КУЛТ ДУХА СА СЕКИРОМ: Легендарни Загор, из пера двојца Бонели-Фери, прославио 60. стрипски рођендан
КАДА се тог 15. јуна 1961. године, на киосцима широм Италије појавио први стрип о Патрику Вајлдингу алијас За-Гору Те-Неју алијас Духу са секиром, или само - Загору, из пера тандема Бонели - Фери, тешко да је ико могао да претпостави какав ће култ израсти око овог јунака, те да ће тај култ бити једнако жив и после пуних шест деценија.
Сценариста Серђо Бонели и цртач Галијано Фери лансирали су тада прву причу о лику рођеном средином деветнаестог века који живи у шуми Дарквуд и, уз свог садруга Мексиканца Чика, беспоговорни је бранилац правде, потлачених, сиромашних...
"Рађање" Загора није прошло без зађевица унутар стваралачког двојца, о чему су више пута говорили и сам Бонели и Фери, који је као стваралац визуелног идентитета јунака однео победу у тим првобитним расправама.
Ипак, "Дух са четкицом" тј. Фери је у овој дебати изборио самосталност, и на грудима Загора нашао се лик црног орла који донекле описује и ауторов карактер - Вакинијан-Танка, огромна птица која је у древна времена била оличење заштите људског рода и борбе на страни добрих сила. У складу са бонелијевском традицијом, Загор је прво личио на филмске глумце, али како су се епизоде низале, његове црте лица су све више личиле на лик млађахног му творца Ферија.
- Загор веома личи на мене док сам био млад. Одувек сам био авантуристичког духа па сам га удахнуо и њему - говорио је Фери, чији је стваралачки печат у случају "Загора" толико јак да постоји читав "сектолики" покрет обожавалаца (тзв. Феријеви сведоци) који су унапред љути на све цртаче Загора - који нису Фери.
Легендарни Фери је својевремено био гост "Веселог четвртка", који је на велика врата вратио "Загора" на нашу сцену, а у Београду је боравио и уредник "Загора" у кући Sergio Bonelli Editore, Морено Буратини, који је 2015. за "Вечерње новости" открио да је први страни цртач који је радио на "Загору" био наш Бранислав Бане Керац.
Народи и народности СФРЈ упознали су се са Загором седам година од премијере, у баксузном 13. броју "Златне серије" са причом "Насиље у Дарквуду". Нешто доцније, 1976, у епизоди "Џими Гитара" допао је у руке професору историје и писцу Александру Ђукановићу, који се јунаку своје младости одужио исписавши, у складу са свим правилима историографије, целу енциклопедију њему посвећену и насловљену "Загоријана".
- Загор Те-Неј, господар Дарквуда, представља једну од најзначајних измишљених личности на просторима бивше Југославије, за оне који су одрасли седамдесетих и осамдесетих година прошлог века. Данас је већ попримио митски карактер. У време када је стрип почео да умире, последње деценије 20. века, управо је Загор, уз Алана Форда, представљао својеврсног лучоношу, заслужног за то да стрип преживи. И то после девете деценије, златног доба југословенског стрипа - сматра Ђукановић.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (2)