постоје масовне групе у којима се размењују интимне фотографије и снимци девојака без њиховог знања, али наводно и дечја порнографија и снимци силовања, јавност је сазнала у последња два дана, пре свега захваљујући обраћањима Сташе Ивковић (22).

Фото Министарство одбране
Ова девојка је алармирала јавност преко свог твитер-налога.
Сташа је, пошто су се и неке њене слике са "Инстаграма" нашле у једној од ових група, уз питања да ли се продаје за новац, покушала да се инфилтрира у њу и раскринка је.
Уследиле су озбиљне претње, па и оне смрћу.

Фото: Printskrin
На ово је одмах реаговала полиција. Како је саопштено из МУП, по наредби министра унутрашњих послова Александра Вулина и директора полиције Владимира Ребића, припадници Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК) известили су о конкретном случају надлежно Тужилаштво за високотехнолошки криминал. По налогу овог тужилаштва СБПОК предузима све мере на откривању кривичног дела и расветљавању чињеница и околности везаних за фотографије и видео-материјал који се појавио на групама апликације "Телеграм". Тим поводом ће се по налогу тужилаштва обратити и компанији "Телеграм" за доставу података.
Министар Вулин је казао у Скупштини да се они који су те снимке и фотографије без сагласности поставили, који могу тако да погазе нечију интиму и злоупотребе поверење, не могу назвати људима.

Фото: Printskrin
- Они ће бити предмет наше обраде, наћи ћемо их и казнити. У српском друштву тако нешто неће се толерисати. Не може нико нечију фотографију, како год и када год да је настала, без сагласности онога ко је на фотографији, да објави и да се нада да ће му то проћи некажњено - истакао је министар и апеловао на жртве, чланове њихових породица и све који имају сазнања о овоме да се јаве и помогну.
ПАЖЉИВО СА ЛИЧНИМ ПОДАЦИМА
ПOСТУПАЊЕ је у току и због интереса предузетих доказних радњи нисам у могућности да дам детаљнији коментар. Од значаја је да сва лица морају повести рачуна кад је реч о личним подацима које деле или стављају на располагање другима, а посебно о приватним фотографијама и снимцима. Део наших грађана исувише лако сам прави овакав материјал и дели га са другима, или допушта да буде снимљен, без размишљања о могућим последицама. Ако би постојала свест да такви снимци по правилу бивају и злоупотребљени, простор за злоупотребу био би сужен - рекао је, за "Новости", Бранко Стаменковић, заменик републичког јавног тужиоца и руководилац Одељења за борбу против високотехнолошког криминала.
Како је јавно рекла Сташа, велики проблем је што су групе на "Телеграму" заштићене, а корисници могу да ставе лажну слику и сакрију свој број. Прва група о којој је обавестила јавност функционисала је под именом "Екс Ју балканска соба" и наводно је окупљала око 35.000 људи из региона. Многи су качили имплицитне сексуалне снимке или фотографије својих бивших девојака из освете, али и њихове личне податке и адресе. Стопиран је рад ове групе. Друга се зове "Нишлијке" и наводно броји нешто више од 20.000 чланова. И у оквиру ње су качени непримерени садржаји.

Фото: Printskrin
У групама су чланови размењивали не само снимке и фотографије, већ и препоручивали девојке једни другима, објављивали разне погрдне и понижавајуће коментаре и давали инструкције како намамити девојке пред камеру. Неке фотографије су просто украдене и без знања девојака објављене са њихових профила, док су друге потпуно приватне и нису намењене широј публици.
Професор др Горан Мандић, са београдског Факултета за безбедност, каже да је оваквим групама тешко стати легално на пут и да је, практично, једини начин тражити од оснивача да их забрани.
- Сајбер простор је проблематичан, а ствари додатно компликује чињеница да су оснивачи у другој држави, у случају "Телеграма", у Русији. Није немогуће утврдити ко поставља овакве слике, али јесте тешко, посебно ако за то користи купљену картицу, чија се евиденција код нас и даље не води, или ако користи програме за прикривање ИП адресе или се качи са ИП адресе неког кафића - каже проф. Мандић.
Зато је, по његовом мишљењу, кључно да млађи људи воде рачуна о томе шта каче на друштвене мреже.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)