ПОГЛЕД ИСКОСА - Бијенале фантастике
ЈЕДНА од две преовлађујуће стилске формације у српској уметности када је реч о штафелајном сликарству је фантастика.
Друга је реализам и обе ове сликарске вероисповести потичу из деветнаестог века. Премда најснажнији развитак фантастике почиње од шездесетих година прошлог века, погрешно је родослов српске и крајње јој сродне црногорске фантастике изводити од групе Медиала. Још је Урош Предић насликао чисто ирационалне слике, а у знаку необиченог су цели опуси Леона Коена са почетка дведесетог века и Милене Павловић Барили између два светска рата. Не треба заборавити ни београдски међуратни надреализам, директно повезан са париским, јер је по многима Медиала наставак надреализма. Миро Главуртић одржавао је контакте са Марком Ристићем, вођом српских надреалиста, који је позитивно писао о Ољи Ивањицки, а имао лоше мишљење о Милићу од Мачве.
Српски и црногорски сликари фантастике чине бројчано малу уметничку сцену у односу на светску, али по снази израза су међу најјачима. Пре свега захваљујући програмима ликовних академија где су предавали париски ђаци, овде се негује фантастика на основу ликовности, племенитост сликарског и цртачког израза, а не као у свету све присутнији хиперреализам, илустративност, морбидност и патологија. Наши сликари се клоне колико је то могуће у тако слободном изразу какав је фантастика произвољности и недоследности, многи од њих имају сложени систем и философију стваралаштва.
Прво Бијенале фанастике, одржано пре две године у Београду, Новом Саду и Ваљеву, привукло је више хиљада посетилаца, био је то потпуни успех. Садашње се одржава у Коларчевој задужбини до 15. октобра, а затим ће од 2. 12. 2023. до 15. 1. 2024. бити приказано у Модерној галерији Ваљево. И ова смотра привлачи велики број гледалаца квалитетом слика; повећан је излагачки формат, вредност главне награде и смањен број излагача. Гранпри је добио Сергеј Апарин и његова слика је извесно међу најбољим на овој изложби.
Награду "Перспектива", подстрек за стваралаштво младих до 35 година, добила је Маријана Ракићевић, а Награду за животно дело жири је дао Михаилу Ђоковићу Тикалу. Били су формирани посебни жирији за избор слика и награде, а ту су као и на прошлој смотри дела гостију из иностранства.
Цео каталог је крајње узоран, одштампан у најбољој српској штампарији "Бирограф", сви текстови преведени на енглески језик и ангажован историчар уметности (Ирина Томић) за дужи стручни уводни текст општег типа о феномену фантастике. Радује присуство младих стваралаца које показује да овај сложени, тешки вид уметности и даље живи у нашој средини. Иза целог овог успеха стоји организатор, Мића Михајловић и његов син Мијат, власници Фондације Михајловић - Феникс, веће колекције слика, претежно магичног карактера. Као у најбољим данима српске културе спојили су се љубав за уметност и колекционарство.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)