ЈЕДНА КЛАСА КАО ПОРОДИЦА И ПРИЈАТЕЉСТВА ЗАУВЕК: Војин Ћетковић о серијама "Тома", "Калкански кругови", "Мама и тата се играју рата"
КАКО пролазе године, схватам да ме испуњава све мање ствари, и све су на слово П - породица, природа и позориште, ту и тамо и нека серија или филм.
Овако је глумац Војин Ћетковић описао свој живот у који је за мало више од пола века стало много више од наведеног. Први пут је на сцену ступио са свега осам година у родном Крушевцу, а у Београд се преселио 1990. како би уписао Факултет драмских уметности.
Срца публике освојио је као Брандо у култној серији "Породично благо", улогом заводникакод Здравка Шотре у филму "Зона Замфирова" и екранизацијама дела Мир Јам. Значајне суи представа и филм "Хадерсфилд", серија "Мој рођак са села", филм и серија "Монтевидео, Бог те видео"... У теленовели "Тајне винове лозе" је са супругом и колегиницом Слободом Мићаловић донео интригантну причу о вину и љубави, док је у серијалу "Мама и тата се играју рата" имао изазов да дочара адвоката Микија који би учинио све за најбољег пријатеља. Публика нестрпљиво очекује да Војина види и као легендарног глумца Драгана Гагу Николића у серији "Тома" и да сазна шта се десило његовом јунаку Дејану у наставку мистичне драме "Калкански кругови".
Много смо причали на класи, и дан-данас причамо, и највећи смо критичари једни другима. Били смо као породица. Можда смо и груби, али све је опроштено пошто се волимо
После пробе у "Звездара театру", уз чашу белог вина, драмски уметник је за "ТВ новости" причао о свему овоме, помало.
- Баш смо овде, у "Звездара театру", Цига Јеринић и ја играли представу, пре 28 година. Рекао сам му да сам уморан, да имам четири премијере тог месеца, а он ме је питао: "Је ли, сине, колико си ти година планирао да се бавиш глумом - десет, петнаест, педесет?" Одговорио сам му да бих можда и више, а он каже: "Е, па онда полако, сине" - присећа се Ћетковић и додаје да постоје људи који желе све и одмах, а да је његов приватни живот увек био огледало онога што ради на сцени. - Постао сам глумац деведесетих, у тренутку који је по глуму можда био најнеповољнији. Није се ништа снимало, из позоришта су изашли велики глумци, нису хтели да играју. Када бих рекао неком клинцу да сам чекао до своје 27. или 28. године да снимим прву серију, не би ми веровао, јер су они нестрпљиви. Они мисле да су промашили ако нису ништа снимили до 21. или 22. То је било неповољно време за егзистенцију и за успостављање, али били смо чврста генерација.
Војин је у класи професора Владимира Јевтовића био са покојним Небојшом Глоговцем и Наташом Нинковић (са којима се и окумио), Борисом Пинговићем, Нелом Михаиловић, Сергејом Трифуновићем...
- Мој професор је рекао: "Ја сам примио класу провинцијалаца, и сигуран сам да су они решени да се не враћају, да ће дати све од себе да буду најбољи". Из потребе смо били заједно, па смо били као породица. Много смо причали на класи, и дан-данас причамо, и највећи смо критичари једни другима. Можда смо и груби, али све је опроштено пошто се волимо. Једни другима служимо као лакмус и за живот и за посао.
ИЗГУБЉЕНЕ И НАЂЕНЕ УСПОМЕНЕ
У УВОДНОЈ шпици за серију "Породично благо" упознајемо ликове листајући стари фото-албум, а Војин нам открива шта се налази у његовим "чуварима прошлости":
- Имам много фотографија у телефону, па се дешавало да ми меморијске картице упропасте најзначајније забележене тренутке. Зато се трудим да повремено одштампам бар десетак фотографија, да их имам физички. Имам старе албуме и волим што нису на видном месту, већ налетим на њих када нешто тражим, и онда се одвоје сат, два или три да се гледају фотографије. Или да се пуштају неки стари снимци. То је дивно.
О онима који су такође обликовали његов таленат и зачинили му живот, Војин каже:
- Нажалост, све је више људи који су горе, нису више са мном, а били су ми значајни. Пре свих, мој брат Милован, који ми је био и пријатељ и брат. Његова супруга, која ми је била и другарица и снаја. Било је и неких других, опет су сви везани за позориште, јер сам са осам година заиграо... Почео сам да прихватам и неке тужне тренутке као покретаче. Није нужно само бити срећан, задовољан, да се само добро дешава. Многи тешки и тужни тренуци су ми касније били инспирација и за живот, не само за посао. Ретко сам причао за медије о интимним тренуцима. Не зато што имам отпор према медијима него зато што сам прилично затворен човек. То делим са неколико људи.
Почео сам да прихватам и тужне тренутке као покретаче. Није нужно само бити срећан, задовољан, да се само добро дешава. Многи тешки и тужни тренуци су ми касније били инспирација и за живот, не само за посао
А у најужем кругу свакако је породица. Ипак, Војин признаје да дуго није могао да споји две љубави - приватну и пословну.
- У почетку сам покушавао да приватни живот одвојим од позоришта, снимања, свега. Тек кад сам помирио та два живота, добио сам свој живот, какав треба да буде. Када се вратим кући, не либим се да будем уморан, бесан, овакав, онакав. Идем негде где ме воле и разумеју. Мислим да је погрешна формулација по којој скроз треба одвојити посао и породицу осим ако се не бавите криминалом или нечим што није за причу. Имам срећу да могу да донесем посао и кући.
