СВЕШТЕНИЦИ ПОЧИВАЛИ У ТРЊУ: На Старом гробљу у Крушевцу спасена три надгробна споменика знаменитих Срба (ФОТО)

С. БАБОВИЋ

22. 03. 2021. у 09:40

ТРИ надгробна споменика на Старом гробљу у Крушевцу спасена су на иницијативу Цркве Лазарице и уз благослов епископа крушевачког Давида.

СВЕШТЕНИЦИ ПОЧИВАЛИ У ТРЊУ: На Старом гробљу у Крушевцу спасена три надгробна споменика знаменитих Срба (ФОТО)

Фото С. Бабовић

Како сазнајемо, међу њима је и гроб чувеног Илариона Весића (1852-1906), једног од најпознатијих ректора Призренске богословије и директора Гимназије у Скопљу. Ове суботе, старешина Цркве Лазарица Жељко Марковић одржао је помен, први после ко зна колико деценија. "Новости" су биле присутне овом чину.

До јуче зарасли у траву и маховину до те мере да им се скоро није могло ни прићи, са оштећеним натписима и фотографијама, ови надгробни споменици били су сасвим заборављени. Да ови славни људи почивају на Старом гробљу мало ко је знао.

- Обновили смо три споменика, очистили их, поправили, а слова су поново позлаћена. То је начин на који морамо да се опходимо према значајним људима не само за нашу цркву, већ и за цео Крушевац - предочава Жељко Марковић, старешина Цркве Лазарица.

- Нажалост, ти изузетни људи овде немају потомке који би бринули о гробним местима и споменицима. Осетили смо моралну и духовну обавезу да то ми учинимо.

Иларион Весић рођен је у Пепељевцу, а након завршене манастирске школе у Велућу и Љубостињи, био је парохијски свештеник 16 година. Након смрти супруге 1877, одлази на Кијевску духовну академију. Ректор Призренске богословије био је од 1891. до 1896. године. Након обављања директорске функције у Скопљу, постаје игуман манастира Раковица. Радио је и као професор у Призрену и био толико успешан црквени педагог да је добио Орден Светога Саве трећег степена и Сребрну медаљу Милоша Великог.

- По повратку у Крушевац 1901. подигао је кућу код аутобуске станице и у њој је живео све до 1906. године - прича саговорник "Новости".

- Надам се да ће сада ученици Призренске богословије долазити да посећују гроб свог великог учитеља и ректора.

ТУРЦИ НИСУ СМЕЛИ ДА ЈЕ РУШЕ

ЦРКВА Лазарица подигнута је у славу рођења деспота Стефана Лазаревића. У унутрашњости ове богомоље је иконостас коју су припадници Охридске школе радили 1844. године. Прво звоно у ослобођеној Србији које нас и данас служи у Лазарици, поклон је вожда Карађорђа из 1812. Лазарица заузима централно место у остацима Лазаревог града. Турци је нису никада срушили, ни претворили у џамију, што је била судбина многих православних храмова.

У потрази за оштећеним споменицима црквених великодостојника, крушевачки свештеници дошли су до још два врло значајна. Споменик протојереју Сибину Ђорићу (1858-1901) и јереју Спасоју Томићу (1858-1918). Обојица су били пароси лазаричке цркве и сматрају се једнима од највећих беседника овдашње црквене праксе.

- Прота Ђорић је био парох наше цркве од 1858. до 1901. године, а претходно је службовао као учитељ у Свилеуви, Јагодини, Медвеђи, службовао је у Трстенику, Краљеву, где је био и секретар духовног суда Жичке конзисторије - каже старешина Цркве Лазарица.

- Као неподобан за политичке прилике, међутим, након пензионсања долази у 4. крушевачку парохију и ту заиста чини чуда: био је међу оснивачима Женске радничке школе, покреће први црквени часопис у Крушевцу "Жича" 1889. године.

ГРОБЉЕ У ПОРТИ ЛАЗАРИЦЕ

СВЕ до 1864. године, у порти Цркве Лазарица сахрањивали су се Крушевљани. Онда је кнез Михаило Обреновић донео одлуку да се гробља из изместе на периферије градова, што је у то време, у Крушевцу био крај Пећке улице, где је сада Старо гробље. Претпоставља се да код лазаричке цркве још увек има костију.

И парох Спасоје Томић, који је службовао при Цркви Лазарица од 1890. све до смрти 1918. године, био је изузетан беседник. На Старом гробљу почива поред супруге и синова који су преминули у Првом светском рату.

- Иако је наша црква, својевремено дворска црква Лазара Хребељановића, подигнута у периоду од 1371. до 1378. године, када и сам Крушевац, имена свих свештеника тачно знамо од 1833. године када је кнез Милош успео да добије хатишериф за слободу вероисповести - напомиње старешина чувене Лазарице.

- Имена свих свештеника спомињемо у молитви, али и обнова споменика је начин да их не заборавимо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.

02. 01. 2025. у 18:26

СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.

02. 01. 2025. у 15:26

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

КАКАВ ШОК У ХУМСКОЈ! ФК Партизан има новог тренера