МОЋИ ЋЕ ДА СЕ ТОЧИ И У КАНИСТЕРЕ: До среде одлука о додатној помоћи пољопривредницима како би лакше узимали субвенционисани дизел
ДО среде би требало да се донесе одлука о додатној помоћи пољопривредницима и да се регистрованим газдинствима омогући точење горива у канистере, а да се истовремено онемогући шверц. Ово је у понедељак најавио председник Србије Александар Вучић, оцењујући да се тржиште нафте и деривата умирило.
Уредбом Владе, која је ступила на снагу прошлог четвртка, предвиђена је субвенционисана цена дизела од 179 динара за пољопривреднике, који могу да точе само у погонске резервоаре својих машина. То је у пракси довело до великих проблема. Станица Нафтне индустрије Србије нема у сваком месту, а произвођачи јефтинији дизел могу да точе само у резервоаре машина, а не у канистере или цистерне да не би било злоупотреба. То значи да треба да превале десетине километара и да утроше много времена да би стигли до пумпе на којој могу да сипају гориво, што је потпуно неисплативо. Пољопривредници у разговору, за "Новости", кажу да су очајни. Део њих, нарочито ко поседује воћњаке, где су трактори мали, морао би и до 40 километара да вози до прве пумпе, како би сипао дизел.
Вучић је рекао да се разматрају могућности, како, до које количине и за колике површине обрадиве земље да се омогући регистрованим газдинствима да точе у канистере, јер држава хоће да им помогне. Агроекономиста Милан Простран указује да је ово период најударније потрошње дизела. Он сматра да би проблем могао да се реши издавањем бонова за гориво, да се количина одреди на основу површине коју произвођач обрађује, и да онда инспекција то контролише.
- Сада почињу велики радови који захтевају највећу потрошњу горива, и то на два милиона хектара сетва, плус још на 800.000 хектара треба урадити прихрањивање озимих усева, у воћарству мора да се заврши прскање, а и сточарима треба трактор за довожење сена и друге радове - објашњава Простран. - Потребно је и да производи оду до пијаце.
У Асоцијацији пољопривредника Војводине подсећају да Србија није као земље у региону увела пољопривредни дизел, а да би одласком на пумпе са пољопривредним машинама утрошили много времена.
- Не могу ја два пута дневно да идем да сипам гориво, треба и да се ради - прича нам Мирослав Киш, председник ове асоцијације. - Тај ко је то смислио не зна како функционише рад са пољопривредним машинама. Само нам праве додатни посао и поред тога шта све имамо да радимо. Уз то бисмо још и трошили гориво док дођемо до пумпе и док се вратимо. Држава треба да схвати да је пољопривреда наша заједничка производња, а не само када треба да нам забране извоз или да дају повластице странцима. Уз то, нису нам исплатили ни прошлогодишње субвенције.
Он каже да сада купује скупље гориво, које плаћа 193 динара за литар, јер му је бензинска станица 10 километра удаљена од куће. И Јовица Јакшић, председник Националне асоцијације пољопривредника Србије, има исти проблем. Како наводи, њему је најближа пумпа на 15 километара, па, ако оде по гориво, више новца потроши. Ако се садашња Уредба не би изменила, то би створило велике гужве на бензинским станицама, кад почне сетва, за две до три недеље.
ТРАЖЕ ТРГОВЦИ, НЕ СЕЉАЦИ
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић је, коментаришући захтеве да се укине забрана извоза житарица, указао да, када се каже да нешто траже сељаци, то углавном траже трговци.
- Кад ми председник ПКС Марко Чадеж каже да траже сељаци, ја питам који сељак - навео је Вучић. - То траже трговци. Да их набројим, Александар Костић, способан момак, један Молдавац и још три компаније. Они су разумни, највећи трговци и са њима се договарамо. Цену сте добили, ово је ваше одоборено да извезете, а оно што хоћемо да задржимо, ми ћемо да откупимо по тржишној цени.
ТРЖИШТЕ СЕ УМИРИЛО
АНАЛИЗИРАО сам све податке у вези са потрошњом горива за викенд - казао је председник Александар Вучић. - Успели смо да умиримо тржиште и, рекао бих, пристојном ценом у поређењу са земљама у региону, али и количинама нафте и нафтних деривата које смо обезбедили.
ДОЗВОЛИЋЕМО ИЗВОЗ, ПШЕНИЦЕ ЋЕ БИТИ ЗА ЦЕО РЕГИОН
У најкраћем могућем року дозволићемо извоз уговорене пшенице у Албанију, а исто ће важити и за сваку земљу у региону. Србија свега има довољно, а то значи да ће бити и за државе у окружењу. Ово је у понедељак рекао председник Србије Александар Вучић и констатовао да су пшеница, уље, брашно, а посебно кукуруз, све траженији, у региону и свету. Како додаје, биће омогућен контролисан извоз, да се не би угрозиле потребе домаћег становништва, а ту мисли и на још двадесетак одсто преко реалних потреба, јер увек треба да буде мало више.
- Србија има неке старе, али и неке нове уговоре о извозу чак 350.000 тона пшенице - објаснио је Вучић у Врању. - Тада сам рекао да се извоз заустави, јер би нестало 800.000 тона из робних резерви. То такође не би био значајан проблем, али би то требало да се сачува за грађане региона.
Људи у окружењу, како наводи, ни у оквиру "Отвореног Балкана", нити у БиХ или Црној Гори неће имати проблем. Председник је поручио да се грађани не секирају, јер нам је стање добро што се тиче свих роба.
Подсетимо, након одлуке Владе о привременој забрани извоза основних пољопривредних производа, пшенице, кукуруза, брашна и уља, реаговали су стручњаци, Привредна комора Србије и произвођачи. Они су указали да извоз треба само контролисати, јер има довољних количина да се обезбеде домаће потребе.
ПКС је предложила увођење квота уместо потпуне забране. Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС, оценио је да би дуже важење те одлуке било штетно.
- Уколико произвођачи не продају залихе сада, неће моћи да дођу до новца да би финансирали радове - казао је Станић. - Постоји могућност да се наруше уговори са купцима и изгуби поверење и тржиште. Мера је непотребна јер је снабдевеност домаће потрошње добра.
Агроекономски аналитичар Жарко Галетин истиче да Србија није требало да забрани извоз пшенице, да је довољно да се контролише и заустави уколико у неком моменту буде прекомеран.
- Наши биланси у овом тренутку су стабилни - каже Галетин. - Код кукуруза нисмо ни на пола економске године и имамо у залихама више од два милиона тона. Извезли смо досад 730.000 тона.
Србија тренутно има вишка милион тона пшенице. Стручњаци се надају да ће кукуруз бити засејан на око милион хектара, као и сваке године. Под пшеницом је посејано око 660.000 хектара. (Е. Б. Т. - Ј. Су.)
Препоручујемо
КОЛИКО ДУГО ЋЕ БИТИ ЗАМРЗНУТЕ ЦЕНЕ ГОРИВА? Стигло саопштење из Министарства трговине
11. 02. 2022. у 12:58
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (1)