ШПАНИЈА ЖЕЛИ НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ У СРБИЈИ: Први пут забележен суфицит у трговини са Шпанијом
ШПАНСКЕ компаније показују све веће интересовање за нашим тржиштем, што се огледа у значајном повећању трговинске размене између две земље, све већем броју упита које Привредна комора Србије добија од шпанских компанија и њиховој жељи да инвестирају у обновљиве изворе енергије (ОИЕ), инфраструктуру, и аграр у Србији.

Foto: Printskrin Youtube/ Must Do Travels
Из Трговинског одељења Амбасаде Шпаније у Београду подсећају на дуге и пријатељске односе две земље и стално јачање економских и трговинских односа, што је потврдио и недавно одржани српско-шпански пословни форум у Београду.
„Последњих година смо сведочили експоненцијалном расту наше билатералне трговинске размене која се удвостручила за само шест година, и све већем интересовању српских и шпанских компанија да ојачају међусобну сарадњу“, каже за „Предузетник“ Хосе Лопес Томас де Каранса, шеф Трговинског одељења Амбасаде Шпаније у Београду.
Ветар, сунце и зелени водоник
Истиче области у којима искуство шпанских компанија може бити од користи Србији, попут железничког сектора, животне средине и аграра, посебно у сфери модерних система за наводњавање:
„Али, поред свега тога, наше искуство нас позиционира као једну од водећих земаља у области обновљивих извора енергије на међународном нивоу“.
Шпанија је осма земља у свету по инсталираном капацитету за производњу обновљиве енергије и једна од земаља у којима обновљиви извори највише доприносе производњи електричне енергије што јој је омогућило да заузме високо четврто место на европској лествици производње струје из ветра и сунца. Bодећа je земља у производњи зеленог водоника у Европи, са 72 GW капацитета електролизера планираних за 2030. годину, односно чак 52 одсто пројектованог капацитета у Европи.
„Верујемо да искуство шпанских компанија у свим овим секторима и многим другим може бити од користи у Србији и на тај начин допринети економском и друштвеном развоју земље и њеној енергетској транзицији у оквиру процеса придруживања ЕУ који Шпанија подржава“, истакао је Лопес.
Ове године je први пут забележен суфицит у трговини са Шпанијом. За девет месеци укупна спољнотрговинска размена у роби са Шпанијом била је 911,9 милиона евра што је повећање од 54,5 одсто у односу на исти период 2021. Извоз је износио 478,8 милиона евра - раст од 77,3 посто, док је увоз био 433,1 милиона евра, што је повећање од 35,2 процената.
За српску привреду посебно је драгоцено шпанско искуство know – how у инфраструктури и грађевинарству, али и у секторима обновљивих извора енергије, третирања отпадних вода, пољопривредном задругарству...
„У секторе са потенцијалом за унапређење привредне сарадње спада и сектор текстила у Шпанији, а Србија располаже бројним текстилним компанијама које могу понудити високи квалитет по конкурентној цени“, истиче Марко Фернандез из Привредне коморе Србије.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

КАКО ЈЕ ПЕРКОВИЋ ПОСТАО ТОМПСОН: Надимак добио у рату
МАРКО Перковић Томпсон гостовао је у емисији Жељке Огресте на ХРТ-у 1997. године. Тада је открио како је настао надимак Томпсон.
05. 07. 2025. у 10:35
Коментари (0)