ДА КАМЕРЕ НЕ БУДУ САМО ДЕКОР: Уредба Владе предвиђа веће казне за лоше обезбеђење банака, мењачница и осталих финансијских установа
БАНКАМА, мењачницама, поштама, али и осталим финансијским установама које не буду правилно обезбеђивале своје објекте, прете казне и до два милиона динара!
У односу на акт донет пре шест година, измењена Уредба о минималним техничким условима код обавезне уградње система техничке заштите у банкама и другим финансијским организацијама, усвојена на последњој седници Владе, предвиђа двоструко веће пенале за неиспуњавање законских критеријума.
У Удружењу банака Србије сматрају да се не ради о повећању притиска на банке које поштују правила, већ на мање објекте попут мењачница, који се оглушују о Закон.
Сигнализација неовлашћеног уласка, дојава контролном центру, праћење кретања у штићеном простору, видео-запис који се чува најмање 30 дана, заштита појединачних вредности помоћу система електро-хемијске заштите за кофере, контејнере, касе, трезоре - на списку су ових техничких мера. Ту спада и интегрисана заштита са најмање једним локалним надзорним местом и системом везе са службеницима обезбеђења на штићеном објекту и писане процедуре за случајеве ризика.
Ненад Шеховић, који је специјализован за информациону безбедност у УБС, сматра да се измењена Уредба пре свега односи на мање финансијске установе и мењачнице које годинама уназад не обезбеђују објекте како закон налаже.
- Мењачнице често поставе надзор само да испуне форму, а када полиција покуша да открије починиоца пљачке, покаже се да је снимак потпуно бескористан - објашњава наш саговорник. Веће казне неће допринети бољем обезбеђењу, већ пуњењу буџета. Бољи ефекат би дао чешћи инспекцијски надзор, што је у надлежности Министарства унутрашњих послова.
ПРОЦЕНА РИЗИКА
БАНКЕ и друге финансијске организације плаћаће казне од 500.000 до два милиона динара ако не донесу акт о процени ризика. У питању је документ који мора да буде ажуриран сваке три године, а којим се процењује да ли је ризик изразито велики, умерен или занемарљив. На основу те процене, поставља се техничка заштита. Ако се утврди да нема одговарајуће заштите, новчаном казном у износу од 80.000 до 150.000 динара казниће се и одговорно лице у финансијској организацији.
Препоручујемо
ВИДЕО НАДЗОР У ЖИТИШТУ И ЧЕСТЕРЕГУ: Камере у школама за безбедне малишане
26. 12. 2020. у 15:42
ДРАМА У БАНЦИ У ЦЕНТРУ ГРАДА: Избила пуцњава у објекту, полиција ранила нападача
18. 12. 2020. у 17:11
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (2)