ЦРНИ БИСЕРИ ИЗ СЕЛА СРБИЈЕ ДОНОСЕ СУВУ ЗАРАДУ: Зову их 'Ламборџинијем живине'

Јована Шведић

27. 04. 2025. у 11:21

НА МНОГИМ балканским селима, где се чешће чује кокодакање него тутњава Ферарија, један човек из Појата у Србији одлучио је да узгаја, дословно најцрњу живину на свету.

ЦРНИ БИСЕРИ ИЗ СЕЛА СРБИЈЕ ДОНОСЕ СУВУ ЗАРАДУ: Зову их Ламборџинијем живине

Фото: Unsplash

Не, није метафора. Реч је о ајам цемани кокошкама, необичним птицама које изгледају као да су испале из Марвеловог филма, а не из кокошињца.

У Хрватској постоји узгој ајам цемани кокошака. Иако није широко распрострањен, неколико ентузијаста и малих одгајивача бави се овом егзотичном расом. На пример, на огласнику Њушкало забележен је оглас из Славонског Брода за продају пилића ајам цемани, што потврђује њихово присуство у земљи, пише Агроклуб.

Све је кренуло скромно – са осам јаја. Толико их је Милан Манојловић успео да набави када је одлучио да окуша срећу са овом ретком врстом из Индонезије. Испоставило се да му црне кокошке нису само егзотика већ и озбиљан посао.

Фото: Unsplash

Скупоцене коке

- Почео сам полако, колико сам могао. Онда су кренуле размене, продаје, набавке нових линија… Накупило се тога, па смо временом одлучили да смањимо број и да се фокусирамо на квалитет. Сада радимо селекцију, али циљ нам је права фарма - каже Милан.

Ајам цемани кокошке су визуелни спектакл: потпуно црне – перје, кожа, кости, па чак и унутрашњи органи. Дословно све. И не, није реч о фотошопу. Једино што им је бело су – јаја:

- Месо им је врхунско, ако вас не одбија боја. Супа је одлична, али људи се често збуне кад то виде први пут - смеје се Слађана Манојловић, Миланова мајка.

Њихов узгој није компликован. Живе слободно, кљуцају шта им природа нуди, а ту и тамо се почасте калифорнијским глистама које Манојловићи такође узгајају.

Фото: Unsplash

 

Цена иде и до 500 евра

- Ми се држимо природе. Хране се пшеницом, кукурузом, јечмом… Не трпамо концентрате. Јаја су оплођена, пазимо на крвно сродство, мењамо петлове - објашњава породица.

У живинарском свету, ајам цемани су својеврсни Роллс-Роyце – због цене, наравно. У неким земљама једно пиле може да достигне цену и до 500 евра.

- Зову их 'Ламборгини живине'. Нису неки спектакуларни носиоци јаја, али су зато постојани. Носе око 100 до 120 јаја годишње. И то са паузом од само месец дана - додаје Слађана.

Док се многи баве класичним узгојем кокошака због јаја и меса, Манојловићи из Појата изградили су мали црни свет – и то прилично успешан.

(Курир/Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЈОВИЋ ХЕРОЈ МИЛАНА: Српски нападач је донео превагу против Интера, може ли исто учинити и на Пјерлуиђи Пенцу?