НАФТА ПОСВАЂАЛА ЕВРОПУ: Администрација у Бриселу предлаже измене предлога ембарга на руску нафту да би обезбедила сагласност
ЕМБАРГО на руску нафту изазвао је раскол у Европској унији. Више чланица затражило је изузеће и још није постигнута сагласност о усвајању шестог пакета санкција против Москве, који обухвата и ту меру. Првобитни план предвиђао је потпуни прекид снабдевања црним златом из Русије у наредних шест месеци, а деривата до краја године. Западни медији су у петак пренели незванична сазнања да је Европска комисија предложила измене у настојању да придобије државе које су саопштиле да не могу да подрже тај предлог. Најгласнији противници су Мађарска, Словачка, Чешка и Бугарска.
Тек када буде позната коначна верзија нових европских санкција, знаћемо како ће оне утицати на Србију. "Гаспромњефт" је већински власник НИС, а црно злато нам стиже јадранским нафтоводом "Јанаф" који је у власништву Хрватске, чланице ЕУ. Уколико би новим мерама био обухваћен и овај руски гигант то би нам донело велике проблеме у снабдевању нафтом и дериватима. Стручњаци упозоравају да ће и независно од тога, Србија бити погођена, уколико европско тржиште буде имало тешкоћа са овим енергентима, посебно Мађарска, Румунија, Бугарска и Хрватска, одакле нам стижу одређене количине горива.
Љубинко Савић, из Удружења за енергетику ПКС, каже да тренутно наша земља има довољно сирове нафте и деривата, али да даљи развој ситуације зависи од одлука Европске уније.
- Ако ЕУ усвоји санкције које ће довести до проблема у снабдевању европског тржишта нафтом, то ће довести до мањка деривата, што ће осетити и други купци - објашњава Савић. - То значи да ће и Србија бити погођена. Увозни правци деривата нафте су из европских земаља, јер код нас послују њихове компаније, аустријски ОМВ, мађарски МОЛ, грчки "Хеленик петролеум" и други. Ако они остану без сирове нафте, то ће се одразити и на наше тржиште.
Подсетимо, четврти пакет санкција ЕУ предвиђао је забрану транспорта нафте за 12 руских компанија, међу којима је и "Гаспромњефт". Тиме је био доведен у питање наш увоз нафте преко хрватског цевовода. Србија је уцењена да гласа за суспензију Русије из Савета за људска права УН и након тога је изузета из тог пакета санкција. Уколико би се слична ситуација поновила, наша земља би, вероватно, опет могла да затражи изузеће. Питање шта би овога пута за тај уступак Брисел тражио од Србије. За решавање овог проблема актуелна је и друга опција која се помињала, а то је промена власништва у НИС.
Позивајући се на изворе у Европској унији, Ројтерс преноси да измењени предлог, о којем су на састанку у петак ујутру разговарали изасланици земаља чланица ЕУ, предвиђа да ће Мађарска и Словачка моћи да купују руску нафту која се доставља нафтоводим до краја 2024, док би Чешка могла да настави то да чини до јуна исте године, уколико раније не добије црно злато цевоводом из јужне Европе. Бугарска је такође затражила изузеће од примене нафтног ембарга, али њој нису понуђени уступци у погледу рокова.
БУГАРИ СПРЕМНИ ДА УЛОЖЕ ВЕТО
БУГАРСКА намерава да уложи вето на одлуку ЕУ о увођењу ембарга на увоз руске нафте. Ово је у петак саопштила бугарска телевизија Нова позивајући се на неименоване изворе, а преносе руски медији. Како се наводи, Софија ће предузети такав корак уколико Бугарска не буде укључена на листу земаља за које ће бити одложен прекид снабдевања црним златом из РФ.
ОРБАН: АТОМСКА БОМБА ЗА ЕКОНОМИЈУ
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је у петак да његова земља не може да подржи нови пакет санкција којим се тражи ембарго на руску нафту, јер би то било једнако атомској бомби на економију те државе.
- Ако Европска унија буде инсистирала на усвајању њеног предлога мораће да сноси пуну одговорност за историјски неуспех у процесу европских интеграција - оценио је Орбан.
Препоручујемо
ЕВРОПУ ТЕК ЧЕКА ШОК ИЗ МОСКВЕ Геополитика: Путин планира да и нафту продаје за рубље
06. 05. 2022. у 15:54
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)