НЕЋЕ БИТИ СТЕЧАЈА, ИМА ВИШЕ МОГУЋИХ РЕШЕЊА: Из Вашингтона још нема одговора на захтев Нафтне компаније и Србије о одлагању санкција

Е. Б. Т.

25. 02. 2025. у 14:17

САТ откуцава ситно до ступања на снагу америчких санкција против "Нафтне индустрије Србије", од којих нас дели два дана.

НЕЋЕ БИТИ СТЕЧАЈА, ИМА ВИШЕ МОГУЋИХ РЕШЕЊА: Из Вашингтона још нема одговора на захтев Нафтне компаније и Србије о одлагању санкција

Фото Дарко Дозет

Из Вашингтона још није стигао позитиван одговор на захтев НИС и наше државе да се одложи примена ових казнених мера, а уколико се то не деси оне стартују у четвртак ујутру у 6.00 по нашем времену. Ако заживе, онда свако ко буде сарађивао са НИС ризикује да се нађе, такође, под тим истим санкцијама.

Синоћ је требало да се обаве завршни разговори адвокатских канцеларија НИС и америчке Канцеларије за управљање имовином у иностранству (OFAC), преко које Министарство финансија САД спроводи санкције. То је јуче најавио генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић, истичући да шта год буде одлучио OFAC, неће доћи ни до национализације, ни до стечаја. НИС ће моћи, како додаје, да функционише у Србији обављајући промет у динарима. Он наглашава да компанија има и финансијске услове и резерве нафте да у наредном периоду настави да ради и да несметано снабдева српско тржиште.

Према незваничним информацијама, све веће банке су активирале потраживања према нашој нафтној компанији, односно прогласиле кредите доспелим на наплату, а још се не зна да ли је у питању комплетан износ од око 500 милиона евра, колико је ова компанија задужена. То су значајна средства, па се поставља питање да ли НИС може да исплати тај новац и да ли хоће, и ко ће покрити та дуговања уколико компанија није у могућности да то учини. Иностране банке у Србији су још крајем јануара најавиле да ће, усклађујући се са казненим мерама, угасити рачуне НИС од 27. фебруара.

Душан Бајатовић, Фото Д. Миловановић

У Србији послује 19 банака, а од тога 15 је иностраних, две су државне и две у домаћем приватном власништву. Уколико санкције ступе на сангу, претпоставља се да ће "Поштанска штедионица", као домаћа, државна банка наставити да сарађује са НИС. Што се тиче картичних система, може се очекивати да ће "виза" и "мастер" прекинути пословање са нафтном компанијом, али ће трансакције бити могуће преко домаће "дине". То у пракси значи да би клијенти "Поштанске штедионице" могли "дином" да плаћају гориво на пумпама, док би остали потрошачи морали готовином. Односно, корисници ове платне картице који су клијенти иностраних банака то не би могли.

Може и без промене власништва

ЗАХТЕВ који је НИС поднео OFAC односи се на добијање општих или посебних лиценци које би омогућиле да нафтна компанија одржи пословање док се тражи прихватљиво решење власничке структуре и управљања. Како објашњава Душан Бајатовић, постоје два правна процеса.

- Један је делистирање односно скидање са листе санкција што није реално, јер према новом америчком закону, предлог мора да иде у Конгрес и то се не може брзо да се догоди без обзира добре тенденције у преговорима између САД и Русије - указује Бајатовић.

- Други је лиценцирање и за то има више примера у Европи.

На пример, Гаспром банка која је добила да обавља одређене делатности да не би стало стабдевање гасом. Затим, нафтна компанија "Росњефт", која је у Немачкој покривала 12 одсто тржишта, и још увек није заменила власничку структуру. Ти примери су показали да изузеци постоје уколико их је могуће оправдати.

Како објашњавају финансијски стручњаци за "Новости", у унутрашњем платном промету нема препрека да НИС функционише у динарима сарађујући са "Поштанском штедионицом".

Ипак, треба имати у виду и да ова банка има кореспондентске рачуне у иностранству, и на западу и на истоку, и да може, такође, да доспе под удар санкција. Очекујући најављени прекид пословања са иностраним банкама, НИС је унапред исплатио фебруарску и мартовску зараду запосленима.

