У "САВРЕМЕНОМ" ДРУШТВУ ИСКОРАК ЈЕ БИТИ ИСКРЕН: Јелена Бајић Јочић о серијама "Азбука нашег живота", "Ваздушни мост", табуима и пројектима

Никола ДРАЖОВИЋ

25. 02. 2024. у 19:00

БАВЕЋИ се важном друштвеном темом као што је психичко злостављање у партнерским односима, породична драма "Азбука нашег живота" осветлила је један важан друштвени проблем који се ретко помиње у јавности, пробудила свест и ангажовала широки аудиторијум да о њему промишља.

У САВРЕМЕНОМ ДРУШТВУ ИСКОРАК  ЈЕ БИТИ ИСКРЕН: Јелена Бајић Јочић о серијама Азбука нашег живота, Ваздушни мост, табуима и пројектима

Фото Контраст студиос/ Миша Обрадовић

Резултат тога била је и двочасовна панел дискусија одржана у Београду за коју се тражило место више, а на којој су се чуле и исповести жртава које су у стварном животу проживеле психолошки терор са којим је била суочена главна јунакиња "Азбуке", Весна Поповић, коју нам је маестрално дочарала глумица Александра Јанковић. У разговору са Јеленом Бајић Јочић, редитељком и ауторком пројекта заснованог на романима наше прослављене списатељице Мирјане Бобић Мојсиловић, разговарамо о феномену који је изазвала ова серија, изазовима са којима се сусрећу млади редитељи у свету домаће продукције, премијери серије "Ваздушни мост" која нас на каналу Суперстар очекује од 9. марта, али и о ономе што публику највише занима, а то је хоће ли "Азбука" добити и трећу сезону.

Притисак публике за трећу сезону јесте велики. Са наше стране постоји жеља, па и потреба да се заокружи прича о породици Поповић са још једним циклусом. Ми већ радимо на развоју нових епизода и верујем да ћемо успети да доведемо Поповиће до краја - поручује на почетку интервјуа Јелена.

Додаје и да је у раду на овој серији уживала јер се кроз теме којима се бави "Азбука" бавила истраживачким радом, психологијом, али и сопственим преиспитивањем.

Обично је друга сезона велики изазов за пројекте који су премијерно постигли велики успех. Чини се да сте на тај задатак одговорили са највишом оценом. Који је најзначајнији искорак који сте направили са наставком "Азбуке"?

- У овом "саврененом" друштву и еволуцијском тренутку, искорак је бити искрен. То је вероватно модерном човеку и најтеже. Гласно и јасно, без страха којим смо сви задојени, проговорити о темама које се гурају под тепих, од којих се склањају погледи и које, чини се, никога не дотичу, а заправо парају по шавовима сваку другу особу, а тиме и глобално друштво. На неки начин "Азбука" је без претензија постала отрежњнујуће средство које нам помаже да покренемо у себи дуго затрпавана питања, теме и емоције.

Са Исидором Симијоновић, "Азбука нашег живота", Фото Д. Миловановић

Чиме је то "Азбука" зауставила пажњу гледалаца и натерала их да се са интернета врате пред мале екране и полако погледају сваку од 11 епизода?

- Живот се претворио у нешто што нисмо желели - свуда само јуримо, углавном каснимо, дан нам је прекратак, немамо времена да урадимо све што смо наумили, нити да се одморимо колико нам треба, о уживању у задовољствима да не говоримо. У свему томе задојени смо разним страховима, а телевизија нуди прегршт разних канала и садржаја са циљем да заокупи нашу пажњу у несврсисходном зурењу у те шарене слике које се смењују. Сви смо гладни и жељни тог магичног часа у којем време стане на трен, све се успори и стварајући временски вакуум омогући нам да уживамо у некој од племенитих емоција. Некада то учини књига, некада музика, можда леп догађај, а понекад је то нека представа, филм или серија. Рекла бих да је "Азбука" успела да створи тај магични час у људима.

Са Миланом Васићем на сету филма "Хероји Халијарда, Фото Контраст студиос/ Миша Обрадовић

Рушење табуа увек је клизав терен и захтева велику храброст. Ви сте се и са првом и са другом сезоном одважили да се ухватите у коштац са озбиљним темама.

