ПРОИЗВОЂАЧИ ЕКО-ОГРЕВА ИМАЈУ ВЕЛИКЕ ЗАЛИХЕ: Пелета на претек, купаца ни за лек
СА тешком ситуацијом суочавају се произвођачи пелета. Неки су тренутно прекинули производњу, и то се дешава сада први пут после 14 година, док су други смањили обим посла. Упркос снижавању цене до крајњих граница, залихе су велике, и само уколико се држава укључи, проблем је решив. С друге стране, стање на тржишту са огревним дрветом је релативно добро, будући да су се домаћинства на време снабдела материјалом и у ово доба године само се докупљује.
Ове грејне сезоне, појефтињење огрева и пелета почело је раније него претходне године. Овога пута средином јануара благо су спуштене цене, за око 200 динара по кубику, док је лане ценовник коригован средином фебруара. Како је за "Новости" рекао професор на Шумарском факултету У Београду Бранко Главоњић, овај тренд можда неће бити настављен. Тренутно је снижење актуелно на два стоваришта пелета, у главном граду и у Шапцу. Будући да имају велике залихе робе, покушавају на све начине да стимулишу потрошаче.
- Неке фабрике су обуставиле производњу током новембра и децембра, и план је да наставе крајем јануара - каже наш саговорник. - Друге су смањиле обим производње, па уместо у три, раде у једној смени. Тешка је ситуација, јер су велике залихе којима располажу. Цене су минималне, онолико колико то има смисла, али не даје резултате.
Према Главоњићевим речима, прошле сезоне била је блага зима, па потрошачи сада само докупљују мање количине пелета. Излаз из ове ситуације може бити сарадња произвођача са Владом Републике Србије и ресорним Министарством рударства и енергетике, који ће помоћи да се пронађу канали да се пласира вишак у грејање - у топлане са чврстим горивом. Процењује се да је више од 60.000 тона пелета у фабрикама, и око 40.000 тона у продаји.
- Произвођачи не траже субвенције, не траже никакав новац, већ да се надлежни из Владе и топлана састану са њима не би ли пронашли решење. Има простора како да се помогне, то би много значило јер потрошња пелета подразумева нова средства за наредни циклус производње - напомиње професор.
Влада Србије је током 2022. године ограничила цену пелета и забранила је извоз у другој половини све до јануара 2023. Стога, сматра овај стручњак, било би коректно према произвођачима да им се изађе у сусрет. Још важније од тога јесте што ће се избећи озбиљнији проблеми.
- Сачуваће се домаћа производња - истиче Бранко Главоњић. - На тржиште ће се одразити уколико фабрике оду у стечај. Србија би била увозно зависна и ништа не би могла да контролише нити да поставља услове. Цене пелета биле би много више и то би веома утицало на потрошаче.
Иначе, и извоз пелета је отежан. Велики број земаља суочава се са истим проблемима као Србија. Потрошња је на ниском новоу, па је самим тим и интерес за увоз из наше земље минималан. Примера ради, извоз пелета из Србије у првих 11 месеци прошле године износио свега 38.000 тона. У истом периоду, у Србију је увезено око 57.000 тона.
Нема гужви за огрев
КАДА је реч о огревном дрвету, активности су редовне и релативно добре. Велики број потрошача снабде се на време, па у овом периоду године сукцесивно купују по један или два метра дрва, колико им је потребно да се осигурају за топле домове. На стовариштима тренутно нема гужве.
Иначе, у првих девет месеци протекле године глобални извоз дрвета и производа од дрвета је опао чак за 24 одсто, а увоз за 27 одсто.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
МЕЛАНИЈИНЕ ГОЛЕ СЛИКЕ У УДАРНОМ ТЕРМИНУ: Руси објавили наге фотке прве даме САД - како је изгледала 2000.
РУСКА телевизија приказала је голе слике Меланије Трамп и то у емисији "60 минута" на мрежи Русија-1, најгледанијем каналу у земљи, док се расправљало о утицају повратка Доналда Трампа у Белу кућу.
10. 11. 2024. у 10:41
Коментари (2)