КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Свет музике

Слађана Илић

04. 09. 2024. у 06:06

ЗБИРКА прича Александра Гаталице "Друга виолина и друге приче" ("Академска књига") једна је од најбољих прозних остварења објављених у Србији ове године.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Свет музике

Фото: Приватна архива

У четрнаест приповедних целина, које садрже пролог и епилог, сагледавамо универзалност музике кроз судбине јунака, великих музичких извођача. Комуникација путем музике и музика као смисао живота централни су мотиви ове књиге. Чак и пасионираним љубитељима класике, она, извесно, открива и њене посве скривене моћи, изненађује их.

Такву њену комплексност могли су нам дочарати само приповедачи који су и сами музика, а који стрепе и за њену судбину у светлу контроверзи света у којем су затечени.

Уколико се посветимо том односу, разумећемо у коликом је раскораку музика с идеологијама, пандемијама, ратовима и другим људским демонима који у различитим, често притворним појавама, урушавају свет. Читајући ову књигу уочићемо и како се "проширују подручја борбе" оних који сагледавају значај музике, али и музике саме. Она реагује на све побројане спољашње околности, па тим реакцијама свету, у виду опомене, нешто поручује. Тек један пример из књиге који то потврђује јесте ћутање преко шест стотина Страдиваријевих виолина.

Истина да је свет све ближи апокалипси, којој својевољно безглаво хрли, као обневидели љубавник својој драгој која ће га сурово појести, повећава осетљивост, али и анксиозност, оних који то увиђају и који, бивајући посве обични људи који ни о чему не одлучују, то не могу да спрече. У својој немоћи они разматрају начине на које би могли сачувати сопствена музичка остварења, или пак оних, анонимних стваралаца, чија су се вредна дела затекла у ефемеријама. У причи која нам о томе казује ("Опклада на вечни заборав"), упркос њеној суморној атмосфери, увиђамо функционалну употребу (ауто)ироније и елементе хумора.

Фото промо

Исте те елементе садржи и аутопоетички поговор "После осамнаест година поново приче" у којем се преиспитује известан скор - шта је све стало у осамнаест пишчевих година које су "појели романи". Коментаришући нашу романоцентричну стварност, аутор разматра шта све чини форму романа, шта све данас јесте роман и шта се све данас представља као роман.

Поред тога, он закључује о повезаности романа и идеологије, или пак роман види као известан пишчев "алтер его који је попут доброзлог човечуљка пуштен међу читаоце и посвађане критичаре...".

И док се у поговору с озбиљним критичким одмаком преиспитују савремени српски роман, услови његовог настанка и "спектакли" у вези с њим, све што ова књига до поговора садржи чини читаоца сигурним - у поузданој форми приче - у том микросвету у којем све је музика.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати