НАПЕТО У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Инфлација у Француској рекордна; све више Немаца без посла; Италија уводи нови порез
ФРАНЦУСКУ економију и даље кочи рекордна инфлација у новембру, која пркоси очекивањима економиста, известио је у среду Национални институт за статистику и економска истраживања (Инсее).

Фото ЕПА
Према прелиминарним проценама, потрошачке цене су порасле за 7,1% у односу на претходну годину, што одговара порасту у октобру. Аналитичари које је анкетирао Блумберг предвидели су раст од 7%.
Истовремено, број незапослених у Немачкој стално расте. У новембру је скочио за 17.000 на месечном нивоу - на 2.540.000 незапослених лица, пише РТ, на основу података немачке Савезне агенције за рад.
Статистике објављене у среду показују да је стопа незапослености у земљи порасла на 5,6% прошлог месеца, са 5,5% у октобру. Притом, аналитичари нису очекивали да ће се цифра променити у односу на претходни месец.
У извештају се истиче да је највећа стопа незапослености у земљи забележена у Бремену (10,4 одсто) и Берлину (8,9 одсто), а најнижа у Баварској (3,3 одсто).
Енергетска криза наставља да дрма
Западна Европа наставља да се увелико ослања на Русију као извор дизела, известио је Блумберг у уторак, напомињући да регион треба да пронађе нове залихе за мање од десет недеља до санкција.
Према наводима медија, позивајући се на податке фирме Вортеxа, Европска унија и Уједињено Краљевство добиле су скоро половину свог увоза дизел горива из Русије у прва 24 дана овог месеца.
Ниво ослањања је, наводно, скочио од октобра, у складу са укупним повећањем увоза у региону, како би се блок изборио са опадањем капацитета у Француској због тамошњих штрајкова широм земље.
У међувремену, подсећамо и да је Немачка одлучила да напусти Уговор о енергетској повељи.
А промене се дешавају и у Италији. Наиме, влада те земље планира да примени 50% ванредног пореза на приходе које су енергетске компаније добиле због раста глобалних цена нафте и гаса, пренео је Ројтерс позивајући се на нацрт буџета земље за 2023.
Према извештају, порез ће се примењивати на део прихода компаније у 2022. за који се утврди да је најмање 10% већи од његовог просека између 2018. и 2021. Међутим, биће ограничен на 25% вредности сваке нето имовине компаније на крају 2021. године.
Према условима, предвиђеним буџетом, очекује се да ће око 7.000 компанија које производе и продају природни гас, електричну енергију и нафтне деривате бити на "мети" новог пореза.
(Телеграф)

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)