НЕ ВАЉА НИ КАД СЕ ПРОВЕРАВА ПОРЕКЛО ПАРА: Редовна контрола изазвала бурне реакције појединих НВО
УПРАВА за спречавање прања новца при Министарству финансија затражила је увид у банковне трансакције појединих медијских радника, невладиних организација и удружења грађана од 1. јануара 2019. године.
Разлог је провера да ли те организације и појединци имају везе са финансирањем тероризма или прањем новца. То је, међутим, јуче разљутило многе који су се нашли на том списку, сматрајући да је у питању криминализација појединаца и удружења. Из Управе за спречавање прања новца поручујуу да редовно раде ову врсту контроле, да проверавају и Владине званичнике и функционере, па не виде зашто би било ко сматрао да је изнад закона.
На списку ове управе који је јуче подигао велику прашину налазе се и 20 особа и 37 организација или удружења. Међу њима су НУНС, УНС, ЦИНС, БИРН, КРИК, ЦРТА, Асоцијација локалних и независних медија, Европски покрет у Србији, Фонд за хуманитарно право, Грађанске иницијативе, Иницијатива младих за људска права, БИРОДИ, Јуком, ЦЕАС, Београдски центар за безбедносну политику, Београдски центар за људска права, ЛИБЕК, Хелсиншки одбор за људска права...
Од појединаца, помињу се имена новинара Слободана Георгиева, Биљане Стјепановић, Бранка Чечена, Вукашина Обрадовића, а на списку је, према наводима медија, и Вук Јеремић, редитељ Андреј Носов, Јелена Милић из ЦЕАС-а... Траже се и подаци о продукцијској кући Non Aligned Films, Траг фондацији, Фондацији "Каталист", Фондацији "Слобода штампе"...
Од њих су тражени подаци о промету по динарском и девизном рачуну, и укупно по години, с наведеним основама прилива и одлива, подаци по чијем налогу се врше уплате, а у чију корист обављају исплате, подаци о овлашћеним лицима, да ли су наведена лица овлашћена по рачунима других лица... У Управи кажу да је све у складу са законима, међународним препорукама, стандардима, без селективног приступа и дискриминације.
НИШТА АПРИОРИ
ЦЕАС наглашава да појмови попут удружење грађана, невладина организација, удружење новинара или опозиција сами по себи не садрже вредносну одредницу "добро-лоше" или априори невино. Као и сваки други правни субјект или појединици, они могу бити и вршиоци кривичних дела, и то не зависи од тога где и за кога раде - рекла је Милићева. - Посебно смо забринути што међународни актери, попут Тање Фајон, председнице Одбора ЕП за стабилизацију и придруживање Србије ЕУ, још једном, без упознавања са релевантним околностима, доносе закључке о Србији 2020. Надамо се да је аргумент да су на мети Управе организације које се залажу за европске интеграције само још једна брзоплетост, а не и тенденциозност.
Према речима Жељка Радовановића, директора Управе за спречавање прања новца, ради се о редовним активностима чији је циљ процена ризика од финансирања теророзма, а не спровођење било какве истраге или сврставање организација у ред криминалних група. Како каже, у складу са Препоруком 8 ФАТФ и међународним документима, укључујући и Резолуцију СБ УН 2462, Србија је имплементирала механизам надзора над непрофитним сектором у циљу спречавања његове злоупотребе у сврху финансирања тероризма.
- Механизам је у децембру 2019. вреднован од стране МАНИВАЛА и оцењен је као широко усклађен са стандардима ФАТФ - објашњавају у Управи. - Процедуре и критеријуме за вршење надзора усвојила је Координациона комисија за инспекцијски надзор, и они су транспарентни и јавни. Целокупан надзор се спроводи у складу са законским и подзаконским актима и међународним препорукама и критријумима.
Удружење новинара Србије каже да не спори право државних органа да користе законска овлашћења, али је, како се наводи, забринуто зато што се на списку објављеном у медијима налазе новинари, истраживачки медији, новинарска и медијска удружења која штите слободу медија.
Јелена Милић, из Центра за евроатлантске стидије ЦЕАС, који се такође налази на списку, то не види као притисак на свој рад и рад ЦЕАС-а.
ПОД ЛУПОМ И МИНИСТРИ
ПРЕМА речима Радовановића, Управа за спречавање прања новца је испитивала имовину и рачуне и четири актуелна министра, а и 41 непрофитна организација је била предмет надзора Радне групе прошле године и нико то није оценио као хајку.
Препоручујемо
ПРОСЕЧНА ПЛАТА 58.892 ДИНАРА: Повећање за 6,3 одсто него у истом месецу прошле године
24. 07. 2020. у 15:14
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (7)