МАЛИ: Србија успешно емитовала одрживе обвезнице

Марко Колашинац
Марко Колашинац

05. 06. 2024. у 18:45

РЕПУБЛИКА Србија је данас по први пут на међународном тржишту емитовала одрживе обвезнице (ЕСГ), чиме је прикупљено 1.5 милијарди долара за финансирање одрживог развоја, зелених пројеката и пројеката којима се подстиче друштвена одговорност, изјавио је данас први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали.

МАЛИ: Србија успешно емитовала одрживе обвезнице

Foto: Printskrin

Он је оценио да је велико интересовање инвеститора најбољи показатељ да је економија Србије стабилна и да наставља да расте.

- У првом кварталу ове године смо имали стопу раста од 4,7%, и жеља нам је да даље наставимо да остварујемо овако високе стопе раста како бисмо успешно спровели програм “Скок у будућност - Србија 2027“, који обухвата 323 пројекта у целој Србији. При томе, у потпуности задржавамо макроекономску стабилност, с обзиром на то да нам је удео јавног дуга у БДП-у 47,6%, што је далеко испод нивоа задужености еврозоне која износи 89% БДП-а. Са овим прикупљеним средствима, на рачуну буџета ћемо имати око 5,4 милијарди евра, што грађанима Србије даје сигурност, а нама велику резерву, не само да спроведемо пројекте које смо дефинисали, него и да будемо способни да реагујемо у случају неке нове светске кризе - рекао је први потпредседник Владе.

Он је додао да када бисмо, хипотетички, сав новац на рачуну искористили за враћање дуга, би удео јавног дуга у БДП-у био 45,6%.

Мали је рекао да је Србија једина земља ван Европске уније и испод нивоа инвестиционог рејтинга која је издала социјално одрживу обвезницу. Претходно су то учиниле Румунија, Мађарска и Словенија, које су чланице ЕУ и имају инвестициони рејтинг.

- Издавање овакве обвезнице је важан сигнал за инвеститоре да смо посвећени пројектима који имају социјалну компоненту, а са друге стране имаћемо конкретне бенефите за грађане. Када је реч о конкретним пројектима, ту је помоћ од 20.000 евра за куповину првог стана или куће за родитеље који добију дете у текућој години, затим пројекат који се тиче куповине сеоских кућа са окосницом, даље ту је пројекат Моја прва плата,  имамо и повећање буџета за лечење ретких болести, за завршетак и опремање болница, изградња Центра за рани развој деце и инклузију. Када је реч о образовању, ту је и индивидуална подршка студентима, развој ИТ инфраструктуре у образовним установама, изградња тренинг центра у Старој Пазови и Врању... Показујемо посвећеност и бригу према онима којима је то најпотребније, и тиме се стављамо у ранг најразвијенијих земаља, јер бринемо о најрањивијима - рекао је Мали.

Он је додао да када је реч о зеленој компоненти, да су ту пројекти попут изградње београдског метроа, пруге Београд – Будимпешта, пројекти везани за рециклажу, побољшање енергетске ефикасности итд.

Истакао је да је Србија већ послала важан сигнал инвеститорима када је 2021. године издала прве зелене обвезнице.

- Ово је прва српска доларска обвезница за одрживи развој која обухвата инвеститоре који раније нису имали прилике да инвестирају у овај сектор у доларима. То је искорак даље на тржишту капитала након што смо 2021. године први у региону емитовали зелене обвезнице. Пратимо светске трендове развијених земаља са инвестиционим рејтингом и показујемо да смо апсолутно и сами спремни за тај следећи корак - рекао је Мали.

Први потпредседник Владе је рекао да су обвезнице рочности 10 година емитоване по купонској стопи од 6 одсто у доларима, а да је након своп трансакције обезбеђена камата од 4,754%, при чему је остварена уштеда од скоро 1 пп у односу на то да су обвезнице емитоване у еврима.

Он је рекао да смо током данашње аукције успели да смањимо цену од иницијалне стопе за 40 б.п. што је више него земље у региону, које су пре Србије изашле на тржиште капитала, а укупна тражња инвеститора  је износила чак 6,5 милијарди долара.

- То нам показује да смо у добром тренутку изашли на међународно тржиште капитала јер су ово године када је новац скуп. Светске економске нестабилности су подигле цене на светском тржишту и сада је најтеже доћи до јефтиних извора финансирања пројеката. Србија то успева уз добро управљање и позиционирање на том тржишту - рекао је министар финансија.

Он је навео пример Румуније која има инвестициони кредитни рејтинг и већ 20 година је пуноправна чланица ЕУ, а прошле недеље се задужила по каматној стопи од 5,25 одсто на период који је краћи за две године у односу на период новог задужења Србије.

Мали је истакао да је интересовање светских инвеститора за српске хартије од вредности у сталном порасту, те да је то значајно признање Србији имајући у виду да су рејтинг агенције само пре неколико дана снизиле дугорочни кредитни рејтинг скупу земаља из Европске уније.

На другој страни, рејтинг агенција „S&P“ истиче снажне макроекономске резултате које постиже Србија, истичући очекивања континуираног поправљања резултата из домена фискалне политике.

- Нама је успех ове емисије још једна међународна потврда да водимо добру економску политику која нам даје кредибилитет у свету међународних финансијских инвеститора и институција. Остајемо на путу даљег развоја, за Србију имамо велике планове и они су у потпуности оствариви - истакао је Мали.

Он је додао да доминантни услови на међународном тржишту капитала емпиријски показају да би потенцијална обвезница у евро валути резултирала у повећаној премији за нова издања, што имплицира већу камату и самим тим скупље задужење.

- Прва ЕСГ доларска обвезница је значајно максимизирала потражњу на међународном тржишту капитала с обзиром на шири опсег инвеститора, те таква потражња доводи до конкурентнијег приноса као и целукопног трошка задуживања - објаснио је министар финансија.

Мали додаје и да је доминантност доларске обвезнице на међународном тржишту капитала  видљива на примерима држава са подручја ширег региона које су издале доларске обвезнице, попут Мађарске која је издала седам транши доларских обвезница у износу од 7,7 милијарди долара, наспрам само две евро транше у износу од 3,25 милијарди евра, затим Пољске која је успешно реализовала доларско издање од укупно пет милијарди долара у 2023, и Румуније која је реализовала седам транши доларских обвезница са укупним обимом од 8 милијарди долара за период 2023-2024, Црне Горе која је реализовала  доларско издање од 750 милиона долара у 2024, као и Словеније која је издала доларску обвезницу у износу од једне милијарде долара у септембру 2023.

Одрживе обвезнице су врста дужничких хартија од вредности код којих се средства користе искључиво за финансирање или рефинасирање постојећих, будућих или ранијих зелених и социјално одрживих пројеката.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЛА НОВОГ СЕЛЕКТОРА! Терзићу уговор на четири године