МИНИСТАРКА БЕГОВИЋ: Србија би могла да добије прве компаније "једнороге" за три до пет година

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 11. 2024. у 19:00

МИНИСТАРКА науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић данас је, заједно са председником Привредне коморе Србије Марком Чадежом, посетила у Лисабону Фабрику једнорога у оквиру учешћа наше делегације на Веб самиту у том граду и истакла да би Србија могла да добије прве "једнороге" - страртапе вредне најмање милијарду долара у наредних три до пет година.

МИНИСТАРКА БЕГОВИЋ: Србија би могла да добије прве компаније једнороге за три до пет година

Фото Зоран Петровић НИТРА

Беговићева је рекла новинарима да ми у Србији још увек немамо такве компаније и да је циљ посете водећој португалској платформи за подршку стартапима био да би видели како су та земља и Лисабон постали један од најпроминентнијих иновационих екосистема у Европи.

-Оно што смо данас научили јесте да су они кренули након својих економских реформи и проблема са којима су се суочавали 2011. године, да граде нови иновациони екосистем. Кренули су да отварају нове стартап компаније у Лисабону, затим се то проширило на цео Португал, али онда су кренули да раде на јачању и повећању вредности овог екосистема, рекла је Беговићева.

Министарка је истакла да су успели доведу "једнороге" из читавог света, то јест 13 међународних једнорога и да у Португалу оснују шест нових.

-Мислим да имамо јако добар екосистем, сада слушајући како је Лисабон и како је Португал кренуо, мислим да смо на добром путу и сада треба да усмеримо све наше активности и од стране државе, али ту битну улогу игра заиста и приватни сектор, велике компаније које се већ налазе у Србији, да заједно помогнемо нашим стартапима, као рецимо што смо овде дошли заједно са њима на Веб самит и да им дамо шансу да се покажу на једном глобалном тржишту, навела је Беговићева.

Истакла је да тако даље градимо и јачемо иновациони екосистем Србије и да имамо велику шансу да у наредних три до пет година видимо и прве "једнороге" у Србији.

Она је рекла да колико зна Фабрика једнорога Лисабон нема искуства са нашим стартапима и да је учешће на Веб самиту управо добра прилика за то, пошто учествује 60 стартап компанија.

- Само њих 24 је дошло преко ПКС, показујемо им овдашњи екосистем, међутим овде ће се сада сусрети 70.000 људи из иновационог светског екосистема, од различитих финансијских институција, наравно до стартапа и мислим да ће то бити сјајна прилика за наше стартапе да се повежу са њима, да размене искуства, јер су та међународна искуства заиста од изузетне вредности, ако наши стартапи планирају да изађу на једно глобално тржиште које уопште није лако, навела је она.

Поручила је да зато држава мора да им помогне да се припреме.

-Имаће шансу да током наредна три дана прикажу своје производе и услуге и покажу шта иновациони екосистем Србије може да пружи глобалној заједници, нагласила је министарка.

Чадеж је рекао новинарима да су Лисабон и Португал, ипак, остварили највећи успех када су у питању нове технологије када је дошао код њих Веб самит.

-Долазак Веб самита из Ирске пре десетак година овде променио је потпуно Лисабон као град и Португал као земљу и учинио ЛИсабон видљивим да буде препознат као технолошки хаб у Европи, истакао је Чадеж.

Нагласио је да наша земља ради интензивно на томе да искористи прилику коју има са Експом 2027. који може да буде наш окидач да Београд постане хаб за креативне технологије и нове компаније.

-И чини ми се да смо до сада имали успеха и били примећени и тек ћемо до 2027. године, додао је Чадеж.

Он је рекао да ПКС пружа помоћ српским стартапима у смислу посредовања.

-Ми већ годину дана имамо огроман пројекат који смо започели управо доласком прошле године на Веб самит, где смо затекли око 450 наших људи из ИТ-а, разговарали са њима шта је то што они виде као највећу потребу у Србији, а то јесте управо посредовање између не само капитала, него и знања, Између велике компаније и традиционалне индустрије и нашег веома, веома креативног иновативног сектора. То су компаније које су углавном до сада радиле за тржиште напољу и ПКС је препознала своју улогу у том повезивању. Дакле, не не тражимо више само да радимо по програмском сату на неком другом тржишту, него да заиста правимо наша производа, рекао је Чадеж.

Истакао је да се за долазак на Веб самиту пријавило у јуну око 120 компанија и изабрано је њих 24 које ће имати само свој штанд на Веб самиту.

-А додатно имамо још скоро 40 стартапа, значи укупно 60 наших стартапа ће приказати своје производе и услуге на Веб самиту. То нас чини једном од четири земље са највећим бројем стартапа овде на највећем технолошком догађају на свету. Дакле, чини ми се да смо направили једну разлику и то се види. Људи нас зову, траже, најавили су долазак на наше Српско острво, то су водећи људи највећих технолошких компанија, као што су Гугл и Мајкрософт. Сви су приметили да се у Србији нешто дешава. И то нас чини веома поносним, нагласио је Чадеж.

Најавио је да ПКС већ спрема за следећу годину да на нашем павиљону доведемо из целог нашег региона иновативне компаније и имамо дупло више стартапа.

-И да са Српског стартап острва пређемо на Српски стартап континет, додао је Чадеж.

Навео је да ПКС има добру сарадњу са сличним инкубаторима за стартапе широм света, као што је Фабрика једнорога у Лисабону.

Додао је да очекује важан састанак у Београду са, како је рекао, Тек стартапом који је један од два највећа.

Директор у Фабрици једнорога у Лисабону Жозе Мота Леал је рекао новинарима да они представљају скуп пројеката и програма који имају за циљ да промовишу и негују предузетнички екосистем Лисабона, као и да су до сада стварали и подржавали на стотине стартапа.

Он је рекао да још немају искуства са српским стартапима, али да су више него добродошли и да желе да угосте стратапе из крајева света који желе раде у Лисабону и допринесе расту европског екосистема.

-У овом тренутку имамо шест португалских једнорога и 13 једнорога из различитих земаља које су одлучиле да раде у Лисабону, навео је Мота Леал.

Истакао је да је за стартапе кључно како би постали "једнорози", пре свега, да имају одличну идеју.

-Много тога зависи, али наравно да морају да имају решење за проблем који то решење подразумева. Морају да имају одличну идеју, добар тим, много напорног рада и морају да буду у стању да прихвате неку инвестицију како би то решење брже напредовало, нагласио је он.

Веб самит у Лисабону одржава се од данас до 14. новембра.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић