ЕУ УБРЗАНО ОТВАРА РУДНИКЕ ЛИТИЈУМА НА СВОЈОЈ ТЕРИТОРИЈИ: Пројекти за ископавање већ постоје у земљама попут Шпаније, Немачке, Француске...
КРИТИЧНЕ минералне сировине Европска унија сматра кључним за економску и националну безбедност. Европски лидери страхују да би тежња ка декарбонизацији, односно смањењу емисије гасова, могла ЕУ да изложи новој зависности од Кине, када је реч о снабдевању тим материјалима, а која би могла да буде гора од оне коју је искусила по питању руских енергената.
Од пандемије вируса корона, а потом и рата у Украјини, ЕУ је на тежи начин научила лекције о ризику ослањања на стратешке сировине и ланце снабдевања из других земаља. У тежњи да смањи зависност од увозних метала и минерала неопходних за зелену и дигиталну транзицију, у децембру 2023. је усвојила Закон о критичним сировинама (ЦРМА). Циљ је да се осигура да ЕУ буде производна база за електрична возила, ветротурбине и сличне зелене производе и да се смањи ослањање на Кину и друге земље у погледу снабдевања кључним минералима који су неопходни за зелену енергетску транзицију.
У критичне сировине спадају ретки метали и минерали који су неопходни за различите савремене зелене технологије. ЕУ је идентификовала листу од 34 критичне сировине које су важне за њену економију, а за које постоји ризик од поремећаја у снабдевању, од којих је 17 означено као "стратешко" због њиховог значаја и глобалне неравнотеже у потражњи и понуди. Међу њима су алуминијум, бакар и никл, заједно са литијумом, кључним материјалом за производњу батерија за електричне аутомобиле, соларне електране и готово све преносне уређаје које свакодневно користимо.
Литијум представља једну од најтраженијих сировина на свету са перспективом да тај статус задржи и у наредним деценијама. Европска комисија процењује да ће овај метал бити 11 пута траженији до 2030. године, а 57 пута до 2050. О његовом значају сведочи и изјава шефице ЕК Урсуле фон дер Лајен, која је говорећи о стању у Унији, крајем 2022, истакла да ће литијум ускоро бити још важнији од нафте и гаса.
ЕУ је један од највећих светских потрошача те сировине, али га до сада није производила, већ се углавном ослањала на увоз, највише из Кине. Законом о критичним сировинама јасно је дефинисан циљ да се до 2030. године све веће потребе за тим материјалима обезбеде производњом у европским рудницима и то минимално 10 одсто. Тим актом је предвиђено и њихово обавезно обезбеђивање кроз рециклажу, минимум 25 процената, као и прерађивањем стратешких сировина неопходних за зелене индустрије ЕУ, 40 одсто. Прописано је и да се сировине за литијумске батерије производе локално. Све земље чланице су обавезане да спроведу сопствена геолошка истраживања и мапирања потенцијалних нових налазишта, са релевантним националним програмом који треба да се усвоји у року од годину дана.
Пројекти за ископавање литијума до сада постоје у Шпанији, Финској, Француској, Аустрији, Немачкој, Чешкој, Босни и Херцеговини, Србији, Ирској, Великој Британији. Највећи потенцијал за ископавање овог минерала је у лежиштима тврдих стена на граници између Немачке и Чешке, у области Зинвалд, као и у долини горњег тока реке Рајне, где се литијум налази у сланој води. Крајем новембра прошле године компанија "Вулкан енерџи" званично је отворила фабрику за производњу литијума, у граду Ландау, у Немачкој. Тада су из компаније саопштили да се у горњем току реке Рајне налази највећи европски ресурс литијума.
И Србија поседује најтраженију сировину, има 158 милиона тона оверених билансних резерви јединствене руде јадарит, која у себи садржи високе концентрације литијума и бора. Наша земља је потенцијално најзначајнији снабдевач овим критичним материјалом. У том смислу је закон ЕУ важан за будућност Србије, која у долини Јадра има треће по величини резерве литијума у Европи.
Практично, у погледу количине и исплативости екстракције литијума, Јадру парира једино налазиште у Чешкој, што нашу земљу чини важном тачком у било којим будућим плановима европских рудника критичних сировина. Експлоатацију литијума у Србији планирала је британско-аустралијска компанија "Рио Тинто", али је, због протеста мештана и дела јавности, Влада Србије донела одлуку да тај пројекат буде заустављен.
И наша држава поседује ову тражену сировину и потенцијално је најзначајнији снабдевач
И план за раст ЗБ тражи батерије
ПЛАН ЕУ за раст Западног Балкана, вредан шест милијарди евра, који би требало да убрза процес прикључења западнобалканских земаља Унији, предлаже седам приоритетних активности, међу којима је и "интеграција у индустријске ланце снабдевања". Како је објашњено у документу Европске комисије од 8. новембра 2023, ова тачка, између осталог, предвиђа подршку компанијама Западног Балкана да се придруже ЕУ Алијанси за сировине и Алијанси за батерије. Иначе, Европска алијанса за сировине снажно подржава пројекте истраживања и експлоатације литијума на територији Европе у циљу подизања европске конкурентности и смањивања зависности од сировина изван Старог континента.
Јадар је једно од најперспективнијих и најбоље истражених лежишта литијума у Европи, а планиран је као подземни рудник, уз примену најсавременијих технолошких решења и мера заштите животне средине. "Рио Тинто", друга највећа светска рударска група, определила 2,4 милијарде долара за пројекат "Јадар" и планирала је производњу 58.000 тона литијум--карбоната годишње.
Недавно је виши геолог у Немачкој агенцији за минералне ресурсе (ДЕРА) Михаел Шмит, за један београдски медиј, оценио да би овај пројекат и производи који се тамо генеришу могли бити од суштинског значаја за европску шему снабдевања у погледу независности од Кине. "Јадар" би, како додаје, могао да подстакне развој индустрије за прераду у ширем подручју око налазишта.
Због кључне улоге коју литијум има у развоју и примени бројних иновативних технологија, за Европу је изузетно важно да почне да користи своја налазишта литијума и успостави еколошки најприхватљивију и најекономичнију производњу литијум-јонских батерија на својој територији. Овај метал поседује својства која га чине идеалним за употребу и у медицинској опреми, као што су слушна помагала, пејсмејкери, хируршки инструменти.
Будућност је у одрживом рударству
САВРЕМЕНО рударство, посебно у последњој деценији доживело је велики напредак, развијајући се на принципима одрживости и одговорног односа према заштити животне средине. Све друго је неприхватљиво, јер и грађани и индустрија захтевају одрживо рударење. Да би се то осигурало, постављају се регулаторни оквири, као и све виши рударски стандарди који, уз развој нових технологија, омогућавају да модерни рударски пројекти имају минималан утицај на животну средину, док истовремено доносе максималне користи заједници у којој се развијају. Област заштите животне средине у Србији је регулисана законом, и следи европске стандарде.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)