ГДЕ НЕСТАЈЕ НОВАЦ? Скривене навике које вам празне новчаник

Новости онлине

25. 02. 2025. у 14:26

У МИЛИОНИМА домова широм света воде се исте расправе о новцу.

ГДЕ НЕСТАЈЕ НОВАЦ? Скривене навике које вам празне новчаник

Фото Д. Поздеровић

Један партнер осећа анксиозност због финансија, док други избегава разговор о томе. Док један пажљиво планира буџет, други троши без много размишљања.

Избегавање разговора о финансијама често доводи до несугласица у везама, а новац постаје камен спотицања између партнера. Међутим, стручњаци истичу да постоји начин да се овај проблем превазиђе – кроз изградњу заједничке визије о новцу, чак и када партнери имају потпуно различите ставове према финансијама.

Један од кључних корака у том процесу јесте анализа потрошачких навика. Код већине људи, храна, било кроз оброке у ресторанима или наручивање доставе – представља највећи део буџета који може бити смањен и преусмерен на нешто значајније, пише ЦНБЦ.

Зашто долази до прекомерне потрошње на храну?

Трошење на ресторане и доставу лако измиче контроли јер храна није само основна потреба, већ има и емотивну компоненту. Куповина вечере није само питање глади, већ и комфора, импулсивности, награђивања себе и других фактора. Праћење потрошње на храну у вези може бити прилично изазовно, поставља се питање како можемо да променимо ову навику?

Стручњаци саветују неколико корака који могу помоћи у бољој контроли ових трошкова. Први корак је доследно коришћење исте, заједничке кредитне картице за све оброке ван куће, чиме се добија бољи преглед потрошње. Такође, важно је да партнери буду међусобно подршка, јер мењање навика у вези с храном може бити изазовно.

Многи парови који су успели да преусмере новац са ресторана на значајније циљеве поделили су своја искуства за ЦНБЦ.

Једна породица је током пандемије пронашла месара који доставља месо на кућну адресу и наставила да наручује месечно. Замрзавањем меса обезбедили су квалитетне оброке током радних дана, а тиме су себи омогућили да без гриже савести викендом одлазе у ресторане.

Неки људи истичу да им највише недостаје атмосфера ресторана. Како би то надоместили, почели су да организују тематске вечере с пријатељима, где свако доноси по нешто од хране. На тај начин уштеде новац, али и даље уживају у друштвеној атмосфери.

Многи су раније јели у ресторанима пет до шест дана недељно, док су једини оброк код куће имали за доручак. Међутим, променом навика, сада кувају сваке среде и недеље, док један оброк у недељи чине остаци хране. Тако су успели да уштеде значајну суму новца, коју сада преусмеравају на отплату дугова или друге финансијске циљеве.

Кључ је у искрености и заједничком планирању

Да би се постигла боља финансијска стабилност, најважније је бити искрен према себи и свом партнеру када је реч о скривеним трошковима и прекомерном трошењу. Стручњаци препоручују отворен разговор о томе где одлази највише новца и на којим местима је могуће уштедети.

Што су разговори о финансијама отворенији и искренији, то ће паровима бити лакше да управљају новцем и усмере га на ствари које су им заиста важне.

(BIZLife)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ИМА ЗАНИМЉИВУ ПОНУДУ ЗА ТРАМПА: Даћемо вам минерале на територијама Украјине под руском контролом

ПУТИН ИМА ЗАНИМЉИВУ ПОНУДУ ЗА ТРАМПА: Даћемо вам минерале на територијама Украјине под руском контролом

РУСКИ лидер Владимир Путин изјавио је у понедељак увече за државне медије: "Спремни смо да сарађујемо са нашим партнерима, укључујући Американце", како би им омогућили приступ резервама минерала – укључујући оне на територијама Украјине под руском контролом.

25. 02. 2025. у 14:16

Коментари (0)

ХУМАНОСТ ПОД РЕФЛЕКТОРИМА – НОВИ КУЛТУРНИ САДРЖАЈУ У ПРОСТОРУ ФОНДАЦИЈЕ MOZZART