СУШИ ЛИ ПОГОДБА НАШЕ ИЗВОРЕ? Закон о водама чека потпис председника
ПОСТОЈИ и даље шанса да директна погодба приликом закупа водног земљишта - не заживи у Србији.
Нова верзија Закона о водама, која предвиђа ову могућност, прошла је глатко Скупштину и суд посланика, али је од примене дели још потпис председника. Александара Вучић, међутим, јуче је поручио да ће нови пропис прочитати и потписати га ако је у складу са Уставом. Ако није - неће.
На питање да ли је чуо примедбе организација за заштиту природе на одредбе којима се омогућава директна погодба о закупу водног земљишта, председник је одговорио да не зна тачно о чему се ради, али напомиње да сплавови нису постављени у Београду јуче и да ту стоје годинама.
- У време власти ДС и у Блоку 45, иза Саве према Галовици, изграђени су велелепни објекти - рекао је Вучић.
- Један мафијаш из региона и домаћи мафијаш крадући шљунак пореметили су ток Дрине.
Дешавало се то 25 година и сви су ћутали. Наш посао је да радимо на зеленој агенди озбиљно, али одговорно, и нећу да се додворавам никоме.
ТРАЖЕ РЕФЕРЕНДУМ
РЕГУЛАТОРНИ институт за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ) је покренуо петицију којом траже да се о изменама грађани изјасне на референдуму.
- Ако закон ступи на снагу, може да се тражи став Уставног суда, а постоји и могућност расписивања референдума - каже Јован Рајић. -
То ћемо тражити. Грађани треба да се питају о овако важним питањима.
Јован Рајић, оснивач Регулаторног института за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ), нема дилему да усвојени закон није у складу са Уставом. И то пре свега јер није у складу са Законом о јавној својини.
- Устав Србије гарантује да прописи који се доносе морају бити усклађени - каже Рајић.
- Закон о јавној својини регулише и предвиђа када је могућа непосредна погодба, а овај закон проширује те случајеве. Између осталог омогућава и непосредну погодбу за експлоатацију шљунка. Пружа могућност одређеним интересним групама, уз погодбу са носиоцима власти, да договорају услове који им одговарају. То Закон о јавној својини не дозвољава, а Устав прописује да прописи морају бити усклађени. Елиминише се принцип транспарентности, конкурентности и тржишта. Тај закон каже да се посебно регулишу сплавови у Београду.
Иницијатор законских измена је Београд, а РЕРИ напомиње да заправо закон прилагођавају градској одлуци о сплавовима.
Препоручујемо
ХАВАРИЈА ОСТАВИЛА ЦЕНТАР БЕЗ ОСВЕЖЕЊА: Фонтана у Врању пресушила у најтоплијем делу дана
14. 07. 2021. у 19:58
УПОЗОРЕЊЕ ЗА НЕПЛАТИШЕ У КОВАЧИЦИ: Платите заостале дугове или вам сечемо воду
12. 07. 2021. у 15:03
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)