И ЂУБРИВО ОКИДАЧ ЗА СВЕТСКУ ИНФЛАЦИЈУ? Аналитичари о економским последицама ширења сукоба Израела и Палестине
БЕЗ ђубрива нема хране. Већ смо искусили како је лане драстичан раст цена енергената и гнојива, због рата у Украјини, погурао поскупљење намирница, а сада светски аналитичари упозоравају на сличан сценарио уколико се сукоб Израела и Палестине прошири на регион. Сматрају да би то могло да доведе до повећања цена енергије и ђубрива, што би био окидач за светску инфлацију.
Холандска компанија за банкарске и финансијске услуге Rabobank процењује да је један од примарних фактора који би могао допринети расту цена хране глобална зависност од производње и извоза ђубрива са Блиског истока и из северне Африке. Наглашавају и да осим директног извоза, поскупљење енергије може имати значајан утицај на производњу и глобално снабдевање азотним ђубривима, што последично утиче на пољопривреднике широм света на различите начине.
Агроекономски аналитичар Милан Простран истиче да су залихе житарица у Украјини, Русији, али и у другим европским земљама, као и у Србији ценовни амортизер и не очекује поскупљење хране до краја године. Међутим, како додаје, због непредвидиве ситуације у вези са ратним сукобима, вероватно ће у 2024. доћи до раста цена, али тај скок неће бити велики као лањски, изазван ратом у Украјини.
Србија је некада била озбиљан произвођач минералних ђубрива, али сада се, попут многих других европских земаља, ослања на увоз. Купујемо га углавном из држава које имају налазишта гаса, као што су Русија, заливске земље и из северне Африке. На цену азотног утиче кретање на тржишту плавог горива, а на фосфорно цена тог минерала. Извештај Rabobank није узео у обзир извоз из Русије, а европске земље се нису одрекле те руске робе. Тако је, према писању "Берлинер цајтунга" Немачка драстично смањили куповину њиховог гаса, али је увоз азотних ђубирва из Русије повећала 334 одсто. Како објашњава Простран, Србија, поред стајског, највише осећа мањак минералних ђубрива, у која спадају азотна, фосфорна и мешана.
- Ми смо са некадашње потрошње од 1,5 милиона тона годишње деведесетих година, пали на 600.000 до 700.000 тона ђубрива - истиче за "Новости" Простаран. - Нисмо достигли ни половину тадашње потрошње, када је Србија имала седам фабрика ђубрива. Важно је да она даље не пада, јер то има директан утицај на смањење приноса и на квалитет земљишта.
Он указује да се мали и ситни фармери, током ове јесење сетве која је почела, одлучују да смање потрошњу гнојива.
- Цене пшенице, кукуруза, сунцокрета и соје су преполовљене у односу на прошлу годину, и ратари не могу да покрију трошкове производње - истиче Простран. - Ово ће бити тешка година. Произвођачи траже свој економски спас који налазе у мањој потрошњи ђубрива, декларисаног семена и средства за заштиту биља, која су неопходна, као и смањивању потрошње горива. Раније се припрема земљишта за сетву радила у више наврата, а сада је редукована. Држава даје субвенције, али оне не могу да покрију губитке које су имали произвођачи.
Према његовим речима, позитивно је што пољопривредници не одустају од производње, међутим, лоше је што одустају до савремених агротехничких мера.
И ЗАЛИВСКЕ ЗЕМЉЕ НА МАПИ
У ИЗВЕШТАЈУ компанија за банкарске и финансијске услуге Rabobank се наводи да око 30 одсто глобалних испорука азотних ђубрива потиче из Катара, Саудијске Арабије, Египта, Омана и Алжира, више од 25 процената извоза мешаног долази из Марока, Саудијске Арабије и Израела, а скоро половина извоза фосфорних ђубрива стиже из Марока, Израела, Египта, Либана и Туниса.
Транспорт нафте је значајно порастао након сукоба Израела и Хамаса. Према писању "Блумберга", трошкови превоза на 16 глобалних трговинских рута порасле су за преко 50 одсто у односу на 9. октобар. Кристин Лагард, председница Европске централне банке (ЕЦБ), пренела је министрима финансија еврозоне да ће ризик од раста цена нафте утицати и на Европу и на САД.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)