ДАЛАРИ: Добијање инвестиционог рејтинга значајно признање и прекретница за Србију
ЗА Србију, чија се тржишна привреда и даље развија, добијање инвестиционог рејтинга представља значајну прекретницу и признање напретка у фискалној дисциплини, стабилној макроекономској политици и побољшању институционалног оквира, изјавио је Пјетро Далари из Одељења за економију Европске инвестиционе банке.
- Једна од кључних предности инвестиционог рејтинга је повећана привлачност државних хартија од вредности за институционалне инвеститоре, посебно оне са мандатом да улажу само у средства инвестиционог ранга - рекао је Далари за НИН.
То значи, према његовим речима, да влада може да се задужује по нижим стопама, јер се повећава потражња страних и домаћих инвеститора за њеним обвезницама, подстиче прилив капитала, што резултира чвршћим распоном и бољом ликвидношћу на секундарним тржиштима. Објашњава да инвестициони рејтинг указује на то да одређена земља има релативно низак ризик од неизвршења својих дужничких обавеза. Додаје да државе добијају кредитни рејтинг од агенција, али да га добијају и корпорације и други финансијски субјекти. Кредитне агенције врше темељну процену финансијског здравља. Када земља добије инвестициону оцену, попут Србије, то сигнализира да је та држава безбедна или мање ризична за инвестиције, посебно у поређењу са онима који су оцењени слабије, рекао је за НИН Пјетро Далари из Одељења за економију Европске инвестиционе банке.
На питање шта треба учинити да се тај статус сачува или још унапреди, Далари каже да Србија да би задржала инвестициони ранг и постепено напредовала на скали рејтинга треба да одржава здраву фискалну и макроекономску политику, ефикасно управља ризицима и унапреди структурне реформе. Препоручљиво је, додаје, да Србија настави да рационално управља јавним финансијама, тако што ће контролисати дефиците и обезбедити да ниво дуга буде одржив.
- Монетарна политика треба да се фокусира на контролу инфлације у оквиру циљног распона централне банке и очување стабилности финансијског сектора. За Србију је такође битно да напредује на путу ка Европској унији, јер то представља важан елемент поверења за инвеститоре, као и подупирање дугорочног раста. Отварање нових поглавља о приступању ЕУ, унапређење структурних реформи и убрзање транзиције ка еколошки прихватљивим изворима енергије допринели би позиционирању српског тржишта као конкурентнијег у окружењу ЕУ - навео је Далари.
На питање да ли је добијање инвестиционог рејтинга довољно само по себи или Србија треба да уради неке друге ствари везане за свој финансијски сектор и пословно окружење како би обезбедила одржив привредни раст, рекао је да независније односно јаче институције обично повећавају поверење инвеститора и смањују перцепцију политичких и оперативних ризика за компаније које су спремне да инвестирају у земљи.
- Стога су јаке институције, укључујући независно правосуђе, ефикасну јавну управу и ефикасне мере за борбу против корупције, од виталног значаја. Континуирано усклађивање са финансијским прописима ЕУ и предвидљиви регулаторни оквир усклађен са најбољом међународном праксом могу учинити српско тржиште капитала привлачнијим за стране инвеститоре - рекао је он.
Према његовим речима, проширење приступа финансијским услугама у сегментима тржишта, као што су рурална подручја и мала и средња предузећа и промовисање разноврснијих и софистициранијих финансијских инструмената, укључујући корпоративне обвезнице, општинске обвезнице и деривате, може смањити ослањање на банкарске кредите и створити алтернативне канале за финансирање инвестиција.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)