БРИТАНЦИ УПАЛИЛИ И ТЕРМОЕЛЕКТРАНЕ: Србија енергетски спокојна док највеће економије на свету кубуре са ценама и количинама струје
ДА нисмо изградили гасовод "Турски ток" и да председник Александар Вучић није издржао притиске, ми данас не бисмо имали гас или бисмо имали проблеме са снабдевањем. Србија води политику са фокусом на интересе грађана.
Ово је у понедељак поручио министар финансија Синиша Мали, додавши да цена гаса у нашој земљи, и поред свих турбуленција на светском тржишту, остаје 270 долара за 1.000 кубних метара, као и да се председник Вучић бори да остане на том нивоу до краја године!
Како су "Новости" већ писале крајем прошле седмице руски министар Јуриј Борисов је нашем државном врху пренео поруку руског председника Владимира Путина у којој гарантује да ће наша држава имати најповољније цене гаса. И приликом прекјучерашње посете шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова поновљено је да Србија не мора да страхује због снабдевања гасом.
Несташице струје због предстојеће зиме брину и најразвијеније економије. Велика Британија је реактивирала термоелектране на угаљ због немогућности ветропаркова да подмире високу потражњу.
Власти покрајине Лијаонинг, највећег економског центра североисточне Кине, упозориле су у понедељак да се ситуација са несташицом струје погоршава, због чега ће на снази бити додатне рестрикције. У том делу земље ограничено је снабдевање електричном енергијом од средине септембра, због чега је стотину хиљада домаћинстава остало без струје, док су индустријска постројења приморана на обуставу производње.
Велика потражња за угљем утицала је и на цену нафте, која је порасла за 1,45 одсто у односу на прошлу седмицу, што значи да барел сирове нафте сада кошта 84,35 долара.
Од Организације земаља-извозница нафте (ОПЕК) затражено је да се значајније повећа производња од најављених 400.000 барела. Садашње процене су да би у идућој години мањак могао достићи чак 1,4 милиона барела дневно, објављује "Блумберг".
Са друге стране, Русија је усред хаоса на тржишту енергената постала омиљена "мета" за инвестиције берзанских трговаца. Рубља је овог месеца порасла више него било која валута земаља у развоју, због већих прихода од продаје нафте и гаса.
Цене акција на московској берзи су порасле за 14 одсто у другој половини године, што је навело инвестиционе банке и хеџ фондове да промене фокус са кинеских технолошких фирми, и почну да се "кладе" на руске енергетске компаније.
БРИСЕЛ ДА СЕ ПРИБЛИЖИ МОСКВИ
ЕВРОПА би требало да промени свој став према Русији како би се решила ова енергетска криза, рекао је стални представник Руске Федерације при ЕУ Владимир Чижов. Он је истакао да Европа мора да престане да третира Русију као геополитичког ривала и да пређе на партнерство у питањима која се односе на гас и енергенте.
ПЕХ У ЛИБАНУ
ВЕЛИКИ пожар је избио у понедељак у резервоару за складиштење горива недалеко од електране "Захрани" у Либану, неколико дана након што је цела земља остала без струје због несташице енергената. Пожар је угашен после неколико сати, али је забринуо популацију земље која се налази на удару економске, а сада и енергетске кризе.
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)