УКИДА СЕ ЗАБРАНА НА ГРАДЊУ НУКЛЕАРКИ: Нацрт измена Закона о енергетици на јавној расправи до 10. септембра

Е.Б.Т.

28. 08. 2024. у 16:02

СРБИЈА је почела да успоставља институционални и регулаторни оквир како би отворила врата за разматрање могућности коришћења нуклеарне енергије, а у циљу обезбеђивања довољно струје за привреду и становништво након 2040. године, када се очекује значајно повећање потрошње. Још један корак у том правцу предвиђен је и новим Законом о енергетици, који прописује да даном његовог ступања на снагу престаје да важи мораторијум на градњу нуклеарки који је уведен три године после акцидента у Чернобиљу 1986. године.

УКИДА СЕ ЗАБРАНА НА ГРАДЊУ НУКЛЕАРКИ: Нацрт измена Закона о енергетици на јавној расправи до 10. септембра

Фото: Профимедиа/Илустрација

Министарство рударства и енергетике објавило је овај акт и позвало све заинтересоване да учествују у јавној расправи која је почела 21. августа и трајаће до 10. септембра. Нацртом измена Закона о енергетици дефинишу се фазе Програма развоја мирнодопске примене нуклеарне енергије, а у складу са документима и смерницима Међународне агенције за атомску енергију (IAEA).

Шеф експертске мисије IAEA Ђинг Џанг оценио је јуче да Србија има добар законодавни оквир када се ради о нуклеарној сигурности и безбедности. Он је истакао да Србија треба да донесе одлуку о томе коју ће енергију користити за производњу струје и које реакторе, а ако се определи за нуклеарну IAEA је спремна да пружи сву подршку и помоћ у развоју инфраструктуре и у коришћењу сигурних и безбедних начина како би та технологија допринела друштвено-економском развоју и расту.

Сутра у дводневну званичну посету Србији долази француски председник Емануел Макрон, а  једна до кључних тема ће бити и енергетика. Меморандум о разумевању између Владе Србије и "Француске електропривреде" о успостављању сарадње у енергетској транзицији потписан је у априлу, а тиме су створени услови за стратешко партнерство у процени потенцијала за развој нуклеарног цивилног програма у нашој земљи, уз подршку развоју стручних кадрова и размени техничког знања.

Са експертском мисијом IAEA разговарале су ресорне министарке Дубравка Ђедовић Хандановић и Јелена Беговић. Како је истакла министарка енергетике Ђедовић Хандановић, Србија разматра коришћење нуклеарне енергије у контексту обезбеђивања дугорочне енергетске сигурности, у условима постепеног смањивања коришћења фосилних горива и повећања потреба за енергијом у наредним деценијама.

- Наш циљ је да до 2030. најмање 45 одсто енергија добијамо из обновљивих извора, што очекујемо да достигнемо кроз реализацију инвестиција јавног и приватног сектора, али су нам потребни и нови базни капацитети, који би обезбедили сигурност снабдевања у условима смањења производње из угља - рекла је министарка. - Могућност коришћења нуклеарне енергије сагледали смо кроз усвојени Национални интегрисани план за енергетику и климу, који кроз варијације једног од сценарија предвиђа увођење нуклеарне енегије након 2040, а у процесу јавних консултација је и нова Стратегија развоја енергетике, која такође разматра опцију нуклеарне енергије. Такође, изменама Закона о енергетици, које се налазе у јавној расправи, предлаже се стављање ван снаге Закона о забрани изградње нуклеарних електрана.

Она је подсетила и да је министарство недавно потписало Меморандум са представницима пет министарства и 20 факултета, научних института и енергетских предузећа у области примене развоја нуклеарне енергије у Србији, са циљем окупљања стручњака из ове области и отварања јавне дебате.

- Расписана је и јавна набавка за израду прелиминарне техничке студије, која треба да омогући разумевање доступних технологија, аргумената за и против нуклеарне енергије и анализу тржишта - казала је Ђедовић Хандановић.

У ЕВРОПИ 167 РЕАКТОРА

СТРУЧЊАЦИ за енергетику указују да се данас у 32 земље у свету нуклеарна енергија користи за производњу струје, и да је у њима је изграђено 438 електрана инсталисане снаге 392.000 мегавата. Светски званичници су се због енергетске транзиције определили да утроструче капацитете до 2050. године. Према подацима European Nuclear Society, до јула ове године у Европи је радило укупно 167 нуклеарних реактора са инсталисаним капацитетом од 147.774 мегавата, а од тога је шест у азијском делу Руске Федерације. Како наводе, 10 блокова са инсталисаном снагом од 11.599 мегавата је у изградњи у пет земаља - Русији (4), Украјини (2), Француској (1), Словачкој (1) и Великој Британији (2). Што се тиче електричне енергије произведене 2023. из нукларки у свету, Француска је прва са уделом од 64,8 одсто, затим следе Словачка са 61,3 процената, Мађарска са 48,8, и Финска са 42 одсто.

Успостављање регулаторних услова, кало додаје само је један од елемената, а постоји низ других корака које треба спровести да би могла да се донесе одлука на основу релеватних информација о нуклеарној енергији.

- Тај процес је дуг и траје најмање 10 до 15 година - казала је министарка. - Важно је да сваки корак споведемо ефикасно, квалитетно и одговорно, у чему ће нам бити веома важна подршка Међународне агенције за атомску енергију, чији је Србија члан од 2001. године.

Према речима, министарке науке, технолошког развоја и иновација Јелене Беговић, пројекти са IAEA са научне тачке гледишта представљају прилику за Србију и њену научну заједницу да се укључи не само у регионалне, већ и у глобалне токове када је реч о нуклеарној енергији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима