КОЛИКО ВРЕДЕ НЕПЛАЋЕНИ ПОСЛОВИ: Женама ни "хвала" за рад у кући вредан 546 евра

Јелена Ж. Скендерија

26. 07. 2020. у 18:00

ЖЕНА у Србији, од 12 месеци у години, готово читав један месец проведе у кувању, прању, пеглању, чишћењу и бризи о другим члановима породице.

КОЛИКО ВРЕДЕ НЕПЛАЋЕНИ ПОСЛОВИ: Женама ни хвала за рад у кући вредан 546 евра

Фото: Depositphotos

На неплаћени рад у Србији "иде" чак 21,5 одсто националног бруто друштвеног производа, док је у развијеним земљама он између седам и девет процената. У тим земљама су припаднице лепшег пола поштеђене пегле и усисивача и уместо њих послове обављају кућне помоћнице или специјализовани сервиси.

Да им ни партнери баш не прискачу много у помоћ, говори и податак да даме у Србији дупло више времена троше на бригу о домаћинству и његовим члановима него мушкарци. Док они издвоје једва два сата, њихове лепше половине утроше - четири. Брига о деци и о старијим болесним или зависним члановима породице је, такође, параметар који је између две националне студије о утрошку времена драстично порастао и то за готово 1,5 сати на штету наших дама.

РОДНА анализа економске вредности неплаћених послова у области старања, спроведена у оквиру пројекта "Родно одговорно управљање - прерасподела неплаћеног рада", који су недавно заједнички реализовали Координационо тело за родну равноправност Владе Србије и Канцеларија Уједињених нација Women, имала је за циљ да израчуна невидљиви допринос неплаћених послова у бруто домаћем производу и расту Србије. Детаљно су прегледани родни обрасци расподеле времена за плаћени и неплаћени рад и активности које се не односе на рад и додељена је монетарна вредност различитим активностима рада у друштву и домаћинствима.

- Та монетарна вредност утврђена је коришћењем просечне зараде која би се исплатила уколико би домаћинство унајмило специјализованог радника, на пример, кувара, медицинску сестру, учитеља - кажу у Координационом телу за родну равноправност.

УГРОЖЕНИЈЕ И У ВРЕМЕ ПАНДЕМИЈЕ

ПРИПАДНИЦЕ лепшег пола чине већину запослених у систему здравствене и социјалне заштите (чак 70 одсто здравствених радника на светском нивоу), запослене су и у трговинским ланцима и другим услужним делатностима и самим тим су у већем ризику да се разболе. С друге стране, оне су и под већом претњом од партнерског и насиља у породици, и то је раст који се на глобалном нивоу бележи за око 30 одсто.

ПРЕМА њиховом објашњењу, време које жене и мушкарци проведу радећи неплаћене послове старања у домаћинству познато је захваљујући истраживању које је Републички завод за статистику спровео 2010. и 2015. године. Овим пословима додељена је монетарна вредност множењем датог времена и просечне нето зараде према делатности, водећи притом рачуна о типу посла који је урађен. На тај начин се дошло до износа од 546 евра, који је нето вредност коју би жена која је радила неплаћене послове могла да стави у џеп да је била на тржишту и да је за њих плаћена.

- Утврђена сума односи се на период од месец дана и не обухвата плату коју жене зарађују својим радним ангажовањем на послу - кажу наши саговорници. - Откривањем количине неплаћеног рада омогућавамо сагледавање обима и суштине присутних неједнакости између мушкараца и жена у расподели времена, активности, економских ресурса и друштвене одговорности. Стога је циљ ове анализе да се неплаћени рад препозна и вреднује кроз обезбеђивање адекватних јавних услуга, инфраструктуре и политике социјалне заштите, те кроз промовисање заједничке одговорности у домаћинству и породици.

Новости

Како наводе у Координационом телу, на овај начин би требало да се успостави равноправнија расподела одговорности за неплаћени рад и за бригу о члановима породице између жена и мушкараца. Његовом адекватнијом прерасподелом даме би добиле више слободног времена за активности које би побољшале квалитет њиховог живота - од стручног усавршавања, адекватног запошљавања, до слободног времена за хобије, спорт, културне или друге друштвене активности.

ОСВЕШЋИВАЊЕ друштва о обиму неплаћеног рада доводи до постепеног превазилажења неједнакости која постоји када је у питању неплаћени рад, који се до сада није ни сагледавао на одговарајући начин јер нису постојали егзактни подаци који га вреднују, а које нам ова анализа даје.

Жене су се налазиле у неповољнијем положају у односу на мушкарце и пре наступања пандемијске кризе, а она је додатно негативно утицала на постојећи јаз у родној равноправности. Разлози за то су бројни, пре свега њима је теже да организују рад од куће, јер их тамо чекају бројне обавезе око одржавања домаћинства, бриге и помоћи деци која не иду у школу, старијим члановима домаћинства...

- Жене углавном раде и слабије плаћене послове, у "сивој зони", па чешће остају без посла у ситуацији кризе и без извора прихода - кажу истраживачи.

РАВНОПРАВНИ САМО У КУПОВИНИ

ПОСАО у коме су мушкарци и жене достигли равноправност је засад само куповина, у којој дневно проведу по 20 минута. А једина активност којом се мушкарци баве више од жена јесте поправка и реновирање куће, баштованство и брига о кућним љубимцима - 45 минута дневно. Жене се овим пословима баве свега 14 минута на дневном нивоу.

Да ли због васпитања или средине, већина припадница лепшег пола у Србији прихвата послове у домаћинству и не размишља о томе да би то ангажовање неко требало да плати. За социолога Драгана Крстића, такав став жена је заснован на традицији српског друштва у коме је мајка она која брине о кући и деци, а отац доноси новац.

- И сада, у 21. веку, у многим нашим срединама постоји подела на мушке и женске послове - каже Крстић. - Тако је у неким породицама срамота да тата кува ручак или спреми вечеру, а о пеглању и прању веша и да не говоримо. Мужевност се код њих мери одбијањем женских послова.

Он наводи да постоје социолошка истраживања која су се бавила тиме да ли оба пола подједнако примећују, рецимо, неред у кући. Установљено је да и једнима и другима он подједнако смета, само су мушкарци мање друштвено условљени да га почисте:

- Такође, ако је жена на послу, а ми рецимо упаднемо у стан њеног партнера и затекнемо неред, већина неће њега окривити за такво стање, већ жену, без обзира на то што она реално није била у могућности да га почисти.

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (16)

МЕЛБУРН, НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ: Прекинут меч Новака Ђоковића и неће се наставити