УПОЗОРЕЊЕ ЗА КУПЦЕ У СРБИЈИ: У овим производима пронађена штетна материја - посебно опасна по децу
ГОТОВО трећина тестираних производа од пластике у Србији садржи повећану количину фталата који спадају у штетне материје. Њихово присуство у концентрацији већој од 0,1 одсто Европска унија забранила је у јулу ове године, а тај пропис у нашој земљи важи већ 10 година и односи се на играчке и производе за негу деце.

Производи са штетним супстанцама
Међутим, вредности фталата које прелазе ову дозвољену границу, организације "Алтернатива за безбедне хемикалије" из Србије и "Арника" из Чешке, пронашле су код нас у 10 од 36 анализирана предмета.
Они наводе да су веће количине те супстанце пронашли у школским торбама, торбици за девојчице, дечјој женској кабаници, папучама за децу, вештачкој кожи, патосницама за аутомобиле, као и три предмета од поливинил холрида - циради, женском несесеру за козметику и самолепљивој фолији. Производи, како наводе, потичу од домаћих и европских произвођача, а продају се у радњама познатих трговаца.
Драган Стевановић из Привредне коморе Србије каже, за "Новости", да има несавесних појединаца који крше ове прописе, да ће сви бити пријављени инспекцији, а да се активно ради на томе да се у потпуности елиминише употреба штетне супстанце који се додаје ПВЦ производима како би били мање ломљиви.
- Ове године је увезено 198 тона ове штетне супстанце за производњу, а 2016. године око 5.000 тона - наводи Стевановић. - Произвођачи прелазе на безбедније алтернативне материјале. Сада је веома важно да ми не постанемо депонија фталата који се избацују са тржишта ЕУ, односно да их наши увозници не пласирају у Србији. То морају да контролишу надлежни органи и инспекција.
У јулу су у ЕУ ступиле на снагу додатне забране фталата, а ПКС је путем Удружења хемијске индустрије Европе активно учестововала у доношењу тог прописа, објашњава Стевановић:
- Министарство заштите животне средине планира да те норме из Уредбе ЕУ угради у Правилник о ограничењима и забранама коришћења хемикалија кроз измене и допуне које би требало да се донесу на јесен 2021. године.
Биће, како истиче, наведено у ком року су произвођачи у обавези да избаце из употребе фталате. Он додаје да ће привреда имати могућност да активно учествује у дефинисању транзиционог периода за ступање на снагу забрана, како би евентуални трошкови били минимални.
ПРИТИСАК НА ПРОИЗВОЂАЧЕ
- УКАЗИВАЊЕМ на постојање штетних фталата у производима за свакодневну употребу и притиском потрошача на трговце и произвођаче да дају ову информацију, компаније ће се мотивисати да их замене безбеднијим алтернативама - сматра Каролина Брабцова, из чешке организације "Арника".

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)