Међу говорницима на Другој Look up конференцији на Копаонику Варуфакис, Жакоб и Илић

Биљана Ристивојевић

01. 12. 2023. у 14:34

НА другој Look up конференцији еколошких и бизнис лидера на Копаонику коју Привредна комора Србије организује у сарадњи са партнерима, међу говорницима су Јанис Варуфакис, грчки економиста, академик, некадашњи политичар, Дејан Илић, научник са искуством менаџера у предузећима Ари и Варта, као и Франсоаз Жакоб, стална координаторка Уједињених нација у Србији.

Међу говорницима на Другој Look up конференцији на Копаонику Варуфакис, Жакоб и Илић

Фото: ПКС

Фокус конференције биће усмерен на енергетику и заштиту животне средине. Професор Дејан Илић обратиће се као уводничар панела о критичним минералним сировинама у процесу енергетске транзиције и у сусрет "Look Up 2" конференцији каже:

- Много је другачије када је све лако, али ми живимо у време кризе која је по мени друга највећа светска криза у мом животу. Највећа криза коју сам ја доживео био је распад "Источног блока". У тим кризним временима, када је све неизвесно, бизнис и живот морају да иду даље. Свака криза има И позитивну страну која се односи на  брзу реакцију бизниса и привреде.

Како каже Илић, криза нас освести да трезвеније размишљамо и сигурно делује на приоритете, али напомиње да са друге стране ми не можемо да запустимо питање енергетике, животне средине и свега што ће да прати следеће генерације.

Кључно питање енергетике данас јесу алтернативе. Ако једна земља заустави снабдевање, шта је онда алтернативе. Алтернативе које тражимо усмерене су у више праваца и оне ће и даље бити у великој мери концентрисане на деривате нафте и на гас, али ће да поспеше брзину долажења до течног хидрогена, и то је нешто што је позитивно што ја видим овде. То ће да поспеши наш ум и размишљање како доћи до те зелене енергије у читавом комплету, не да пунимо литијумске батерије струјом из угља или нафте већ да заокружимо читав круг и да на њихово место дође хидроген и друге одрживе сировине, каже професор.

Како наводи, најновија предвиђања раста температуре на земљиној површини кажу да ће оно убудуће бити преко 3 степена, док се пре 30 година при потписивању Кyото протокола, када је САД одбила исто, причало о 1,5 степени Целзијуса.

- Ако ништа не урадимо да не заокружимо читав круг, ако немамо чист начин да напунимо батерије, ништа нисмо урадили, поручује Илић.

Друга кључна тема Look-upa биће зелене обвезнице.

Иако се зелене обвезнице сматрају будућношћу финансирања привреде, и поједине банке и компаније које послују у Србији и региону увелико издају зелене обвезнице на иностраним тржиштима капитала, на тржишту Србије их и даље нема.

Зелене обвезнице су врста обвезница намењена финансирању пројеката који имају позитиван утицај на животну средину и нашу околину. Смишљене као инструмент тржишта капитала, оне омогућавају компанијама и владама и другим организацијама да прикупе средства за пројекте усмерене на побољшање енергетске ефикасности, развој ОИЕ, смањење емисије штетних гасова, заштиту биодиверзитета, одрживо управљање водама и другим еколошким иницијативама.

Одговарајући на питање која је улога финансија и капитала у зеленој агенди, као и када ће компаније у Србији коначно моћи да се окрену прикупљању капитала кроз издавање зелених обвезница, Властимир Вуковић из НЛБ Банке за "Блиц Бизнис" истиче да је у Србији, реално, свест привреде, грађана и банака о неопходности промене начина пословања недовољно развијена.

- У том смислу и улога банака се мења, тј. мења се шта желе даље да финансирају. То је почетна промена, јер банке више не желе да финансирају прљаву технологију, која загађује живтну средину, већ желе да помогну компанијама да пређу на одрживе и крабон-неутралне технологије. То је централна улога банака, напомиње Вуковић.

Он истиче да треба заједно да постигнемо максимум да пређемо из неефикасног и неодговорног начина пословања у ефикаснији, зеленији.

- Извори финансирања попут зелених обвезница су прилика. Коришћење нових технологија и нових извора докапитализације може бити предност пошто привреда тако може брзо да напредује. Приоритет у финансирању постају оне компаније, које могу да покажу приврженост ка одрживости, енергетској ефикасности и рејтинзи и ЕСГ оцене које ће компаније одређивати не само да ће одређивати да ли могу да добију кредит и финансије, већ и под којим условима, каже Вуковић.

Инвеститори у зелене обвезнице су обично они који желе да допринесу еколошким циљевима, уз повраћај уложених средстава са каматом. Зелене обвезнице су привлачне јер комбинују финансијски поврат са друштвено одговорним инвестирањем. Постоје различити стандарди и сертификати који осигуравају да средства прикупљена путем ових обвезница заиста иду на финансирање "зелених" пројеката.

- Поред тога, компаније могу да рачунају да ће применом ових стандарда њихова издата обвезница пронаћи прикладног инвеститора, саопштено је из Европског парламента 5. октобра ове године.

Како истичу из "Елиxир Групе", ова компанија је заинтересована за емисију зелених обвезница јер сматрају да је ово "потенцијално добар извор финансирања који ће у будућности, уз развој тржишта капитала, бити све значајнији посебно код великих фирми".

- Којом брзином ће се ово дешавати зависи пре свега од кретања каматних стопа и односа цене задуживања. У складу са стратегијом даљег развоја нашег пословног система, којом дајемо допринос и подршку остварењу циљева Зелене агенде, верујемо да би и издавање зелених обвезница била јос једна потврда наше посвећености заједничком одрживом развоју, кажу из компаније.

Које бенефите компаније могу да имају од издавања зелених обвезница?

Поред очигледног, да је ово још један начин отворити врата капиталу за неку наредну еколошку или одрживу инвестицију, издавање зелене обвезнице од стране компанија има и других предности:

Транспарентност и ефикасније комуницирање одрживе стратегије компаније: Самим чином издавања компаније шаљу сигнал да ће приходе искористити за иницијативе које су корисне за околину и друштво

Привлачење еколошки савесних инвеститора: Поред тога што је велика потражња за њима ове обвезнице привлаче инеститоре који желе да допринесу очувању животне средине
Изградња корпоративног угледа и имиџа: Издавање зелених обвезница може побољшати репутацију компаније, показујући њену посвећеност одрживости и еколошким циљевима.

Побољшање дугорочне одрживости и смањење ризика

Смањење пореза (што је случај са "Clean Renewable Energy Bonds" у САД)

Потенцијално ниже камате од традиционалних обвезница

(Блиц Бизнис)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

ВОЛИМ КАДА МЕ ЈУРЕ: Најбоља тенисерка света узбуркала тениски свет