"Нова ера економске сарадње: Потенцијали и изазови између Србије и Кеније"

Биљана Ристивојевић

31. 05. 2024. у 12:38

БУДУЋНОСТ економске сарадње између Србије и Кеније обећава значајне могућности.

Нова ера економске сарадње: Потенцијали и изазови између Србије и Кеније

Фото: ПКС

Како истиче Вања Петковић, виши саветник у Привредној комори Србије, кључни фактори за успех укључују промоцију на међународним сајмовима, отклањање баријера у размени и подршку кенијских и српских институција.

- Економска сарадња између Србије и Кеније је скромна, али постоји велики потенцијал за њен развој. У протеклој години, трговинска размена износила је 7,9 милиона долара, од чега је 3,9 милиона долара био српски извоз. Доминантни производи у извозу Србије су зачини и машине, док из Кеније највише увозимо чај, авокадо и цвеће. За даљу сарадњу кључни су сектор ИТ-ја, пољопривреде, прехрамбрене индустрије и грађевине - истиче Петковић.

- Кенији је потребно увођење савремених агротехничких мера, наводњавања и семена која производе веће приносе. Српски стручњаци за семена и пољопривредну механизацију могу значајно помоћи - објашњава он. Додаје да је ИТ још један од врло перспективних сектора.

- Српске компаније могу потенцијално да уђу на тржиште Кеније у области примењених ИТ решења, cyber security-ја и дигитализације јавног сектора, каже Петковић. За грађевинску индустрију истиче да је посебно важан сектор инфраструктуре где српске компаније поседују знање и искуство у вези са изградњом постројења за третман вода, водоводне и електричне инфраструктуре и опремању ентеријера.

Српски производи на тржишту Кеније

- Продуктивност земљишта у Кенији је недовољна. Српски стручњаци имају знање и производе који могу да помогну кенијској страни. Српска механизација је занимљива јер има добар однос цене и квалитета, што је важно за тржиште које има нешто нижу платежну моћ. Осим тога, целокупна пратећа опрема и производи, опрема за наводњавање, ђубрење, машине у прехрамбреној индустрији, сами прехрамбрени производи. То је све нешто што српска страна може да понуди - каже Петковић.

За сарадњу, истиче, највећа препрека је физичка дистанца.

- Да би се успешно сарађивало са афричким компанијама, потребан је непосредан контакт са клијентом. Због значајне удаљености, то може бити скупо. Зато многе организације имају посреднике и представништва. Понекад је сарадња са њима неопходност како би се завршио посао јер познају локалне прилике. У супротном, представници компаније морају да прокрче себи сличан пут и да путују често у Кенију - истиче Петковић и додаје да постоји интересовање домаћих компанија и за увоз кенијских производа.

- Више од 60 посто ружа у Србији је пореклом из Кеније. Већина се купује на берзи у Холандији, што повећава цену неколико пута. Пуно је таквих производа. Доста је јефтиније ако се директно увози, али ризик је такође већи. Уколико сарађујете са институцијом попут Привредне коморе Кеније, можете у извесној мери да ублажите тај ризик - наглашава Петковић.

Подршка ПКС у промоцији српских производа и услуга

- Привредна комора Србије ради на повезивању компанија које имају интерес за сарадњу, посебно у области пољопривреде, где је важна институционална подршка и усклађивање сертификата - каже Петковић и додаје да су привредне коморе Србије и Кеније потписале Меморандум о разумевању који ће допринети снажнијој институционалној сарадњи која подразумева присуство на сајмовима и организацију пословних сусрета који су кључни за промоцију српских производа и услуга. У септембру прошле године, делегација од десетак компанија из области пољопривреде, прехране, ИТ индустрије и грађевине, боравила је у посети Кенији. Том приликом су организовани састанци и у Привредној комори Кеније и у агенцији за промоцију инвестиција у Кеније -КенИнвест, где су српске компаније имале прилику да се сретну са више од двадесет великих кенијских компанија. Физичка дистанца између две земље јесте велика, али у некој мери може да се премости организацијом хибридних догађаја, који омогућавају учешће и уживо и онлајн.

- Потребно је пуно стрпљења и флексибилности да би се радило са кенијским тржиштем али могућности које оно нуди са својих 57 милиона становника су огромне - закључује Петковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

РЕТРОСПЕКТИВА 2024. ГОДИНЕ: Дела, донације и осмеси које је Меридиан фондација оставила иза себе (ФОТО)