ДА КАМЕРЕ НЕ БУДУ САМО ДЕКОР: Уредба Владе предвиђа веће казне за лоше обезбеђење банака, мењачница и осталих финансијских установа
БАНКАМА, мењачницама, поштама, али и осталим финансијским установама које не буду правилно обезбеђивале своје објекте, прете казне и до два милиона динара!

Илустрација / Фото Depositphotos
У односу на акт донет пре шест година, измењена Уредба о минималним техничким условима код обавезне уградње система техничке заштите у банкама и другим финансијским организацијама, усвојена на последњој седници Владе, предвиђа двоструко веће пенале за неиспуњавање законских критеријума.
У Удружењу банака Србије сматрају да се не ради о повећању притиска на банке које поштују правила, већ на мање објекте попут мењачница, који се оглушују о Закон.
Сигнализација неовлашћеног уласка, дојава контролном центру, праћење кретања у штићеном простору, видео-запис који се чува најмање 30 дана, заштита појединачних вредности помоћу система електро-хемијске заштите за кофере, контејнере, касе, трезоре - на списку су ових техничких мера. Ту спада и интегрисана заштита са најмање једним локалним надзорним местом и системом везе са службеницима обезбеђења на штићеном објекту и писане процедуре за случајеве ризика.
Ненад Шеховић, који је специјализован за информациону безбедност у УБС, сматра да се измењена Уредба пре свега односи на мање финансијске установе и мењачнице које годинама уназад не обезбеђују објекте како закон налаже.
- Мењачнице често поставе надзор само да испуне форму, а када полиција покуша да открије починиоца пљачке, покаже се да је снимак потпуно бескористан - објашњава наш саговорник. Веће казне неће допринети бољем обезбеђењу, већ пуњењу буџета. Бољи ефекат би дао чешћи инспекцијски надзор, што је у надлежности Министарства унутрашњих послова.
ПРОЦЕНА РИЗИКА
БАНКЕ и друге финансијске организације плаћаће казне од 500.000 до два милиона динара ако не донесу акт о процени ризика. У питању је документ који мора да буде ажуриран сваке три године, а којим се процењује да ли је ризик изразито велики, умерен или занемарљив. На основу те процене, поставља се техничка заштита. Ако се утврди да нема одговарајуће заштите, новчаном казном у износу од 80.000 до 150.000 динара казниће се и одговорно лице у финансијској организацији.
Препоручујемо

ВИДЕО НАДЗОР У ЖИТИШТУ И ЧЕСТЕРЕГУ: Камере у школама за безбедне малишане
26. 12. 2020. у 15:42

ДРАМА У БАНЦИ У ЦЕНТРУ ГРАДА: Избила пуцњава у објекту, полиција ранила нападача
18. 12. 2020. у 17:11

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (2)