КАД ЈЕ ГРАДСКА БАНДА СВИРАЛА ПО ВАРОШИ: "Новости" истражују како се дочекивала "најлуђа ноћ" у старом Београду
ПРВУ забелешку о дочеку Нове године у Београду оставио је анонимни новинар листа "Видело" који је јануара 1850. написао: "Последње предвечерје старе године градска банда свирала је по целој вароши. Десет свирача, добро увијених у гуњеве, цупкало је и свирало гдегод је био разгрнут снег ".
Кренули су, као што и пристоји, од Господске улице, па потом на Варош-капију до пијаце пред општинском кућом." (Ради појашњења овог описа, Годсподска улица је данашња Бранкова, Варош-капија је део града око Поп Лукине улице, пијаца се налазила на садашњем Студентском тргу, а општинска кућа - данашња зграда Кинотеке - је на тргу подигнута још 1846, али од 1928. године има измењену фасаду и додатни спрат.) У чланку даље пише да је "банда" честитала Београђанима наступајуће Ново лето, а тамо где нису стигли званични градски музиканти, овај посао су обављале њихове колеге из Циганске мале. Ћемане, зурле и гоч одјекивали су по сокацима. Рекло би се да су свет и свирка нестали са улица далеко пре поноћи, чим је чаршија утонула у мрак, како су тада налагале турске власти, те су по улицама остали само пандури и стражари.
Дуго се у Србији Нова година дочекивала тихо и скромно, код куће, у кругу породице. Ово се знатно променило после Првог светског рата. Из ондашње дневне штампе сазнајемо да су бројни градски ресторани и хотели крајем децембра рекламирали не само маштовите јеловнике и живу музику, већ и свакојаку забаву за "луду ноћ", укључујући и позоришне представе, филмске пројекције, игранке, оперете и балете, мађионичаре и пантомимичаре, као и томболу, на којој се међу згодицима могла наћи и пуњена ћурка или печено прасе. На сачуваним старим фотографијама и новинским илустрацијама се може видети да су ресторани били украшени гирландама, балонима и цвећем, као и да је персонал био у свечаним униформама.
И гости су долазили гламурозно одевени, господа у оделима и лептир машнама, а даме у свиленим и чипканим хаљинама и са елегантним фризурама, али би током ноћи, у еуфоричној атмосфери, већина прихватала смешне папирнате капе и опуштеније забављање, па је долазило и до конкурса за мис Нове године, а у неким случајевима су се бирале и најлепше новогодишње женске ноге. Запазили смо да се на столовима најфинијих ресторана често виде тањири са крофнама, а затим смо у старим рекламама за дочеке Нових година пронашли и разлог за популарност ових традиционалних посластица у новогодишњим ноћима: у једној од такозваних "Наполеон крофни" налазио се златни дукат "Наполеон" који је чекао срећног добитника. Штавише, у претпразничним огласима хотела "Москва" најављује се чак неколико крофни са скривеним дукатима!
У броју за први дан новог лета дневних листова међуратног периода, осим апотекарских реклама за медикаменте против мамурлука, могу да се нађу и симпатичне анегдоте са бурних новогодишњих славља. Тако је забележено да су студенти технике на дочеку нове 1923. у Француском клубу (који је постојао у Ратничком дому), имали нумерисане столове, а на сваком столу се налазио и телефон. Уколико би се некоме допао гост или гошћа, рецимо са стола бр. 10, могао би да окрене десетку на телефону и дотичној симпатији честита Нову годину или је позове на следећу игру. А налазимо и помињање урнебесних догодовштина. Рецимо, био је обичај да се у неким ресторанима у поноћ угаси светло и међу госте пусти живо прасе, па ко ухвати прасе, добије га на поклон. Једном приликом се догодило да је прасе побегло из кафане, те су гости морали да га јуре и по улицама Дорћола. Ухватили су га тек на неком даљем дорћолском стоваришту.
У међуратном периоду се Нова година често дочекивала и по кућним забавама. За добру атмосферу довољно је било весело друштво пријатеља и родбине, музика са грамофона (и понека гитара или хармоника), пиће и печено прасе. Некад би се неко од званица преобукао у димничара, традиционални симбол среће, како би сви присутни имали срећну нову годину. О овим кућним прославама сведоче драгоцене фотографије из породичних албума старих Београђана са којих сазнајемо да су наши преци и те како умели да се опусте и лудо забаве, а увек у име наде за бољом, лепшом и успешнијом наступајућом годином.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)