СРБИЈА ГРАДИ НОВИ ГАСОВОД ОД НИША ДО ХОРГОША: Влада донела одлуку о изради просторног плана за магистрални цевовод
СРБИЈА ће градити нови двосмерни магистрални гасовод од Ниша до мађарске границе што ће нам омогућити да значајно повећамо постојећи капацитет и да постанемо велика транзитна земља.
Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић прошле недеље је оценио да је ово највећи гасни пројекат који наша земља планира. То ће нас, како је додао, ставити на енергетску мапу и повезати трасу од највећих складишта у Аустрији, до ЛНГ терминала у Грчкој и Турској. Влада Србије је 18. децембра донела одлуку о изради Просторног плана подручја посебне намене двосмерног магистралног гасовода Ниш - Батајница - Хоргош - граница Мађарске, са елементима детаљне регулације.
Оквирна граница овог плана обухвата делове територија градова Београд, Ниш и Нови Сад и општина Ада, Алексинац, Баточина, Бечеј, Варварин, Велика Плана, Жабаљ, Инђија, Јагодина, Кањижа, Лапово, Параћин, Ражањ, Сента, Смедеревска Паланка, Свилајнац, Стара Пазова, Тител, Ћићевац, Ћуприја.
Како се наводи у одлуци Владе, коначна граница обухвата Просторног плана биће дефинисана Нацртом просторног плана. Он ће садржати детаљну разраду, као и правила уређења, грађења и коришћења подручја. У документу се указује да је приоритет развоја сектора енергетике обезбеђивање гасоводне инфраструктуре у свим деловима земље, као и повезивања са системима суседних држава. На тај начи би се, како се додаје, отворила могућност допремања природног гаса и из других праваца снабдевања.
- Циљ доношења Просторног плана јесте обезбеђивање услова за изградњу двосмерног магистралног гасовода као интерконектора између Мађарске ка Бугарској и Северној Македонији, преко територије Србије - истиче се у одлуци.
Средства за израду Просторног плана обезбеђује јавно предузеће "Србијагас", а носилац израде плана је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Рок за израду радне верзије Нацрта просторног плана је 12 месеци од дана ступања на снагу ове одлуке, осмог дана од објављивања у "Службеном гласнику".
Подсетимо, Душан Бајатовић је крајем августа прошле године за "Новости" најавио да Србија разматра могућност градње новог цевовода од Ниша до Хоргоша, а Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је тада донело одлуку да се уради процена утицаја на животну средину његове изградње.
- Тај пројекат би, због развијености мађарског транспортног система, омогућио да се успостави двосмерни гасовод великог капацитета до Баумгартена у Аустрији, који је највеће гасно чвориште у Европи, и са друге стране до Грчке, односно Турске - рекао је тада Бајатовић. - Капацитет тог гасовода би могао додатно да се проширује компресорским станицама и на транспортним правцима ка северу и ка југу. Плус нам остаје и "Балкански ток" са постојећим уговором који имамо. Овим пројектом ослањамо се на Јужни гасни коридор који је Европа пројектовала.
УСКЛАЂЕНО СА ЗАШТИЋЕНИМ ДОБРИМА
ПОЛОЖАЈ коридора гасовода биће одређен уважавајући принцип максималног могућег просторног усклађивања са постојећим и планираним зонама заштићених природних и културних добара, инфраструктурних система и грађевинским подручјима постојећих насеља.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)