ПРЕПУНЕ БОЛНИЦЕ НАЈВЕЋИ ПРОБЛЕМ: Не стишава се епидемиолошка ситуација, КБЦ "Звездара" четврти пут цела улази у ковид-систем
РЕЗУЛТАТ нових епидемиолошких мера које важе од среде до понедељка, не може бити епохалан, сматрају у медицинском делу Кризног штаба, али могу да допринесу мањем ширењу вируса. Лекари ће тражити да се оне продуже, а велики број инфицираних оправдава такав захтев.

Фото М. Анђела
У последња 24 сата у Србији је потврђено 5.446 нових случајева заражавања короном, на основу 18.288 тестираних узорака. Преминуле су још 32 особе, а на респираторима је 209 оболелих од ковида.
- Тренутна епидемиолошка ситуација резултат је недовољног поштовања мера превенције. Требало је раније донети оштрије мере - каже професор др Мијомир Пелемиш, инфектолог и члан Кризног штаба. - Нама је сада највећи проблем што су болнице пуне, а здравствени радници, којима би требало одати признање за све, преуморни.
За само један дан број хоспитализованих пацијената повећао се за 188 и сад их је у болницама 4.859. Морају да се отварају нови капацитети за ковид болеснике. КБЦ "Звездара" у којој је пре неколико дана део капацитета поново пренамењен за ковид, опет у целини улази у ковид-систем, чеврти пут од почетка епидемије. Директор овог КБЦ др Петар Сворцан каже да је почело пражњење: 300 нековид пацијената из "Звездаре" шаље се у друге болнице или на кућно лечење.
- Мере које су уведене су нужне, јер је вирус толико у циркулацији да је све више заражених људи који кажу да не знају како су се инфицирали и да су поштовали превентивне мере - каже епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон. - Поред непоштовања мера, које смо све време имали, један од фактора за нагли пораста број заражених у Србији је и то што се вирус до те мере променио да се брже преноси и изазива озбиљније обољење.
Управо британски сој, који је присутан и код нас, разлог је што ће од понедељка на онлајн наставу прећи и најмлађи основци.
- Искуства других земаља показала су да британски сој заразе прелази на млађи узраст, али да не изазива тежа обољења код њих - каже др Кон.
Ако су епидемиолошки параметри досад "шетали" охрабрујући нас да и поред великог броја инфицираних, ипак, немамо стални пораст, то последња четири дана није случај и од недеље имамо узастопни раст броја инфицираних.
Имунолог др Срђа Јанковић, такође члан Кризног штаба, каже да је оваква епидемиолошка ситуација потенцијално катастрофална и претећа.
- Ми јесмо предлагали ово и раније и 14 дана јесте минимум који са стручног аспекта морамо да бранимо, али морамо почети од пет дана, па ћемо видети шта ћемо даље - казао је Јанковић. - Кључно је да се мере спроведу. Да ли ће од понедељка бити исто као ових пет дана или ће мере бити модификоване, то ћемо видети.
ВАКЦИНАЦИЈА
У СРБИЈИ су до сада дате 2.052.402 дозе вакцина против вируса корона, а 793.926 особа примило је и другу дозу, показују најновији подаци Владе Србије. Наша земља је и даље прва у Европи и на петом месту у свету по броју ревакцинација на милион становника. Испред Србије у свету су само Израел, Сејшели, УАЕ и Бахреин.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)