ПРЕОКРЕТ У ПАНДЕМИЈИ: Сунчева светлост деактивира корону у много већој мери него што се мислило
НОВО истраживање научника показало је да сунчева светлост деактивира вирус корона осам пута брже у експерименталним условима него што је било предвиђено теоретским моделима, што даје трачак наде да је могућ преокрет у пандемији.

Илустрација / Фото Depositphotos
Стручњак за механички инжењеринг са Универзитета Калифорнија Паоло Лузато-Фегис је, наиме, анализирао студије из прошле године које су проучавале ефекте различитих облика ултраљубичастог зрачења и том приликом утврдио значајне разлике.
„Теорија претпоставља да деактивација делује тако што УВБ погађа РНК вируса и тако је оштети“, навео је он, преноси „Сајенс алерт“.
Иначе, сунчева светлост садржи три типа ултраљубичастих зрака: УВА, УВБ и УВЦ.
Први је тип ког чини највећи део ултраљубичастог зрачења које стиже до Земљине површине, а у питању су дужи таласи који немају довољно енергије да изазову веће проблеме. УВБ таласи средњег домета могу да убију микробе и изазову опекотине на људској кожи.
Са друге стране, УВЦ се састоји од краћих, снажнијих таласних дужина светлости, за који се раније показало да инактивира вирусе као што је SARS-CoV-2, а који изазива Ковид-19.
Међутим, овај тип ултраљубичастог зрачења обично не дође у контакт са Земљином површином захваљујући озону у атмосфери који га филтрира.
Експериментална студија у јулу прошле године проверавала је снагу УВ зрачења на SARS-CoV-2 у симулираној пљувачки и показала да се вирус инактивира за мање од 20 минута.
Следећег месеца објављена је и теорија која је сугерисала да би сунчева светлост могла да постигне исти ефекат.
Закључак тог другог истраживања је био да је SARS-CoV-2 три пута осетљивији на УВ зрачење на сунчевој светлости него вирус грипа типа А, док се највећи део честица вируса корона инактивирао после само пола сата изложености летњој сунчевој светлости. С друге стране, под зимском сунчевом светлошћу вирус је данима могао да преживи.
Истраживачи сматрају да је могуће да, уместо да делује директно на РНК, УВА зрачење може у узајамном дејству са молекулима да делује тако да убрзава инактивацију вируса.
Ова студија сугерише и да би УВА зраци могли да се искористе за опрему као што су системи за пречишћавање ваздуха а да би се обезбедило јефтино и енергетски ефикасно средство за смањење ширења вирусних честица.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо


РУСКА ВАКЦИНА СПРЕЧАВА КОРОНУ: Ретки случајеви ковид-19 код вакцинисаних Спутњиком В
26. 03. 2021. у 15:50

РУСКА ВАКЦИНА СПРЕЧАВА КОРОНУ: Ретки случајеви ковид-19 код вакцинисаних Спутњиком В
26. 03. 2021. у 15:50

ОНИ СЕ НАЈДУЖЕ ОПОРАВЉАЈУ ОД КОРОНЕ: Постоје две теорије зашто је то тако
14. 03. 2021. у 01:03 >> 01:10

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)