Ако крене пуна примена санкција, главни проблем је како да се обезбеди снабдевање нашег тржишта нафтним дериватима. Око 80 одсто деривата који се потроше у Србији добијају се прерадом у НИС, док се 20 процената увози. Ова компанија снабдева 60 одсто наше малопродајне мреже, што је око 400 пумпи. Нафтне компаније, међу којима су и "Мол", ОМВ, "Еко", не купују више деривате из панчевачке рафинерије, а заустављен је и извоз.

Како истиче Бајатовић, економски, привредни, па и политички интерес је да се настави производња у НИС. Он је подсетио да држава Србија има резерви нафте за три месеца.

- Мислим да НИС може да има најмање до краја маја месеца деривате за српско тржиште, ако то све саберете, ми у ствари имамо резерве за још 180 дана без директне последице - рекао је Бајатовић.

Према његовим речима, промети НИС-а у Србији могу да буду динарски и они могу да наставе нормално са радом, али је питање да ли ће OFAC да дозволи да се увозе делови како би се одржала процесна индустрија.

- Треба да будемо веома опрезни да наше тржиште не постане плен околних енергетских компанија - наглашава Бајатовић. - Земље које су биле у саставу Југославије имају своје рафинерије, јер је то важно због самосталности. Да бисте ви имали своју самосталност, у политичком смислу, као држава, као народ, ви морате да имате прераду енергије на својој територији да бисте контролисали тржиште, цене и да бисте били сигурно снабдевени.

Он је указао да би, можда, "Србијагас" могао да купи нафту и да је прерађује у НИС и испоручује, будући да је ово предузеће регистровано и за то, и истакао је да би то формално било могуће.

Фото З. Јовановић

Незванично, у јавности су се до сада помињала три потенцијална решења, која су се у суштини сводила на то да се пронађе посредник за куповину сировине и опреме на међународном тржишту. Једна могућност је да нека од иностраних нафтних компанија, а "шушкало" се да би то могао бити мађарски "Мол", купује за НИС нафту на светском тржишту, коју ће овој компанији препродати у Србији. Други сценарио је да Влада Србије формира Агенцију за нафтне деривате која би се бавила куповином и увозом сировине, а потом би је у Србији препродавала свим заинтересованим странама, укључујући и нашу нафтну компанију. Треће решење је да се формира приватна фирма која би се бавила куповином и увозом нафте, а потом препродавала НИС. Варијанта да се само из увоза надомести снабдевање НИС, није реална.

Национално и безбедносно питање

ПОЈЕДИНЕ телевизије, блиске опозицији и невладиним организацијама, у своје емисије доводе економисте који заступају став да НИС треба угасити како би Србија имала јефтиније деривате, што је апсолутно нетачно и против националних интереса Србије - истиче Бајатовић. - Можда су нама колатерално уведене санкције, као фирми у којој постоји већински руски капитал. Али то је српска фирма, и од ње зависи, између осталог, енергетска стабилност у Србији у сваком смислу, а то је у ствари и национална стабилност. То је питање безбедности земље и зато ми морамо да нађемо одговор.

У међувремену, наша земља ради на обезбеђивању додатних количина деривата како би се премостио јаз ако би наступиле санкције. Мађарски "Мол" је понудио да дуплира капацитете горива које пласира на наше тржиште.

САД су 10. јануара увеле пакет санкција руском енергетском сектору, а међу компанијама које су погодиле ове казнене мере је и НИС. У званичном документу OFAC је наведено да под казнене мере потпадају фирме у којима руски "Гаспромњефт" има удео 50 одсто или више од тога. "Гаспромњефт" има 50 процената, а "Гаспром" 6,15 одсто власништва у НИС. Србија је власник 29,87 процената, а остатак је у рукама мањинских акционара. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ИМА ЗАНИМЉИВУ ПОНУДУ ЗА ТРАМПА: Даћемо вам минерале на територијама Украјине под руском контролом

ПУТИН ИМА ЗАНИМЉИВУ ПОНУДУ ЗА ТРАМПА: Даћемо вам минерале на територијама Украјине под руском контролом

РУСКИ лидер Владимир Путин изјавио је у понедељак увече за државне медије: "Спремни смо да сарађујемо са нашим партнерима, укључујући Американце", како би им омогућили приступ резервама минерала – укључујући оне на територијама Украјине под руском контролом.

25. 02. 2025. у 14:16

Коментари (0)

ЗАПАД У НЕВЕРИЦИ: Откривено шта је Мађарска управо урадила за Русију