- У раду на "Азбуци" уживала сам јер сам се бавила истраживачким радом, испитујући себе, затим теме које ме интригирају, истражујући психологију човека, понашања појединца, али и масе. Постављајући питања на која немам одговоре дотакла сам се многих тема које ме занимају. Захвална сам на тој прилици и на том осећању. Концентрисала сам се на ослушкивање сопствене интуиције, емоција и чула. Без идеје да револуционарно рушим табуе, једноставно сам осликала своје виђење наше стварности. Испоставља се да она робује многим предрасудама и да изгледа нема довољне кртитичне масе која би помогла да се ослободимо тешких ланаца комплекса и предрасуда, а тиме и табуа. Има једна изрека која је веома тачна: "Сваког чуда три дана". Бојим се да ће се и о овим темама говорити још који дан, а онда ће се прашина слегнути и све заборавити. Ипак, сви ми који се бавимо уметношћу и неким видом јавног посла морамо наставити да подижемо глас и скрећемо пажњу на болне теме.

Са Анастасијом Мандић и Мионом Марковић - "Азбука нашег живота", Фото Контраст студиос/ Миша Обрадовић

Јесу ли вас изненадиле реакције гледалаца, да ли сте очекивали такав интензитет?

- "Азбука" је заиста померила људе с места, подстакла на размишљање, отворила канал комуникације, подстакла све оне који су прошли или пролазе неки вид насиља да проговоре и поделе своју муку. На тренутак је пружила уточиште и разумевање најпре онима који пролазе сличну судбину, али и онима који имају неког блиског ко пролази исто.

Изненадила ме је чињеница да толико велики број жена, али и мушкараца трпи психичко насиље. Људи о томе не говоре, сматрају да је то њихова интимна ствар, али заправо није, и у великој мери утиче на нашу заједницу. Физичко насиље је свима лако уочљиво, али психичко се дешава испод радара. Нема видљивих трагова. У питању је реч нападача, против речи жртве. Није га лако доказати, није лако помоћи жртви, често ни жртва није свесна да трпи насиље. И управо зато се мора говорити о свим примерима и искуствима.

Ускоро нас очекује и премијера серије "Ваздушни мост". По чему ћете памтити рад на овој серији и шта је то ново у односу на филм "Хероји Халијарда" што гледаоци могу да очекују на малим екранима?

- Рад на целокупном пројекту "Хероји Халијарда - Ваздушни мост" је по много чему непоновљиво искуство и веома смо поносни на њега. У питању је изузетно комплексан продукционо-редитељски подухват на којем је Радош Бајић као аутор, сценариста и редитељ, али и цео тим "Контраст студија" радио студиозно и дуго. Поносна сам на цео наш тим, Недељка, Пеђу, Снежу, Јелену, Ивону, Милену, Ивана, Марка, Бориса и стотине људи који су дали себе за овај пројекат, али посебно на Радоша који је водио целу екипу и испричао причу која ће дуго живети у нашем народу и шире. Од серије гледаоци могу да очекују измењену природу појединих ликова, другачију структуру приче, пуно нових токова, односа и веза, доста сцена које нису биле део филма. Посебно су писани сценарији за филм, а посебно за серију. Постоје одређене повезаности, али су независна дела у питању.

На снимању серије "Азбука нашег живота" са Јадраном Малковичем и Александром Јанковић, Фото Д. Миловановић

Који нас још новитети очекују у наредном периоду из "Контраст студија", и да ли ћете публику ускоро као редитељ и аутор обрадовати са још неком аутентичном серијом попут "Азбуке"?

- "Контраст" спрема нову серију и играни филм "Чувар иконе Светог Ђорђа", по сценарију мог оца, Радоша, а у режији Ђорђа Станимировића, редитеља млађе генерације. Такође, развијамо једну занимљиву нову серију за следећу годину која се бави веома интригантном и запостављеном тематиком. Али не бих сада више откривала.

Који тип серија или филмова приватно волите да гледате? Имате ли омиљену серију уз коју сте одрасли, и шта бисте препоручили гледаоцима да погледају?

- Гледам разне жанрове, у зависности од расположења и нивоа умора. Као дете сам много више гледала филмове. Омиљени су ми били "Индијана Џонс" и "Повратак у будућност". Нешто касније, како сам одрастала, "Кум" и "Добри момци". Радо се опуштам уз романтичне филмове као што су они из серијала о Бриџет Џоунс, затим "У ствари љубав", "Време за љубав", а од серија, последњих година пратила сам "Наследнике", "Мрак", "Људе са Менхетна", "Афера", "Слушкиња", "Не веруј својим очима" и то су и серије које бих препоручила.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ОВО НИКАКО НЕ ВАЉА! Лука Дончић због повреде дужи период ван терена