Си-Ен-Ен ТВРДИ: Европа је у рецесији, како ће се то одразити на САД

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

14. 06. 2023. у 18:21

СПОРА потрошња и упорна инфлација гурнули су Европу у рецесију, што значи да ће привредни раст ове године вероватно бити слаб.

Си-Ен-Ен ТВРДИ: Европа је у рецесији, како ће се то одразити на САД

Фото: Танјуг/АП

Економисти тврде да је рецесија блага и да је шира европска економија успела да избегне озбиљну кризу, али су ипак забринути од последица преливања на Сједињене Државе и глобалну економију.

Ако Европа кине, питају се економисти, да ли је могуће да ће се САД прехладити? Одговор, кажу за Си-Ен-Ен економисти Банке Федералних резерви Њујорка Озге Акинчи и Паоло Песенти, више личи на "када се Европа прехлади, остатак света кија".

Шта се дешава? 20 земаља које користе евро пало је у рецесију на почетку године, пошто је висока инфлација обесхрабрила потрошњу, а владе су стегле каиш. То значи да и еврозона и цела ЕУ сада заостају за америчком економијом.

У прва три месеца ове године, привредна производња у еврозони опала је за 0,1 одсто у поређењу са претходним кварталом, након пада исте величине у последњем кварталу 2022.

У међувремену, БДП преко Атлантика је порастао 0,3 одсто у првом кварталу након повећања од 0,6 одсто у четвртом кварталу прошле године, према подацима Организације за економску сарадњу и развој.

Али, упозоравају стручњаци, ствари можда неће потрајати. Акинчи и Песенти су недавно испитали да ли су економске кризе у Европи утицале на Сједињене Државе у последњих тридесет година. Одговор је, како су известили, "(умерено) да".

Економска ситуација у Европи може да утиче на САД на више начина: Постоје трговинске везе, јер Американци користе робу и услуге увезене из Европе и производе робу и услуге извезене у иностранство.

Прекогранични финансијски токови, када америчке банке и предузећа дају позајмице Европљанима и европским финансијским институцијама, такође могу бити прекинути. Девизни курсеви такође утичу на инфлацију у САД, а глобални шокови поверења могу имати утицаја.

Примера ради, када је 2012. Европа пала у дужничку кризу, Федералне резерве су у извештају са састанка навеле да "висок ниво неизвесности у вези са европском фискалном и банкарском кризом и изгледима за америчку фискалну и регулаторну политику утиче на поверење, ограничавајући на тај начин потрошњу домаћинстава и предузећа".

-Међу овим ризицима истакнуто је могуће интензивирање напетости у зони евра, са потенцијалним преливањем на америчка финансијска тржишта и институције, а тиме и на ширу америчку економију, додали су тада амерички званичници.

Европа сада, пише Си-Ен-Ен, није ни близу кризе таквих размера. Али, извршни директор "Голдман Сакса" Дејвид Соломон упозорава да, иако је америчка економија била отпорна, турбулентна времена стижу.

-Мислим да смо у неизвесном тренутку, рекао је Соломон о тренутним економским изгледима. "Мислим да је то период да будете мало опрезни."

Соломон је за Си-Ен-Би-Си прогнозирао да би америчка економија могла да се нађе у окружењу "које можда није рецесија, али би се сигурно осећало као рецесија". То би значило избегавање "тешког приземљења", али и даље мучење кроз "слаб раст и упорну инфлацију".

У међувремену, подаци Бироа за статистику рада показали су да је инфлација у САД успорила у мају, што је изазвало наде да ће Федералне резерве паузирати са подизањем каматних стопа касније ове седмице.

Цене су порасле 4 одсто у поређењу са годином раније, што је најмањи раст у 12 месеци од марта 2021. и побољшање у односу на 4,9 одсто у априлу.

Међутим базна инфлација која искључује променљиве категорије, као што су храна и енергенти, не посустаје. То повећава ризик да неки основни извори инфлације постају трајна карактеристика америчке економије.

Подаци о инфлацији долазе само дан пре него што Фед треба да донесе одлуку о томе да ли ће повећати каматне стопе или ће паузирати и даље проценити економске услове.

Неколико креатора политике, укључујући председавајућег Џерома Пауела, наговестило је да су вољни да прескоче повећање каматних стопа на састанку од 13. до 14. јуна, али да би оставили отворена врата за будуће пооштравање ако буде потребно.

Економисти се генерално слажу да ће централна банка оставити стопе непромењене у среду, али ће следећи извештај ЦПИ који треба да буде у јулу играти кључну улогу у одређивању шта ће Фед урадити на састанку тог месеца.

(рт.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

"ПОВОДОМ медијских навода о слању протестне ноте Министарства иностраних послова Босне и Херцеговине (БиХ) институцијама Србије, морамо изразити своје запрепашћење садржајем и намером оваквог дипломатског демарша, посебно у светлу недавних дешавања и поступака званичног Сарајева", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Републике Србије.

09. 01. 2025. у 16:05

Коментари (0)

Меридианова акција заокружена на крају године: Обновљени кошеви широм Србије за нове шампионе (ВИДЕО)