КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Животи на прекретници
РОМАН "Разговор с јавором" (Дом културе Студентски град 2023) професора емеритуса Универзитета у Београду, истакнутог преводиоца и писца Драгана Стојановића извесно наставља низ његових запажених и награђиваних књига, а заокружује трилогију коју чине још и "Ћерка шпанског борца" (2018) и "Тамна пучина" (2020).

Фото: Приватна архива
Као и у претходним романима, и у овом су у фокусу судбине појединаца, (не)обичних људи и породица затечених увек у вихору сложених историјских околности. Зато се у њима јунаци баве питањима зла, слободе, савести, младости која је "увек некако лепа", љубави и смрти, усамљености као предуслову стварања, судбином победника и губитника, као и чињеницом да након страшних историјских удеса "свет и даље постоји, чак и цвеће поново цвета".
Времешни приповедач, усамљеник Ђорђе Свилар, који најчешће уопште не излази из своје собе, разговара с јавором. У недоумици је да ли да "препипа" свој целокупни живот. Зна да људи углавном нису вољни да чине тако нешто. Није ни он, али једна необична, у потпуности неочекивана посета, која је заправо оквир приче, подстиче га на то.
Он, попут суматраисте, воли дрвеће, загледан је у небо и свестан је "да све утиче на све".
Оно што му је близу није му и блиско, оно што припада даљинама, извесно је привлачније, али - како каже Црњански у "Објашњењу Суматре" ништа се не може задржати. Како та стара и важна истина ради, видимо у животима јунака овог романа који су често на прекретници. Она се потврђује не само оним што нам је Црњански даривао у стиховима и у прози, то показују и значајни догађаји који су у историји света такође значили прекретницу, на пример, Курска и Стаљинградска битка, како то види приповедач. Осим те врсте паралелизама, у овом роману који је истовремено и роман о уметнику, он концентрично, потпуно мотивисано, шири причу и на читаву историју културе на примере из живота и дела великана књижевности и сликарства.
Роман "Разговор с јавором" такође је и својеврсна историја жене и женског из перспективе уметника. Подстицај за приповедање о томе јесте однос Анрија Матиса и Лидије Делекторске. Који је тренутак када она њему престаје да буде модел, а постаје поуздана спиритуална водиља до суштине уметности и љубави? Време након тога сведочи о неминовности одлазака оних који су вољени и бола оних који су остали. Но, утеха су "трешње у Кини", нарочито за кратких ноћи, "кад су бдења кратка и румен брзо стиже".
Утеха јесте љубав која се догодила ван света.

ПУТИН ОТКРИО ШТА ЖЕЛИ ДА ДОБИЈЕ РАТОМ У УКРАЈИНИ: "Имамо довољно снаге да окончамо сукоб на начин који нама одговара"
РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да би рат у Украјини требало да резултира дугорочним миром, преноси руски медиј „Инфо24“.
18. 05. 2025. у 14:06

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ОСВОЈИЛА ЕВРОСОНГ: Ко је Српкиња из Кладова Теодора Шпирић
ТЕОДОРА Шпирић је заправо веома искусна евровизијска такмичарка.
18. 05. 2025. у 09:01
Коментари (0)