“ЗЕЛЕНИ” КИЛОВАТИ НА РАЧУНУ ДО НОВОГ ЗАКОНА: Држава ће подстицаје за енергију из обновљивих извора ускладити са политиком ЕУ
НАКНАДА за подстицај повлашћених произвођача електричне енергије из обновљивих извора (ОИЕ), која ће домаћинствима и привреди на рачуну за струју бити пет пута виша од следеће године, има за циљ да омогући даљу енергетску транзицију одрживог развоја и очувања животне средине кроз смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште.

Фото Танјуг
Овако у Министарству енергетике, за "Новости", објашњавају разлог из кога је Влада одлучила да усвоји уредбу којом се повећава подстицај за произвођаче "зелене" струје. Они истичу да ће другачије решење бити прописано новим законом о обновљивим изворима енергије који припремају.
Као што су "Новости" већ писале, предвиђено је да накнада за ОИЕ од 1. јануара, уместо досадашњих 0,093 динара по потрошеном киловат-сату, износи 0,437 динара. То ће домаћинствима која имају просечну месечну потрошњу од 400 киловата увећати ову ставку на рачуну за 138 динара.
Наши саговорници најављују да Министарство енергетике намерава да уради нови закон о обновљивим изворима енергије који ће дугорочно уредити ту област.
- Тим новим законом планирано је да се систем подстицаја за производњу струје из ОИЕ усклади са политиком ЕУ - кажу у Министарству. - То подразумева да се подстицајне цене за производњу електричне енергије из обновљивих извора одређују путем аукција, за висину фид-ин премије, уместо фид-ин тарифе, што се сада примењује.
Модел фид-ин премије, како објашњавају, предвиђа да се произвођачи такмиче међусобно за подстицаје, а да инвеститори сами понуде цену по којој су спремни да инвестирају, имајући у виду знатно смањење трошкова технологија за коришћење ОИЕ у претходним годинама. На тај начин произвођачи ће бити више изложени тржишту и преузеће одговорност за развој свог посла.
У јавности се много говорило о проблему са подстицајним откупним ценама, односно о фид-ин тарифама. ЕПС, према одлуци Владе, произвођачима енергије из обновљивих извора струју плаћа скупље како би они могли да надокнаде новац који су инвестирали. Фид-ин тарифа зато увећава куповну цену тако произведене струје у односу на њену реалну вредност. У многим земљама тако добијена енергија је најјефтинија за потрошаче, али због модела који се тренутно примењује у Србији, ситуација је обрнута. Измена коју планира Министарство решиће тај проблем.
ЕПС ФИНАНСИЈСКИ ОПТЕРЕЋЕН
У МИНИСТАРСТВУ енергетике подсећају да се накнада за подстицање производње струје из обновљивих извора енергије није мењала од 2015. године:
- То је представљало озбиљно финансијско оптерећење за ЕПС, који је дужан да откупи сву енергију од повлашћених и привремено повлашћених произвођача, попут малих хидроелектрана, ветроелектрана и других извора. ЕПС ту струју откупљује по ценама знатно вишим од тржишних. Њихови трошкови су зато увећани, јер је почело да ради више ветроелектрана.
Препоручујемо

ВЛАДА СРБИЈЕ ДОНЕЛА УРЕДБУ: Пет пута скупља накнада за зелену струју
22. 12. 2020. у 14:24

СТРУЈА СКУПЉА ОД ФЕБРУАРА: Управо одобрене нове цене електричне енергије!
17. 12. 2020. у 18:18

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)