КОВАЧЕВИЋ О ПОСЛЕДИЦАМА ПАНДЕМИЈЕ: Највећи цех платиле развијене земље, али ће опоравак бити тежи за слабије развијене

Танјуг

16. 02. 2021. у 13:10

ДИРЕКТОР Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић каже да су због пандемије коронавируса до сада највећи цех платиле развијене западне земље, али да ће већи цех платити у опоравку мање развијене земље Европе и Америке.

КОВАЧЕВИЋ О ПОСЛЕДИЦАМА ПАНДЕМИЈЕ: Највећи цех платиле развијене земље, али ће опоравак бити тежи за слабије развијене

Фото: Депоситпхотос

Србија, како је истакао за ТВ К1, не може да се жали да је лоше прошла током епидемије, јер је прошлу годину завршила са минус један одсто, што је најмањи пад и најбољи резултат у целој Европи.

Упитан да ли у овој години може да се оствари планирани раст од шест одсто, он је рекао да може, али под одређеним условима - да се спроведу планиране мере, одржи фискална стабилност, да се иде у реформе које су и са ММФ-ом биле договорене.

Коментаришући пакет мера помоћи за грађане и привреду он је рекао да је тај пакет помоћи ове године скромнији него прошле, али да је веома значајан.

"Рачунам да ћемо већ у првом кварталу изаћи из епидемијске кризе у смислу привредне активности. У свету је четврти квартал прошле године био бољи од очекивања, па и код нас", навео је Ковачевић.

Он је рекао да је у четвртом кварталу прошле године у Србији забележен раст пољопривреде за 4,4 одсто, као и да је забележен мали раст индустерије.

"То је боље од оног што се могло очекивати у другом кварталу када шмо имали затварање. Има знакова у овом кварталу да је опоравак у току, да је присутан и раст трговину, индустрије, неких услуга", рекао је Ковачевић.

Он је рекао да ће се брже опорављати развијене земље и подсетио да неке земље далеког Истока, као што је Кина, нису претрпеле велике падове, те да је Кина у прошлој години имала раст између 3 и 4 одсто.

"Највеће последице ће сносити земље у развоју и неразвијене земље - афрички континент, Блиски исток, па донекле и Балкан и Латинска Америка", навео је он.

Подвлачи да ће корона криза оставити последице на глобалном нивоу, да ће се брже оповрављати привреда на Далеком истику и азијском тлу.

Истиче да ће се опоравити и Европа и САД, али спорије и да ће ово бити година у којој ће се променити пејзаж глобалне економије.

"Растао је и расте укупни дуг - било јавни, било корпоративни. Теку полемике у ЕУ око тога шта радити са дуговима корпорација, банака, како реструктурирати компаније које су претрпеле велике штете, како реструктурирати дугове", навео је он.

Епидемија корона вируса одразиће се, како је рекао, и на будући рад, више ће бити заступљена роботика, аутоматизација, биће више рада од куће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати