НОВИ КУПЦИ СА ДАЛЕКИХ ТРЖИШТА: Пласман сточарских производа на новим тржиштима шанса је за раст ове гране
СЕКТОР производње и прераде меса у Србији доживео је стагнацију на домаћем и традиционалним извозним тржиштима, услед пандемије ковида 19, као и због нових трендова у потражњи на светским тржиштима.

Фото Танјуг
Решење може бити излазак на нова тржишта попут Кине, Турске, Вијетнама и арапских земаља, као и јача промоција и позиционирање традиционалних, премијум и географски заштићених производа на домаћем тржишту, поручују из Удружења за сточарство и прераду сточарских производе Привредне коморе Србије.
- После појаве афричке куге свиња, у току прошле године тржиште производње товљеника и свињског меса нашло се на удару пандемије ковида 19 и утицаја интереса у трговини свињским месом - објашњава Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство и прераду сточарских прозвода ПКС. - Одлука Кине да престане са увозом свињског меса из ЕУ изазвала је у кратком року појаву великих количина залиха и пад цена свињског меса. У Србији је тако цена живих свиња пала са 160 на 130 динара по килограму, а услед престанка извоза у Руску Федерацију, ситуација се нагло погоршала за све учеснике у производњи и преради свињског меса
Како каже, на тржишту у Србији тренутно постоји вишак утовљених бикова, због чега цена пада и тренутно износи око 180 динара по килограму живе ваге. По процени, реч је о 12.000 бикова, од којих се добија око 3.600 тона меса. Напомиње да су пре пандемије бикови откупљени преко робних резерви, у замену за кукуруз и то је тренутно смирило тржиште.
Нова шанса за пласман, како истиче, могу бити тржишта Кине, Турске али и Филипина и Вијетнама где се очекује повећана потражња.

Фото З. Јовановић
- Анализе показују да ће трговина свињским месом на светском тржишту достићи рекордан ниво од 10,4 милиона тона у 2020. години - говори Будимовић. - Највећи купац свињског меса је Кина, која је услед несташице на тржишту, принуђена да повећа увоз који је од 500.000 хиљада тона достигао 2,6 милиона тона у 2019, а у 2020. години очекује се да ова земља увезе 3,5 милиона тона. Филипини су још једна земља која ће повећати увоз свињетине за 32 и пилетине за 25 одсто, док ће Вијетнам повећати увоз свињетине за 50 одсто, а пилетине за 12 одсто.
Како наводи, велика потражња за јагњећим месом постоји у арапским земљама, из којих Удружењу ПКС свакодневно стижу захтеви за повезивање са партнерима, произвођачима те врсте меса.
ГОДИШЊЕ ПОЈЕДЕМО 60 КИЛОГРАМА МЕСА
СВАКИ становник у Србији поједе годишње у просеку око 60 килограма меса и месних прерађевина. Наша индустрија меса и месних прерађевина може да задовољи домаће тржиште, али и извоз. О томе сведочи податак да сточарска производња учествује са 30 одсто у укупној вредности пољопопривредне производње, биљна производња чини 68 одсто, а услуге 2 одсто. Србија располаже са 818.000 грла говеда, 2.903.000 свиња, 1.642.000 оваца и 15.780.000 живине, а највише се производи свињско месо - 298.000 тона, живинско - 114.000 тона, говеђе - 71.000 тона и овчије - 34.000 тона.
Када је у питању месна индустрија Србије, за првих шест месеци 2020. године увезено је производа у вредности од 73,2 милиона евра, док је у истом периоду извезена роба у вредности од 29,5 милиона евра.
- Карактеристично је да се увозе скупљи производи у већој количини, а извозе јефтинији - истиче Будимовић. - Међу скупље производе спада полутрајна кобасица, чији је увоз за шест месеци 2020. године порастао у односу на исти период 2019. године за 45 одсто, док је извоз био мањи за 40 одсто. Такође, у истом периоду, извезено је више конзервисаних производа за 41 одсто у поређењу са 2019. годином.
Наш саговорник додаје да се највише увози из земаља ЕУ и то Шпаније, Немачке, Хрватске, Мађарске и Холандије а термички обрађени производи највише се пласирају у земље ЦЕФТА региона, Руске Федерације, Хрватске, Словеније и Мађарске.
Препоручујемо

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)