ЖИВОТНИ ТЕАТАР У КОСМИЧКОЈ СЛАГАЛИЦИ: Сликарка Јелена Гвозденовић о радовима које је недавно изложила у Паризу
КУЛТУРНО-историјски шок доласка у туђу а своју земљу, рађање, оплодња у мутном циркусу, апсурд, легионари, братство, трећи лик, воајери с маском.

Фото Г. Чворовић
Све су то елементи интуитивног сликарства у интелектуалном експресионистичком изразу Јелене Гвозденовић Никол. Српска сликарка млађе средње генерације, која у Француској живи и ствара од 2014, недавно се представила на великој самосталној изложби с радовима насталим у последњих десетак година у париској Галерији "Кристијан Пежо" на авенији Велике армије у продужету Јелисејских поља.
Изложила је тридесетак платна, од којих су нека монументалних димензија. На њима, експлозија боја, кретање енергије, снага тела, шарена киша, простирање човека. Напуњене, до детонације. Живот и људи.
- Назвала бих то еклектичном уметношћу. Мешавином свега могућег - каже сама за своје сликарство Гвозденовићева у разговору за "Новости.
Своје слике види као плод подсвесне комбинације и психичког аутоматизма.
- Никад не знам шта ће до краја да испадне. Кад бих имала дефинитивну имагинацију слике, не знам зашто бих сликала - истиче.

Фото Г. Чворовић
У исто време је аналитички стваралац и сликар потпуне слободе. Прича крене, па где се заустави.
- Паралелно сликам више платна, а слике настају током неколико месеци, некада и годину дана. И све што пролази кроз мој живот у том периоду, преносим на њих. Људска бића су састављена од тела, душе и духа. Уз то, и од живота који нас напада са свих страна и потребе да волимо. Све се то укршта, ствара се слика, долази до изненађења и ту настаје магија - истиче наша саговорница.
Јелена Гвозденовић је завршила средњу уметничку школу у Нишу, затим студирала на
Ликовној академији на Цетињу, а онда по позиву Милана Блануше прешла у Нови Сад. Магистрирала је сценографију на Академији примењених уметности у Београду. Као резидент у Међународном сликарском граду одлучује да остане у Француској. Њена бака Жан Никол родила се у Паризу, а живела и умрла у Крушевцу где је била професор француског језика.
Жанин отац, Јеленин прадеда, Едмонд, дошао је 1912. године из Морлеа, у Бретањи, да ратује као добровољац за Србију. Дошла је сада тамо, одакле су јој преци, лични, породични и општи, уметнички.
Да ли је грех отићи или остати? Још је мучи та дилема. На сликама стално поновљени сан, у коме непрестано гњура и изнова израња, да дише. Наслови наводе на размишљање. "Закон сладоледа". Ко има право да га једе? Је ли комформизам обавезан? Шта је правда, а шта неправда? Шта је специфично људско стање? "Пакао и егзистенција у рају". То је живот.
Познати ликовни кричар Андреа Франческо Нути проналази везу између њеног изучавања фрескосликарства и технике иконописања током студирања, са композицијама и светлошћу на њеним сликама.
Животни театар, космичка слагалица, универзум у малом. Све је ту. Од сукцесивних ликова, међу њима и нас самих, до најчудноватијих могућих догађаја у које можемо да западнемо, благосиљани и проказани у исти мах, закључно са писаном поруком на слици која држи загонетку као кључ.

ХАМЗА ИЗ НОВОГ ПАЗАРА ПРЕДВОДИ БЛОКАДЕРЕ НА УСКРС (ВИДЕО)
ТЕРОР гласне мањине над тихом већином траје данима, а сада су дошли из Новог Пазара да замене блокадере на Васкрс.
20. 04. 2025. у 10:40 >> 12:13

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (1)