ЗАШТО БЕОГРАД, А НЕ ЉУБЉАНА: Разлози који Србију стављају испред земаља региона

Андријана Нешић

25. 05. 2021. у 17:32

БЕОГРАД је постао технолошки центар где долазе стручњаци за ИТ из држава некадашње заједничке републике. Словенија нема довољно кадрова и има превисоке порезе.

ЗАШТО БЕОГРАД, А НЕ ЉУБЉАНА: Разлози који Србију стављају испред земаља региона

Фото: Д.Миловановић

НЛБ креира развојни компетенцијски центар у Београду који запошљава скоро 40 људи који се баве развојем. Словеначки образовни систем не ствара довољно кадрова за послове ове врсте, а високо оптерећење посла спречава да предузећа стекну запослене који се баве развојем  из иностранства, одговара председник управе Банке Блаж Бродњак на питање зашто се не јача развој у Словенији.

- Уколико у Словенији не будемо успели да начинимо озбиљнији помак, постепено ћемо значајан део развојних капацитета да преселимо у Србију - упозорава.

- У Словенији не можемо да добијемо довољно кадрова за пословну трансформацију, а са друге стране, веома тешко можемо да их увеземо због високог опорезивања. Из тог разлога смо приунуђени да размишљамо – и то све више словеначких предузећа – да те развојне профиле и развојна радна места отварамо ван Словеније. НЛБ се неће зауставити на развоју због тога што те људе не може да добије у Словенији - истиче Бродњак.

Образовање и порези, Бродњак указује на два проблема у стицанју запослених који се баве развојем, рецимо информатичара, научника везаних за податке, преводилаца података и сличних профила у Словенији. Истих нема довољно. Образовни систем мора да буде свестан да се је свет променио и мора да производи профиле који су потребни у различитм гранама, а не само у бакарству. Због дигитализације, аутоматизације и роботизације у производнњи такви профили псотају све битнији,, објашњава Бродњак.

Према његовим речима данас се у Новом сАду, Београду, Нишу не постављају само центри развоја, већ и логистички сервисни центри за важне мултинационалне компаније: „Данас у Србији ИТ сектор остварује више од десет процената БДП. То је последица визије, док у Словенији немамо јасну стратегију  о томе шта су стратешке гране и на који начин их подржати“.

Србија снажна у талентима за ИТ

Српски ИТ сектор у сталном је порасту по приходима и броју запослених, па и у пандемијској 2020. години.  Њихов извоз ИТ услуга прошле године износио је 1,37 милијарде евра, што је 4,4 процента више него годину дана раније, док је извоз у тој грани пре године коронавируса растао за више од 25 процената годишње.

Успех Србије  потврђује и Родољуб Петровић, стручњак за ИТ, који ради у Словенији, а иначе долази из Београда:

- Када посетим Београд, имам осећај да сам у Силицијумској долини. Велики огласи нуде запослење за техолошке кадрове. У Србији се налази развојни центар Мајкрософта, успехе остварује глобално предузеће за развој видеоигара Nordeus. Имам барем пет пријатељња који су се због посла из иностранства вратили у Србију, знам и за словеначког програмера које се је из Словеније преслио тамо. Феномен Београда као регионалног центра за предузећа ИТ је жив, а тиме су се повећале и плате стручњака за ИТ. Иако међународне статистике генерално приказују више плате у Словенији, атмосфера је другачија – највише плате су у Србији више него у Словенији. Статистика је једно, а стање на терену друго - објаснио је Петровић

Зашто НЛБ успоставља развој у Србији. НЛБ је међународна банкарска група која послује на шест тржишта.  Са куповином Комерцијалне банке постаје значајнија и у Србији. НЛБ сада креира развојни компетенцијски центар у Београду, а Србија је пре десет година јасном визијом донела одлуку за пројекат Дигитална Србија. Одлучили су да ће значајн део БДП обезбеђивати понудом информационих решења. У основним, средњим и вишим школама суштински већу пажњу наменили су информационим технологијама, у основној школи увели кодирање и на тај начин стварали велики број кадрова који су свету данас потребни, кажће

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ШОК ЗА ГОРАНА ИВАНИШЕВИЋА: У тим Елене Рибакине враћа се суспендовани тренер пред Аустралијан опен