УЗБУДЉИВЕ БЕЛЕШКЕ СА ПЛОВИДБЕ: Представљена књига "Приче са Галиоле" Арсе Јовановића
У МУЗЕЈУ Вука и Доситеја, у недељу је одржана необична промоција књиге "Приче са Галиоле" аутора Арсенија Јовановића.
Необично је, пре свега, то што је књига објављена у издању "Геопоетике" пре 12 година и готово распродата. Одређени број примерака овог изузетног путописа још је у продаји. То је био повод др Миодрагу Томићу, кустосу Народног музеја Србије, да организује промоцију ове књиге, која ионако никада до сада није била одржана у Београду, a књигу je здушно и инспиративно представила др Милена Драгићевић Шешић са Факултета драмских уметности.
Осим што је чувени београдски редитељ, сценариста и композитор експерименталне и филмске уметности, Арса Јовановић је својевремено био страсни морепловац и пустолов у рангу Тора Хајердала. Оно што је Хајердалу био сплав "Кон-Тики", Арси је била "Галиола", с тим што је он свим чамцима и бродићима у свом животу надевао ово име, јер су за њега "сви чамци и сва путовања - исто.
" Од свих Арсиних пустоловина, најневероватније је путовање гуменим чамцем од Београда до Ровиња 1968. године, са архитектом Драгошем Балзарено. Из сплава у рукавцу Саве су их испратили (и једно време пратили глисерима) Бора Тодоровић, Мате Парлов, Љубивоје Ршумовић и Драган Николић, а онда су се Дунавом упутили у Румунију и Бугарску, преко Турске ушли у Егејско, па Јонско море, да би најзад упловили у Јадран. При томе су из ноћи у ноћ спавали на бурићима бензина, све време знајући да немају ни приближно довољно горива да стигну до Ровиња, али је план био да се прикаче неком великом танкеру у Јадранском мору, зајашу његов "мртви талас" и на њему, без коришћења мотора, пређу добар део километраже. Не само да је тако и било, него су једном приликом успели и да морнарима са танкера, преко спуштеног канапа, пошаљу на палубу своју камеру како би их снимили, те се на филму, који је бележио ову авантуру, у једном тренутку види и њихов чамац из горњег ракурса како плови уз танкер! Овај фасцинантни филм, који почиње од испраћаја на Сави, такође је приказан на промоцији књиге. Но, путовање није било без проблема.
Како су Арса и Драгош у воде свих земаља улазили без пријављивања, у Турској су морали једну ноћ да проведу у караули. То је требало да буде затвор, али је просторија деловала више као етнографски музеј са све старинским гасним лампама, ручно израђеним тканинама и шустиклама. Када су, после свакојаких догодовштина, ови момци коначно стигли у Ровињ, у граду им је приређена фешта која је трајала целе ноћи. А да би узбудљива прича била потпуна, Драгош Балзарено је те ноћи упознао жену свог живота, те је ускоро цео Ровињ прослављао и једно венчање.
За разлику од бројних морепловаца света који нити су имали дара за писање, нити им је падало напамет да бележе утиске, размишљања, догађаје и перипетије са својих путовања, Арса Јовановић је годинама водио белешке у чамцима и бродовима у свесци коју и данас чува, потпуно слану од морске воде, а из тих бележака су настале "Приче са Галиоле" које чине да читаоци постану сапутници једног несвакидашњег и знатижељног духа.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)