Са супругом Слободом, такође глумицом, одгаја ћерке Милу и Веру.
Војин са породицом живи у Београду, али време често проводи у природи.
- Направио сам своје магично место у Чортановцима. Волим да идем у Голубац, у цео тај део Ђердапске клисуре. Ту рачунам и Неготин, где имам добре пријатеље. Цео тај део Дунава ми је фантастичан. Волим Апатин. Ја сам риболовац, па сам упућен на Дунав, али јако волим и Дрину, Перућац. Тамо, нажалост, одавно нисам отишао, јер је пут мало компликованији. Има магичних места и у Црној Гори. Тамо су ми корени, па ме и она вуче, а земља је веома плодна тамо одакле су моји. Сматрам да су сва места која сам набројао моја велика потреба и да су заслужна за то што сам у принципу задовољан својим здрављем. Она су ме сачувала од разних лудила, што у друштву, што у послу.
Познавао сам Гагу Николића добро. Још као клинац сам први пут снимао нешто веће с њим, касније сам још пуно са њим радио и увек ми се обраћао "сине"
Један од ретких домаћих филмова који је у последње време изазвао "лудило" свакако је "Тома", а ове године нас, чини се, очекује и истоимена серија о највећем југословенском боему Томи Здравковићу.
- Жика Тодоровић и ја се појављујемо као гости. Играм Драгана Николића и то је велика част. Познавао сам Гагу Николића добро, а и он мене. Још као клинац сам први пут снимао нешто веће с њим, серију "Породично благо". И касније сам још пуно са њим радио, и тада ми је играо оца, и увек ми се обраћао "сине"... Био је благонаклон према свим младим глумцима, нисам ја био посебан у тој причи. Волео сам тако да мислим, али је према свима био предиван.
На питање да ли се боји да ће га поредити са Драганом Николићем због улоге у "Томи", Војин истиче:
У почетку сам покушавао да приватни живот одвојим од позоришта, снимања, свега. Тек кад сам помирио та два живота, добио сам свој живот, какав треба да буде
Можда је чињеница да у филмској уметности не можемо да се такмичимо, али смо због хиперпродукције серија стекли статус водеће земље региона.
- Појавило се много лоших серија, али и добрих. Појавило се много младих глумаца и глумица, директора фотографија, швенкера, тонаца. Хиперпродукција је донела, мислим, много више доброг него лошег. Од када је почела корона, ми смо све време снимали.
КАД "ЗАШТЕКУЈЕШ" КОД КОНФУЧИЈА
АДВОКАТ Мики из серије "Мама и тата се играју рата" вешт је говорник, али једном приликом на снимању Војину Ћетковићу је "маца појела језик":
- На снимању често чекамо да се намести кадар, прође облак или штагод, а онда се на телефону појаве вести или цитати. Још у првој сезони ми је пало на памет да то искористимо. Буквално пред сцену појавио се цитат Конфучија и рекао сам Гордану Кичићу да ћу то да кажем. Требало је да мотивишем његовог јунака Вељка да настави да живи, а био је веома тужан, јер се разводи. Толико сам инсистирао на том цитату да је цела екипа знала шта треба да кажем, а ја сам десет пута вратио тај кадар, јер нисам могао да се сетим. Прво сам молио да се то убаци, и када је Киле рекао "хајде, убаци", ја сам заштековао.
Много мојих колега је преминуло од короне, али добро је то што смо људе држали закуцане за екран. Прилично смо помогли да људи остану у кућама и хиперпродукција је одиграла важну друштвену улогу у том тренутку. Снимио сам тада више од 70 епизода серије "Тајне винове лозе", коју је у сваком тренутку гледало неколико милиона људи.
Импресиван утисак су оставили и "Калкански кругови", а Војин тврди да ће наставак бити занимљивији од прве сезоне.
- Радио сам неколико пута са Ђорђем Милосављевићем, који зна да држи публику у неизвесности све до последње епизоде. Има још 20 нових ликова, убациле су се многе боје, људи са новим енергијама. Ђорђе је мало раширио причу, па се сада радња одвија из разних углова. Наравно, имали смо увид у то шта се људима дојмило као најбоље. Шта год радимо, трудимо се да не подилазимо публици, али њено мишљење је врло важно. Foto: D. Milovanović/RTS
Донедавно смо имали прилику да гледамо дивну серију "Мама и тата се играју рата", у којој је и Војин сам уживао.
- Она припада овом времену и има печат моје генерације. Настала је по идеји колеге Гордана Кичића који је писао, режирао, продуцирао, играо главну улогу, и скидам му капу. Не знам да ли бих сам урадио такво нешто. Док је Кичић писао, све време смо били у контакту и причали, па сам на неке правце приче можда и утицао. Глумац који не предлаже и не размишља о својој улози, погрешио је.
Често се занесемо тиме шта смо, ко смо, шта радимо, па не примећујемо суштинско. Онда од живота добијеш шамари он те врати тамо где ти је место
На питање има ли помоћи када се мама и тата заиграју рата, Војин одговара:
- Велико је искушење одржати породицу у овом времену и одржати децу здравом. То је велики успех и велики напор, јер је и опстанак једног човека компликован, а не четворо или петоро. У тој серији Вељку отац у опроштајној видео-поруци каже да не пропушта живот као што га је он пропустио. Главни догађај серије је управо та порука јер она ломи Вељка. Нажалост, често се занесемо тиме шта смо, ко смо, шта радимо, па не примећујемо елементарно. Онда од живота добијеш шамар и живот те врати тамо где ти је место. Тако обично буде.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)