ОВАЈ НАЧИН ГРЕЈАЊА ЈЕ ИСПЛАТИВИЈИ НЕГО ШТО МИСЛИТЕ: Троши мало, а мирни сте целе године - Све чешћи избор Срба
ОНИ који граде куће добро размишљају о томе како их градити, које материјале користити, чиме се грејати, коју столарију и изолацију ставити...

Фото: Н. Скендерија, Профимедиа
Улагања су, несимњиво, велика, али они који у тај подухват улазе сигурно је да желе да то ураде на најбољи могући начин, уз примену савремених техника градње, коришћење нових материјала, па тако и система грејања.
Последњих година, када је реч о системима централног грејања у Србији, постало је веома популарно, и то не само приликом самосталне изградње, већ и изградње стамбених зграда, подно грејање.
За то је много разлога, а ова врста грејања има одређених предности - реч је о нискотемпературном грејању, одрживом и економичном систему грејања, чија уградња јесте и до 30 одсто виша од цене класичних радијатора, али се та инвестиција исплаћује на дужи рок.
Стручњаци указују да је основна предност подног грејања у односу на радијаторе то је што је потребна пуно нижа температура воде, под дуго задржава температуру, а пошто нема грејних тела, зидови су слободни.
По речима консултанта из области енергетске ефикасности Петра Васиљевића, подно грејање је изузетно добро и то с аспекта енергетске ефикасности и кад је реч о потрошњи/уштеди и енергије и новца.
Цена подног грејања варира
Цена подног грејања варира и зависи од тога које се цеви и подлоге користе, као и од врсте материјала који се користи - керамичке плочице, природни камен, ламинат, паркет.
Подно грејање лакше је поставити у фази градње него у завршене објекте. Наиме, висина инсталација подног грејања је од 10 до 12 цанитематара, па столарија мора бити толико подигнута од плоче.
- У већини нових система градње станова у Србији уграђује се управо подно грејање јер оно има низ предности - каже. - Подно грејање функционише на температурама грејног флуида до 36/37 степени Целзијуса, а осим у подове, може бити уграђено и у зидове, а може се користити и лети, за хлађење простора.
По његовим речима, реч је о и нискотемпературном систему грејања, које је најрационалније, најисплативије и еколошки веома квалитетно за корисника. Постиже се далеко виши комфор становања од оног који обезбеђује класични систем грејања, а да је реч о врло ефикасном и чистом систему потврђује и то што се користи у операционим салама.
- Подно грејање не мора бити везано искључиво за струју као примарни енергент, већ и за геотермалну енергију, топлотне пумпе... Рецимо, у Топлани Коњарник у Београду се још од 2008. године грејање радних просторија и канцеларија обезбеђује захваљујући систему панела у зидовима, кроз које циркулише геотермална вода из бунара. Када је реч о трошковима уградње подног грејања, они јесу виши него приликом уградње класичног/радијаторског, али се, посебно ако се уграђује у току градње, исплати већ после неколиког година због мање потрошње, односно троши се мање енергије/киловат часова за загревање/хлађење простора.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)