МИНИСТАР МИЛАТОВИЋ: „Два ока у глави“ као заједничко тржиште
БУДУЋНОСТ наших привреда, не само Црне Горе и Србије, већ свих земаља Западног Балкана јесте интеграција у јединствено тржиште - слободан проток робе и услуга без пословних баријера, а које ће као такво бити конкурентније у оквиру заједничког европског тржишта, поручује у интервјуу за "Предузетник" Јаков Милатовић, министар економског развоја Црне Горе:
-Наше државе и наша тржишта су мала, због чега треба да створимо јединствено тржиште и јединствени инвестициони простор. Пандемија вируса корона нас је научила да привреде и представници влада морају тесно да сарађују, како би се постигли најбољи резултати.
Србија је за Црну Гору више од економије и обрнуто, каже Милатовић.
- Две земље везују заједничка историја и добри односи, пријатељски, родбински али и економски, и њихова међузависност је природна.
Очекује се отварање представништва Коморског инвестиционог форума Западног Балкана у Подгорици.
ЗА ЛУКУ БАР СРБИЈА ВАЖНО ТРЖИШТЕ
- На овај начин ће се комплетирати процес интензивирања сарадње између привредника у региону, а на јесен планирамо организацију великог привредног форума где би нова Влада Црне Горе представила визију српским привредницима јер сматрамо да је Србија најзначајнији спољнотрговински партнер Црне Горе.
Сектори у којима има највише могућности за сарадњу су трговина, туризам, иновације и технолошки развој, истиче министар и указује да Лука Бар представља један од најважнијих привредних ресурса Црне Горе и има огроман потенцијал за успостављање привредних веза како са земљама у окружењу, тако и широм света.
- Једно од најважнијих тржишта за Луку Бар представља тржиште Србије, због близине као и саобраћајне повезаности која ће, верујемо, у будућности бити још и боља. Овоме у прилог говори и најновији договор Луке Бар и компаније МонтеКарго са компанијом "Зи Ђин" из Бора. Верујемо да ће многе компаније из Србије у наредном периоду проширити или започети сарадњу са Луком Бар, рекао је Милатовић.
Боља саобраћајна повезаност обе државе, по речима црногорског министра, унапређење путне и железничке инфраструктуре, остаје главни предуслов за остваривање пуног капацитета Луке Бар за сервисирање потреба њених клијената како у Србији тако и на тржиштима Средње Европе.
Министар је такође указао на многе предности пословања и улагања у Црној Гори која има велики пољопривредни, туристички, хидроенергетски потенцијал. Пословање у Црној Гори подразумева и бројне погодности и олакшице. Порески систем за стране инвеститоре исти је као за домаће фирме.
ЗАЈЕДНИЧКИ ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗ У ШТО КРАЋЕМ РОКУ
Отварање заједничког граничног прелаза Гостун-Добраково би дефинитивно допринело бољем и бржем пословању. Наша деловања морају бити промптна како бисмо га успоставили у што краћем року, поручује Милатовић.
Младен Ђорић из Центра за регионалну сарадњу Привредне коморе Србије истиче да осим робне размене, између Србије и Црне Горе постоје реалне могућности за веће међусобне инвестиције, успостављање виших облика привредне сарадње и укључивање српских и црногорских компанија у капиталне инфраструктурне радове као што је изградња ауто пута Бар – Бољаре и деоница ауто-пута Милош Велики од Пожеге до Бољара, који ће дати нов замајац у бољој повезаности не само наше две земље, већ читавог региона Западног Балкана са Европом.
ЦРНА ГОРА ШАНСА ЗА СРПСКУ ИНДУСТРИЈУ МЕСА
Компанија “Златиборац” присутна је на црногорском и тржиштима региона скоро две деценије. Црна Гора највише меса увози из Србије што представља озбиљан потенцијал и шансу за српску месну индустрију посебно када се узме у обзир будућа тенденција посткоронарне стабилности тржишта, раста потрошње и оживљавања туризма, рекао је Душан Кнежевић, генерални директор “Златиборца”.
- Са црногорским партнерима имамо веома добру сарадњу, висок ниво поверења, поштовања и разумевања и то је основа заједничког стратешког наступа на тржишту и остварења резултата. "Златиборац" на црногорско тржиште извози комплетан асортиман из свог производног портфолија, доминирају наши традиционални ферментисани производи, али све је већи и раст продаје наших полутрајних производа, објашњава Кнежевић.
За српске компаније предности црногорског тржишта су огромне, а то су компатибилност привреда, близина тржишта, саобраћајна инфраструктура и њен утицај на организацију и цену транспорта, логистику, дистрибуцију, брзу, ефикасну и сигурну испоруку производа, док ће будућа изградња ауто-пута још више поспешити и унапредити привредне везе.
РОБНА РАЗМЕНА
УКУПНА робна размена између Србије и Црне Горе у 2020. вредела је 751,6 милиона евра, 12,3 процента мање у односу на 2019. годину. Суфицит у робној размени је 622,7 милиона евра.
Препоручујемо
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
НАКОН ПРИЈАВЕ ЗА НАСИЉЕ: Огласила се бивша жена Милана Калинића
МИЛАН и девојка А.В. су наводно у емотивном односу...
30. 12. 2024. у 16:30
Коментари (0)