ГЛАВНИ ЕКОНОМИСТА СБ ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН: Србија може да постане економија са високим приносом

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 03. 2025. у 17:39

СРБИЈА може да постане економија са високим приносом и достигне праг од око 14.000 евра БДП-а по глави становника, изјавио је данас на Копаоник бизнис форуму главни економиста Светске банке за Западни Балкан Ричард Рекорд.

ГЛАВНИ ЕКОНОМИСТА СБ ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН: Србија може да постане економија са високим приносом

Фото Танјуг/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Да би нека земља била сврстана у групу земаља са високим дохотком према критеријумима Светске банке БДП по глави становника треба да премаши праг који се ажурира сваке године и који је за фискалну 2024. годину, то јест од 1. јула 2023. до 30. јуна 2024. износио 14.250 долара по становнику, док је Србија имала 12.513 долара.

Рекорд је рекао на панелу "Избегавање замке средњег дохотка: поуке из искустава других земаља" да је циљ за Србију и друге земље у региону приближавање просечном животном стандарду ЕУ који је далеко изнад тога.

-И наравно, знамо да се живот не мери само у доларима и центима. То је једна димензија гледања на напредак у развоју, али то јесте корисно и важно мерило. Прво, јасно је да живимо у свету са средњим приходима јер 75 одсто светске популације има средња примања. Такође, 40 одсто светског БДП-а се производи у земљама са средњим приходима, рекао је Рекорд.

Он је напоменуо да је око 50 одсто сиромашних у свету у земљама са средњим приходима.

Како је рекао, од 1990. године око 33 земље су успеле да направе скок од средњег на висок приход, а добар пример је Пољска.

-Мислимо да је то фантастична прича о успеху. Ово је земља која је повећала свој БДП 10 пута за 30 година. Мислим да је министар финансија јуче говорио о удвостручењу БДП-а Србије од 2012. године, а Пољска га је удесетостручила, истакао је Рекорд.

На питање како Србија може да повећа свој раст БДП-а са четири на шест или седам одсто годишње, Рекорд је рекао да је раније живео у Малезији која има, како каже, невероватну причу свог развоја која је веома слична причи Србије.

Он је навео да је Малезија прошла кроз неколико технолошких транзиција пошто је раније била привреда претежно фокусирана на робу.

-Онда се прогресивно кретала ка вишим формама и то би могле да буду лекције и за овај регион. Они су били паметни и слективни за подстицаје. У Србији је то за мене био шок што се ради по принципу - све што можмео да узимемо - узећемо, рекао је Рекорд.

Он је навео да ако се посматрају 33 земље које су успешно прошле ту транзицију види се да неке, на пример, имају нафту или море, док Србија то нема.

-Србија је напорно радила и у том правцу треба настави, поручио је Рекорд.

Директор канцеларије Међународне финансијске корпорације (ИФЦ) за Србију и Западни Балкан Бодин Булатовић је указао на значај циркуларне економије на путу ка већем развоју.

-То није само маркетиншка фора, нешто што је аутопут може бити инпут за нешто друго. На пример, енергана која користи биомасу из другог сектора. То могу бити одрживи модели и онда се могу правити и стратешка партнерства, рекао је он.

Булатовић је рекао када је реч о тржишту капитала да ствари са издавањем обавезница Србије иду добро, али да ипак имају утисак да прописи каскају и да та обгласт није довољно уређена.

На констатацију на панелу да Србија мора да побољша рад институција, стална координаторка УН у Србији Матилде Морд је рекла да Србија, ако се упореди са осталим земљама средњег прихода, има веома јаке институције у смислу квалитета радне снаге у државној управи, као и генерлано јако добар правни оквир.

Она је указала да је имплементација на средњи и дуги рок проблем код свих земаља са средњим приходом.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: Дигнуто 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.

12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10

Коментари (0)

СИНЕР НЕ МОЖЕ ДА УЧЕСТВУЈЕ НА ТУРНИРУ! Нови папа, Лав XIV, донео одлуку која је изненадила Италију