КАД ЈЕ СУВИШЕ ПРИМАМЉИВО, СЛУТИ ПРЕВАРУ: Путници који преко интернета резервишу аранжмане на мети су сајбер криминалаца
АКО је понуда на интернету сувише примамљива, то је први знак да је највероватније у питању превара. У сезони одмора велики број људи тражи повољне аранжмане. Необазриви и лаковерни путници који не сумњају у јефтину понуду авионских карата и смештаја постају жртве превараната.
Стручњаци истичу да увек треба проверити аутентичност веб-сајтова, користити поуздане платформе за резервације и да никада не треба делити личне или финансијске податке без одговарајуће верификације. Такође, корисници не треба да отварају линкове које су добили путем електронске поште или СМС поруке, посебно да не остављају податке на интернет локацијама до којих долазе преко линка, јер то могу да буду лажне странице, које је тешко разликовати од оригиналних.
Тзв. фишинг је врста интернет преваре чији је циљ да дође до поверљивих података неке особе који служе за потврду идентитета, а то укључује крађу лозинки, бројева кредитних картица, података о банковном налогу и слично. Те податке криминалци онда користе за крађу идентитета или неовлашћени приступ рачунима. Једна светска компанија за сајбер безбедност открила је велики број лажних интернет страница које маме путнике јефтиним авионским картама.
Ове лажни сајтови често опонашају добро познате услуге авио-превозника и платформи за куповину карата – објашњавају у компанији за сајбер безбедност. - Поједине странице приказују стварне линије лета преузимајући информације са легитимних агрегатора за куповину карата. Међутим, уместо да испоруче обећане карте, ове преваре имају за циљ да украду новац и злоупотребе личне податке, након чега личне и финансијске информације корисника заврше на дарк-вебу.
Следећи важан корак у планирању путовања је проналажење смештаја, што знају и преваранти, па зато постављају различите замке, попут лажних огласа за смештај. Они креирају атрактивне понуде на популарним платформама, приказујући привлачне фотографије апартмана које се нуде по значајно ниским ценама. Међутим, када се заврши резервација и уплати новац, испоставља се да смештај не постоји.
-Друга врста преваре циља резервације у хотелима, тако што се креирају лажне веб-странице које опонашају легитимне платформе за резервацију хотелског смештаја – објашњавају стручњаци за сајбер безбедност. - На овим страницама се корисници често подстичу да се пријаве преко Фејсбук или Гугл налога, што преварантима омогућава неовлашћени приступ њиховим друштвеним мрежама или мејловима. Ово може довести до крађе идентитета, неовлашћених трансакција и других малициозних активности.
Правни саветник у Националној организацији потрошача Србије (НОПС) Марко Драгић истиче да преваранти углавном "пецају" кориснике користећи изглед познатих сајтова који делују уверљиво.
-Они често користе мамац хитности - наводи Драгић. - Пошаљу вам мејл или СМС и инсистирају да нешто мора хитно да се уради. Порука те врсте увек треба да изазове сумњу. Грађани не треба да остављају податке на интернет локацијама до којих долазе преко линка, јер то могу да буду лажне странице, које је тешко разликовати од оригиналних.
Стручњаци саветују корисницима да се увек држе реномираних сајтова, односно да користе поуздане и добро познате платформе за путовања, резервације авио-карата и хотела. Потребна је опрезност на веб-страницама код којих се уоче граматичке грешке или неуобичајени називи, јер то може да указује на злонамерне активности. Препорука путницима је и да прочитају рецензије других и да се добро информишу. То значи да истраже смештај, авио-компаније или туристичке агенције чије услуге планирају да користе.
"ПЕЦАЈУ" И АНКЕТАМА И НАГРАДАМА
ПРЕВАРАНТИ „пецају“ туристе и лажним анкетама и награђивањима. На то упозорава једна светска компанија за сајбер безбедност објашњавајући да то раде преко веб-страница или путем мејлова. Они нуде учесницима да освоје вредну награду, попут 100 долара, а све што је потребно да ураде јесте да попуне анкету о путовању.
- Међутим, анкете су креиране тако да прикупе личне податке, као што су име, адреса, број телефона, па чак и финансијски детаљи, а све под изговором да је то неопходно како би се освојила награда која, заправо, не постоји – наводе стручњаци ове компаније. - Остављене личне информације се користе у малициозне сврхе, крађе идентитета или неовлашћеног приступа банкарским рачунима. Анкета се обично завршава захтевом да се сајт подели са пријатељима како би и они могли да освоје награду. Тако сајбер криминалци користе жртве као средство за даље ширење преваре.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)