НОВОСТИ САЗНАЈУ - ГАС УЗ ПОТВРДУ О ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ: Разматра се да потрошачи чији су објекти у поступку озакоњења добију прикључак
ГРАЂАНИМА, чије су куће у поступку легализације, ускоро би могло да буде омогућено да се прикључе на гас и тако добију јефтинији и еколошки прихватљивији енергент.
Како "Новости" сазнају, у надлежним институцијама покушавају да нађу решење за ову групу потрошача. Разматра се предлог да грађани, који се налазе у тој ситуацији, потврдом надлежног органа гарантују да је њихов дом у поступку легализације.
У складу са важећим законом о озакоњењу, то не укључује објекте који су без издатог решења о грађевинској дозволи или о одобрењу извођења радова, изграђени после 27. новембра 2015. године. Такође, ни куће сазидане на траси капиталних објеката не могу да буду легализоване, а то значи да не постоји могућност ни да буду прикључене на гас.
Како је у уторак истакао Душан Бајатовић, генерални директор "Србијагаса", велики проблем је што гас не може да се уведе у домове који су, како је казао, полулегални. Он је нагласио да је неопходно да се донесе измена једног правилника да би се то питање решило и омогућило потрошачима који су ушли у поступак легализације да се прикључе.
- Некоме сте дали струју, воду, телефон, број на објекту, а кућа је нелегализована - рекао је Бајатовић. - Сада је ситуација таква да имате суседе, један је легализовао кућу, а други није. Инспекција би требало да спречава нелегалну градњу, а не одсуство напајања струјом и гасом. Донели смо Закон о озакоњењу, што га нисмо спровели!
Према речима Бајатовића највећи проблем је Београд, где има највише дивље градње. Горан Родић из Грађевинске коморе Србије подржава предлог да се и грађанима чије су куће у поступку легализације омогући прикључивање на гасовод.
- Велики износ новца се даје за изградњу гасовода, и циљ је да плави енергент стигне до што више потрошача - рекао је Родић. Ако се мрежа не шири, онда се не плаћа ни ПДВ на гас и не пуни се буџет.
То ће омогућити, како наводи, да се индивидуална ложишта која су велики загађивачи угасе и да се уведу јефтинији и еколошки прихватљивији енергент. Према речима Војислава Вулетића из Удружења за гас, иницијатива је одлична и то би било корисно, јер је Србија енергетски сиромашна земља.
- Степен искоришћења гаса као енергента у домаћинству је 95 одсто, а само пет процената се баца - објашњава Вулетић. - Од гаса у домаћинству може да се добије и електрична енергија, санитарна топла вода, климатизација...
Директор "Србијагаса" истиче да плави енергент треба користити, јер доприноси смањењу емисије угљен-диоксида и зато што је најјефтинији. У току је убрзано ширење мреже. Радиће се гасоводи Лесковац - Владичин Хан и Зајечар - Бор - Прахово.
- Тамо је планирано много инвестиција и фабрика које треба да се прикључе, као и у Ваљеву - каже Бајатовић. - Растеретићемо правац према Републици Српској, планирамо да радимо гасовод Београд - Бањалука и Златибор - Прибој - Брзеће - Пријепоље - Сјеница. Кад завршимо Александровац - Тутин, значи да ће гас проћи поред Новог Пазара, и то значи да смо урадили основну мрежу високог притиска.
ПРВО ГРАДОВИ И ИНДУСТРИЈСКЕ ЗОНЕ
ПРОЈЕКАТ убрзане гасификације Србије се развија и највероватније ће се прво радити градови и индустријске зоне, а после и сва насељена места - рекао је Душан Бајатовић. - Ако желимо и следеће године да задржимо овако висок ниво страних улагања, онда је потребно да се инвеститорима обезбеди плави енергент. Нико неће више да потпише уговор ако му није гарантован и гас.
МНОГО ЗАИНТЕРЕСОВАНИХ
ЗА јефтиније увођење гаса, по цени од 780 евра, на 36 рата без камате, пријавило се више од 40.000 грађана. Ово је казао Бајатовић, истичући да организација није добра и да је урађено свега 4.000 прикључака.
- Почели смо, мало траљаво иде, нисмо задовољни - рекао је Бајатовић. - Свега 4.000 прикључака смо урадили, зато што је остао део проблема са администрацијом и код пројектовања и издавања дозвола. Сада то смањујемо, али треба нам времена.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (3)