ПЕЛЕТ ПРОТЕРУЈЕ УГАЉ ИЗ БЕОГРАДА: Потрошачи се припремају за зимску сезону, расте тражња на стовариштима широм наше земље
ЦЕНЕ огрева на стовариштима у Србији углавном су исте као лањске. Трговци у престоници истичу да потражња за угљем пада из године у годину и да све више домаћинстава прелази на пелет.
То је разлог што су поједина стоваришта престала да продају ову врсту огрева. У Београду се највише пазари сечено дрво.
С друге стране, у унутрашњости се траже домаћи угаљ и дрва, али имају муке са добављачима, јер роба не стиже редовно. Таквих ситуација је, како наводе, било и раније, али ове године је то посебно изражено, и то код угља. Зато су стоваришта приморана да се преоријентишу на увозни, из Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Цену угља одређује квалитет и његова калоријска вредност, али највише утиче удаљеност од рудника из кога се допрема. Зато, тона сирове "колубаре" у Београду кошта од 7.500 до 8.000 динара, а у Нишу достиже цену и од 11.000. Сушена "колубара - вреоци" креће се од 13.800 до 15.000. Угаљ коцка, који стиже из рудника код Соко-бање кошта од 15.000 до 15.900 динара. Цена "Бановића" из БиХ је од 14.500 до 15.000. За угаљ који се експлоатише у близини црногорског града Пљевља потрошачи у Србији углавном плаћају од 12.800 до 13.500 динара. "Ђурђевик" из БиХ је још скупљи, кошта 17.850 динара.
Кубни метар сечених дрва за огрев кошта од 6.500 до 7.200, док цепаних иде и до 7.600 динара. Тона пелета се продаје од 22.000 до 25.000, а брикета 18.500 до 24.000. Потрошачи треба да урачунају и трошак транспорта огрева. Стоваришта обично не наплаћују превоз до места које је удаљено од 10 до 20 километара. Тарифа зависи од километраже и количине која се транспортује.
Грађани су већ кренули у набавку огрева, а највећа тражња, уобичајено као и сваке године, очекује се од половине септембра. Како нам је рекао Саша Петровић, који ради на једном стоваришту у престоници, угаљ све слабије пролази и грађани углавном прелазе на пелет.
- Код нас су за огрев најтраженији дрво на палети са сечењем и цепањем и пелет - каже Петровић.
- Од дрвених угљева најбољи су "вреоци", а од мрких "бановићи".
Једно од највећих стоваришта у Београду престало је да продаје ову врсту огрева због пада тражње.
- Последње три године угаљ се много мање купује - објашњава Тања Апрцовић, запослена на стоваришту - Када презими, није за употребу, тако да се не исплати, сада држимо само огревно дрво. Најтраженије је сечено, које је јефтиније од цепаног.
На једном познатом нишком стоваришту, најпродаванији је угаљ "соко коцка". Како објашњавају, он је на средини и по квалитету и по цени.
- Велика је потражња за домаћим угљем, а роба не стиже редовно - кажу нам на том стоваришту. - Ове године је то посебно изражено, зато смо се више преоријентисали на увозни.
И у Новом Саду се суочавају са истим проблемом. Према речима Весне Спасојевић, која ради на једном стоваришту у овом граду, потражња за огревом је већа него лане у овом време, али угаљ и дрва не стижу редовно.
КУПОВИНА СКУПЉА НА РАТЕ
ПОТРОШАЧИ пазаре огрев најчешће кредитном картицом - кажу нам на једном познатом стоваришту. - Утврдили су да им то највише одговара, јер тако добијају могућност да плате и на 12 месечних рата. Нама новац одмах легне, а они камате измирију са банком. Иначе, купују и за кеш и на чекове. Када је на одложено, код нас је огрев скупљи за 600 динара по тони.
Стоваришта омогућавају плаћање на одложено, од три до шест месеци. Поједини по истој цени продају огрев и за готовинску и за уплату на рате. На неким стовариштима је куповина на рате скупља и до девет одсто.
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)