У ОВИМ ЗЕМЉАМА ЈЕ ЖИВОТ НАЈСКУПЉИ: Ево колико Европљани троше на становање
СТАНОВАЊЕ, укључујући рачуне за комуналије, представља највећи трошак за становнике Европске уније, а његов удео у укупним расходима домаћинстава значајно је порастао у последње две деценије.
Данас просечно европско домаћинство издваја петину свог расположивог прихода на станарину, кредите, рачуне и друге повезане трошкове.
Шта све спада у трошкове становања?
Према подацима Евростата, трошкови становања укључују месечне издатке везане за коришћење стамбеног простора, као што су рачуни за воду, струју, гас и грејање. Власници некретнина у ову категорију убрајају и камате на стамбене кредите, док станари плаћају месечну кирију. Такође, ту су и трошкови осигурања, пореза на имовину, обавезних комуналних такси, редовног одржавања и поправки.
Грчка предњачи по трошковима становања
Просечно, у 2023. години, становници ЕУ су 19,7% свог расположивог прихода трошили на становање, али тај проценат значајно варира од земље до земље. Најмање је издвајано на Кипру (11,6%), док је у Грчкој чак 35,2% прихода одлазило на трошкове становања, што ову земљу издваја као посебан случај.
Грчки економисти објашњавају да је финансијска криза између 2009. и 2014. године довела до драстичног смањења прихода домаћинстава, док је истовремено порастао страни интерес за некретнине, што је значајно подигло цене. Уз то, стагнација у грађевинском сектору смањила је понуду нових станова, додатно погоршавајући ситуацију, преноси Euronews.
Осим Грчке, међу државама са највишим трошковима становања су Данска (25,9%), Немачка (25,2%), Норвешка (25%) и Швајцарска (25,2%).
Које велике економије ЕУ имају највеће трошкове?
Међу четири највеће економије ЕУ, Немачка бележи највише трошкове становања – 25,2% расположивог прихода. Следе Француска (17,9%), Шпанија (17,2%) и Италија (14,5%).
Занимљиво је да нордијске земље – Данска, Норвешка и Шведска – такође имају високе трошкове становања, са процентима изнад 23,9%.
Насупрот томе, земље са најмањим трошковима становања су Кипар (11,6%), Малта (12%), Словенија (13,8%), Португал (14%), Хрватска (14,4%) и Италија (14,5%).
Сиромашнија домаћинства издвајају знатно више за становање
Није изненађење да домаћинства са нижим приходима издвајају већи део својих средстава на становање. Према Евростату, породице са приходима испод 60% националног просека троше чак 38,2% својих примања на становање.
У Грчкој тај проценат достиже чак 62,4%, што значи да најугроженији грађани морају да издвоје готово две трећине прихода само за кров над главом. Високи трошкови становања за сиромашније слојеве друштва забележени су и у Данској (57%), Норвешкој (48,5%), Шведској (48,1%) и Немачкој (45,8%).
Трошкови становања у порасту широм Европе
Подаци показују да су трошкови становања од 2020. до 2023. године у већини европских земаља порасли. У просеку, на нивоу ЕУ, раст износи 1,2 процентна, али у неким државама повећање је било много веће.
Највећи раст бележи Мађарска (+5,7 pp), затим Норвешка (+5 pp), Естонија (+4 pp), Луксембург (+3,8 pp) и Немачка (+3,7 pp). С друге стране, Бугарска је једина земља у којој су трошкови становања значајно пали, за 2 процентна.
Како се мери приступачност становања?
Према извештају ОЕЦД-а, постоје различити фактори који утичу на трошкове становања, укључујући услове за добијање стамбених кредита, висину каматних стопа и однос кредита према вредности некретнине.
Ипак, поједини стручњаци упозоравају да мерење становања као процента расположивог прихода није увек прецизно. Како наводи Дара Tурнбал, истраживач у организацији Хоусинг Еуропе, овај начин мерења не узима у обзир друге важне факторе, попут општих трошкова живота и стандарда у свакој земљи.
Трошкови становања у Европи настављају да расту, а разлике између земаља су огромне. У појединим државама, попут Грчке и Немачке, цена крова над главом озбиљно оптерећује буџете грађана, док у другим, попут Кипра и Малте, становање остаје релативно приступачно. Питање приступачног становања постаје кључно у многим европским економијама, а стручњаци предвиђају да ће овај тренд бити један од најважнијих економских изазова у годинама које долазе.
(bizlife.rs)
Препоручујемо
ВАЖНЕ ВЕСТИ! Ово су велики успеси Србије - резултати наше земље на пољу економије
25. 01. 2025. у 09:33 >> 12:43
ПУТИН ПОТПИСАО: Русија покреће своју "Евровизију" у Москви
РУСКИ председник Владимир Путин потписао је указ којим се оснива ново међународно музичко такмичење под називом "Интервизија", које ће ове године бити одржано у Москви, објавио је Интерфакс.
04. 02. 2025. у 11:49
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
(УЗНЕМИРУЈУЋ СНИМАК) Дечак (15) хтео да опљачка пензионера (70) - овај га убио пиштољем, па докрајчио још једним метком
ДОК је покушавао да отвори врата аутомобила, старац је извадио револвер и упуцао младића из близине, а потом га је "оверио".
03. 02. 2025. у 16:43
Коментари (0)