ПОГЛЕД ИСКОСА: У неизмерном царству стрипа
БЕОГЕАДСКА "Информатика" израсла је у једног од најзанимљивијих издавача по разноврсности наслова.

Фото приватна архива
Прошле године објавила је књигу Александра Манића (1958) чији наслов већ промишљено сажима суштину теме - "Стрип, писање слике и цртање речи". То је друга књига овог теоретичара за "Информатику", 2021. године изашла је књига "Значење икона - слика духовне стварности".
Како је утврђено у теорији стрипа, његови зачеци су још у средњем веку и ренесанси, када се појављују слике пропраћене текстом, мада би се исто могло рећи и за египатску уметност. Стрип се током времена наслућено развио, од почетне позиције између ликовне и примењене уметности, цртежа, слике и илустрације. Његов домен је шири од ликовног, иде ка књижевности (сваки стрип је и прича или, како га још дефинишу "роман у сликама") и филму (подразумева филмски кадар и континуирано време перцепције које није толико одређујуће за сликарство и скулптуру). Од почетне сликовности презрене као популарна култура, новинска разбибрига и забава тинејџера рок генерације, стрип се већ од Хала Фостера до Ричарда Корбена узнео у високе уметничке сфере, доживевши можда као ниједна друга уметност осим филма толики развој. Утицао је на сликарство (Рој Ликтенстајн и поп арт) и постао основ за многобројне филмове. У Србији стрип има у односу на друге уметности малу али верну публику, повезану са заинтересованима у региону. Код нас постоји више издавача специјализованих и књижаре само за стрип, раширена књижарска мрежа, јавне библиотеке у којима се могу позајмити стрипови, колумне критичара као у "Вечерњим новостима" за нова издања, често веома луксузна и на нивоу монографија, специјализови часописи и повремена тематска издања ("Пегаз", "Култура" и "Градац"), установе као Срећна галерија СКЦ-а посвећена понајвише стрипу и, надасве, експерти и уметници, неки и на светском нивоу.
У плодној клими, богатом миљеу, где и Министарство културе на конкурсима учествује, Александар Манић једна је од великих звезда теорије, историје и организације изложби стрипа (на две смотре у Француској и једној у Сарајеву представио је ауторе из бивше Југославије). Књига из "Информатике" настала је на целоживотном искуству, од читања стрипова у детињству до објављивања око 400 есеја, критика и приказа везаних за ту уметност. Премда сажета, на 200 страна, у њој је прецизно изложена суштаственост и мудрост стрипа. Зачуђујуће је у ком су обиму обухваћени сви феномени ове уметности, па чак и однос стрипа и џеза. Овакву свеобухватну књигу са стотинама краћих поглавља посвећених питањима ове стваралачке делатности сагледане из безброј углова, нема код нас ни ликовна ни визуелна уметност. Реч је о најбољој домаћој синтези или уводу у ову проблематику, у неизмерно царство стрипа.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)