ПОГЛЕД ИСКОСА: Сто година соцреализма

Дејан Ђорић

04. 07. 2023. у 12:21

СОВЈЕТСКИ Савез (основан 1922, престао да постоји 1991. године) био је систем грубе политичке диктатуре, али то је у много суптилнијем смислу и западни свет, демократија је лажна, политичких слобода нема, вође деснице у САД су побијене, а левичарски и хипи бунт контракултуре око 1968. године брутално угушени.

ПОГЛЕД ИСКОСА: Сто година соцреализма

Божидар Јакац, "Тито", 1947.Фото Приватна архива

Још више од великог узора комунистичког друштва као једине делатне супротности и наде у другачији свет од капиталистичког, чију патологију по Марксовом предвиђању ми сада живимо, Запад Совјетији није могао да опрости аутархију, државу интелигентно засновану да буде потпуно независна. СССР није могао да се уцени ММФ, војно и економски, а имао је и своју аутентичну културу.

Америци као лидеру западног света сметају све аутархије, независне државе од Јапана, чију су самосталност срушили силом средином деветнаестог века до Кубе. Једна од лажи у вези са социјализмом је да ствара само народну културу за масе и да упросечује уметност условљену бирократијом. Довољно је сетити се највиших стваралачких домета оличених у руској пијанистичкој школи, балету, Шолохову (Нобелова награда за књижевност 1965. године), Шостаковичу, Прокофјеву, Ејзенштајновим филмовима или културе књиге и издаваштва који су били међу најнапреднијима у свету.

Део тог грандиозног пројекта је и социјалистички реализам у области ликовне уметности и архитектуре, коју у појединим примерима неки сматрају претечом постмодерне. Његове естетске основе слављења радништва постављене су још 1906. године у роману Максима Горког "Мати", а увео га је Лењин непосредно после Октобарске револуције, незадовољан руском авангардом, оптуженом за хладноћу и неразумљивост.

Поједини родољуби као Солжењицин сматрају да је недостојно писати о тако безвредној уметности као што је соцреализам, док неки руски сликари нису хтели своје приватне слике ни да сликају истим оним четкицама које су употребљавали за државне. Основно питање је да ли политички диктирана уметност може да створи високе ликовне вредности? Многи мисле да може, довољно је погледати било коју слику Дејнеке или скулптуру Мухине. Ако ништа друго, соцреализам је очувао високе домете руског реализма из деветнаестог века, формирао од Русије до Бугарске и Кине најбоље студије за ликовну уметност, које су у основи пробоја савременог кинеског сликарства, а у оригиналном виду траје и данас као једина уметност у Северној Кореји.

Службен, државан, опресиван и често (намерно) сиров у изразу, соцреализам је помно изучаван и на Западу, њиме се баве и највећи живи теоретичари уметности као Борис Гројс.

Социјалистички реализам је драма атеизације, нова форма подржављеног реализма, али је трагичан и по томе што је Стаљин његове мајсторе као и руске авангардисте слао у концлогоре у Сибир. За разлику од апстрактне уметности, тог западног соцреализма, очувао је највише домете заната и фигуративе уметности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК Тешка судбина наше истакнуте глумице

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице

ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.

25. 05. 2025. у 13:31

Коментари (0)

СРПСКА ПОСЛА! Ево како је Никола Јокић реаговао када је сазнао да није МВП НБА лиге